Polifenoliai šunų racione

Šunys ir katės tapo neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi. 2021 m. duomenimis net 70% JAV namų ūkių turi augintinį. Europoje beveik pusėje namų ūkių gyvena šuo ar katė. Daugeliui gyvūnų savininkų keturkojai - lyg šeimos nariai. Nekeista, kad augintinių sveikata mums vis labiau rūpi. Tai lėmė augantį išlaidų kiekį jųpriežiūrai, ypač maistui. Daug dėmesio skiriama ir pašarų sudėčiai.

Deja, gyvūnai vis dažniau kenčia nuo sveikatos bėdų, tokių kaip alergijos, virškinimo problemos, antsvoris ir nutukimas. Dažniausios to priežastys – netinkama mityba, per mažas fizinis aktyvumas ir nesveiki mitybos įpročiai, pvz., perteklinis skanėstų davimas. Be to, plati ėdalų rinka kelia painiavą, tad savininkai kartais parenka ne visai tinkamus produktus.

Šunys būtinųjų maistinių medžiagų gauna tiek iš gyvūninės, tiek augalinės kilmės ingredientų. Dabar populiarios mitybos formos, ribojančios arba visiškai iš raciono pašalinančios augalinius ingredientus. Nors gyvūniniai produktai turėtų būti pagrindinis maistinių medžiagų šaltinis, augalinės kilmės ingredientai (daržovės, vaisiai, grūdai, ankštiniai augalai, riešutai, sėklos) suteikia daug nebūtinų fitonutrientų, galinčių turėti teigiamą poveikį sveikatai.

Funkciniai ingredientai augintiniams

Žmonės vis labiau domisi pašarų sudėtimi ir ieško produktų, galinčių pagerinti augintinių sveikatą bei prailginti jų gyvenimo trukmę. Europoje 2022 m. gyvūnų maistui išleista daugiau nei 29 mlrd. eurų, ir didelė šių išlaidų dalis atiteko sąmoningam ingredientų pasirinkimui, įskaitant ekologiškus bei begrūdžius produktus. Šiame kontekste atsiranda nutraceutikai – bioaktyvūs maisto komponentai, be pagrindinės maistinės vertės turintys papildomą naudą sveikatai. Tai gali būti polifenoliai, vitaminai C ir E, karotenoidai, mononesotieji ir polinesotieji riebalai bei prebiotikai ir probiotikai.

Nors ši teritorija dar ganėtinai nauja, daugėja įrodymų apie probiotikų, nutraceutikų ir antioksidantų naudą. Pastaraisiais dešimtmečiais mitybos ir imuninės sistemos sąveika tapo itin aktyvia mokslinių tyrimų sritimi. Jau 1950-aisiais dienos švieson išlindo idėja, kad tarp mitybos, imuniteto būklės ir infekcinių ligų egzistuoja ryšys. Pastebėta, kad netinkamai besimaitinantys žmonės labiau linkę sirgti infekcinėmis ligomis. Vėlesni tyrimai parodė, kad daugumos mikroelementų trūkumas silpnina organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis, o tam tikrų medžiagų papildai gali pagerinti imuninės sistemos veiklą. Dėl šių atradimų prasidėjo daugybė tyrimų, kuriais siekta geriau suprasti kaip maisto sudėtinės dalys gali paveikti imuninę sistemą, o tinkama mityba - stiprinti organizmą.

Fitonutrientai - junginių grupė, natūraliai esanti augaluose. Šunims jie nėra būtini, tačiau manoma, kad jų vartojimas gali turėti teigiamą poveikį sveikatai. Nors vidutinis fitonutrientų suvartojimas šunų populiacijoje nėra tiksliai įvertintas, tikėtina, kad jis priklauso nuo šeimininko pasirinktos dietos, skanėstų ir papildų.

Be klasikinių nutraceutikų, tokių kaip vitaminai, mineralai ir sveikieji riebalai, atrasta ir naujų junginiai. Augintinių pašaruose šiuos junginius galima skirstyti į tokias kategorijas:

Polifenoliai. Tai natūralios medžiagos, randamos augaluose ir pasižyminčios antioksidacinėmis savybėmis. Polifenoliai skirstomi į kelias grupes, tokias kaip flavonoidai (randami vaisiuose ir daržovėse), stilbenai (pvz., resveratrolis iš vynuogių), ir kiti junginiai, galintys turėti teigiamą poveikį sveikatai.

Gliukozinolatai. Šios medžiagos randamos kryžmažiedėse daržovėse, pvz., brokoliuose ar kopūstuose. Gliukozinolatai pasižymi gebėjimu kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Jie suskaidomi į kitus junginius, tokius kaip izotiocianatai, tiriamus dėl galimo priešvėžinio poveikio.

Terpenoidai (arba izoprenoidai). Tai didelė organinių junginių šeima, kai kurie jos atstovai naudojami maisto pramonėje, pvz., karotenoidai (randami morkose, pomidoruose) suteikia vaisiams ir daržovėms ryškių spalvų. Terpenoidai naudojami eteriniuose aliejuose, jie pritaikomi aromaterapijoje ar kaip natūralūs vaistai.

Alkaloidai. Tai junginiai, turintys azoto ir randami augaluose. Kai kurie turi stimuliuojančių savybių, pvz., kofeinas ar kapsaicinas.

Polifenoliai

Polifenoliai – natūralūs junginiai, randami augaluose ir plačiai naudojami tiek žmonių, tiek gyvūnų mityboje. Jie ne tik padeda pagerinti maisto stabilumą, bet ir turi teigiamą poveikį sveikatai. Pagrindiniai polifenolių šaltiniai yra vaisiai, daržovės ir augaliniai produktai, kuriuose gausu flavonoidų. Ypač daug polifenolių randama žaliojoje ir juodojoje arbatoje, taip pat tokiose uogose kaip aronijos, šeivamedžio uogos, spanguolės, serbentai. Alyvuogės, artišokai, cikorijos, svogūnai ir špinatai taip pat geras polifenolių šaltinis. Įvairios gydomosios ir aromatinės žolelės bei prieskoniai, pvz., gvazdikėliai ar anyžiai, taip pat turtingi polifenoliais. Sėklos ir riešutai (linų sėmenys, graikiniai riešutai) taip pat turi daug polifenolių.

Flavonoidai dažniausiai žarnyną pasiekia nesuskaidyti. Plonojoje ir storojoje žarnose juos fermentuoja mikroflora. Šis procesas lemia flavonoidų metabolitų susidarymą ir jau tada anie gali būti lengviau absorbuoti. Per kraują flavonoidai pasiekia kepenis ir dar kartą metabolizuojami į konjuguotus junginius, kurie vėliau pašalinami su tulžimi ar cirkuliuoja kraujyje. Dalis jų pašalinama su šlapimu. Skirtingų tipų flavonoidai absorbuojami skirtingai, be to, tai priklauso nuo žarnyno mikrofloros sudėties ir kitų maiste esančių komponentų. Kadangi šie procesai pakankamai sudėtingi, jų tyrimų laukas platus ir šviežias.

Pastaraisiais metais išaugo susidomėjimas galima polifenolių nauda šunims. Šie junginiai pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, nes neutralizuoja laisvuosius radikalus, sukeliančius ląstelių ir audinių pažeidimus. Todėl polifenolių gausių produktų įtraukimas į keturkojų racioną gali būti naudingas lėtinių ligų ir disfunkcijų prevencijai.

Polifenolių antioksidacinės savybės

Antioksidaciniai metabolitai ir fermentai saugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Oksidacinis stresas, susijęs su reaktyviųjų deguonies junginių kaupimu, gali neigiamai paveikti organus ir audinius, prisidėdamas prie daugybės ligų vystymosi. Nors polifenoliai gali sumažinti oksidacinį stresą, svarbu žinoti, kad gaunant per daug antioksidantų galimas neigiamas poveikis. Geras to pavyzdys - „antioksidacinis paradoksas“, kada dėl per didelio antioksidantų kiekio sukeliamas redukcijos stresas. Manoma, kad riba tarp ląstelės patiriamo teigiamo streso ir distreso subtiliai reguliuojama redokso tinklo, todėl į racioną įtraukus antioksidantų galima pažeisti oksidacinių ir antioksidacinių junginių bei fermentų pusiausvyrą. Kaip pasielgti tinkamai? Nefarširuoti keturkojo antoksidantų kokteiliais, o pasirinkti tik būtiniausius.

Polifenolių poveikis virškinimo sistemai

Šunų maisto sudėtis gali paveikti žarnyno bakterijų populiacijas ir metabolitus. Tarp dietos elementų ir žarnyno mikrobiomų yra glaudūs ryšiai, o virškinamojo trakto ligos dažnai siejamos su mikrobiotos disbioze ir medžiagų apykaitos sutrikimais. Sveika žarnyno mikrobioma būtina reguliuojant imuninę sistemą, padedant apsisaugoti nuo žarnyno patogenų ir aprūpinant šeimininką svarbiais vitaminais bei maistinėmis medžiagomis.

Polifenoliai gali paveikti žarnyno mikrofloros sudėtį ir funkcionalumą. Šunų žarnyno mikrobioma gali fermentuoti tam tikrą ląstelieną ir versti polifenolių konjugatus bei oligomerus į labiau prieinamas formas. Be to, polifenolių įtraukimas į racioną gali paveikti žarnyno mikrobiotos populiacijų sudėtį ir funkcionalumą. Kai kurių tyrimų duomenimis, polifenoliai gali pagerinti žarnyno sveikatą, skatindami trumpųjų grandinių riebalų rūgščių gamybą ir mažindami uždegimą. Be to, jie gali turėti antidiarėjinių savybių, ypač ūmiais atvejais.

Polifenoliai ir nutukimo valdymas

Nutukimas - vienas dažniausių šunų mitybos sutrikimų. Polifenoliai gali būti naudingi reguliuojant lipidų apykaitą ir mažinant svorį, kadangi jie gali skatinti riebalų oksidaciją, riebalų ląstelių (adipocitų) skilimą bei užkirsti kelią naujų riebalų ląstelių susidarymui, mažinti uždegimą ir padidinti energijos sąnaudas. Taip pat jie gali sukelti sotumo jausmą.

Šunų raciono papildymas 0,08% galo rūgšties per 45 dienas sumažino trigliceridų kiekį kraujyje ir pagerino lipidų virškinamumą, o trumpųjų grandinių riebalų rūgščių kiekis išmatose padidėjo.

Hidroksitirozolis (randamas alyvuogėse) mažina uždegimą ir oksidacinį stresą riebalų ląstelėse. Šis junginys slopina makrofagų (ląstelių, susijusių su uždegimu) pritraukimą į riebalų audinį.

Šunys, ėdę pašarą su soja, turinčia izoflavonų, numetė daugiau svorio nei tie, kurie šio papildo negavo. Izoflavonai padėjo išsaugoti raumenų masę, mažino uždegimą bei cholesterolio, trigliceridų, insulino ir leptino kiekį kraujyje.

Žalioji arbata, kurioje gausu flavonoidų (ypač katechinų), taip pat turi antiuždegiminių ir anti-nutukiminių savybių. Šunims žaliosios arbatos polifenoliai sumažino svorio augimą ir uždegimą, sukeltą riebaus maisto, taip pat mažino uždegiminius rodiklius ir riebalų kaupimąsi kepenyse.

Poveikis diabetui ir jautrumui insulinui

Polifenoliai gali būti naudingi sergant cukriniu diabetu. Rozmarinai ir bazilikai tirti dėl jų gebėjimo padidinti insulino sekreciją ir pagerinti gliukozės kiekio reguliavimą kraujyje. Žaliosios arbatos ekstraktas taip pat turi teigiamą poveikį insulino jautrumui.

Diabetas šunims diagnozuojamas vis dažniau, paprastai tai būna pirmo tipo diabetas. Šis spontaniškas diabetas panašus į žmonių 2 tipo diabetą, jis pasireiškia virškinimo disbioze ir pakitusiais tulžies rūgščių kiekiais išmatose. Jautrumas insulinui šunims reiškia insulino gebėjimą mažinti gliukozės kiekį kraujyje. Atsparumas insulinui gali sukelti metabolinius pokyčius net sveikiems šunims.

Mityba svarbi valdant diabetą, o augaliniai junginiai gali turėti teigiamą poveikį jautrumui insulinui bei gliukozės kontrolei. Pvz., kai kurios sočiosios riebalų rūgštys gali paveikti šį jautrumą, ypač nutukusiems šunims. Tam tikri augaliniai produktai gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje ir pagerinti insulino veiksmingumą. Keletas pavyzdžių:

Anato ekstraktas – gaunamas iš dažinės urlijos sėklų, turtingas karotenoidais. Tyrimai su šunimis parodė, kad anato ekstraktas gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje po valgio ir padidinti insulino lygį.

Rozmarinas ir bazilikas – polifenolių turtingi miltelių papildai sumažino gliukozės kiekį kraujyje ir padidino insulino išsiskyrimą diabetu sergantiems šunims. Bazilikas taip pat mažino kortizolio kiekį, o jo kombinacija su rozmarinu didino antioksidantų kiekį organizme.

Žaliosios arbatos ekstraktas – polifenoliai iš žaliosios arbatos padidino insulino jautrumą ir pagerino lipidų profilius nutukusiems ir insulinui atspariems šunims. Tyrimai rodo, kad šis ekstraktas gali reguliuoti gliukozės ir lipidų apykaitą.

Kurkuminas – tyrimai su šešiais diabetu sergančiais šunimis parodė, kad kurkuminas mažina oksidacinį stresą, gerina jautrumą insulinui ir gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių problemų.

Polifenolių poveikis riebalų apykaitai

Polifenoliai gali sumažinti trigliceridų ir cholesterolio kiekį kraujyje gerindami lipidų apykaitą. Kai kurie tyrimai su šunimis parodė, kad polifenoliai gali sumažinti hiperlipidemijos riziką, pagerindami bendrą riebalų metabolizmą ir mažindami oksidacinį stresą, susijusį su širdies ir kraujagyslių ligomis.

Hiperlipidemija reiškia padidėjusį trigliceridų, cholesterolio arba abiejų kiekį kraujyje. Gydymas dažniausiai apima mažo riebumo dietą ir omega-3 papildus. Žoliniai ekstraktai žmonių medicinoje dažnai naudojami cholesterolio kiekiui mažinti, jie gali būti naudingi ir šunims.

1300 mg fitosterolių dozė, padalyta į dvi porcijas, veiksmingai sumažino sveikų šunų blogojo cholesterolio  kiekį ir pagerino gerojo bei blogojo cholesterolių santykį.

Žarnyno mikroorganizmams skaidant augalinį maistą susidarę fitogeniniai junginiai kaip lignanai ir izoflavonai turi priešuždegiminį, antioksidacinį ir laisvųjų radikalų šalinimo poveikį. Fitosteroliai, randami augaliniuose aliejuose, gali padėti sumažinti padidėjusį trigliceridų ir cholesterolio kiekį hipercholesterolemija sergantiems šunims.

Poveikis širdies ir kraujagyslių ligoms

Širdies ir kraujagyslių ligų atveju polifenoliai, ypač iš vynuogių ir mėlynių ekstraktų, gali sumažinti trombocitų agregaciją ir pagerinti kraujo lipidų profilius. Kai kurių tyrimų duomenimis, polifenoliai, tokie kaip kvercetinas, gali apsaugoti širdies audinius nuo pažeidimų ir sumažinti krešulių susidarymo riziką.

Tyrimai su vynuogių sėklų ir odos ekstraktais parodė, kad jie gali sumažinti trombocitų agregaciją ir cholesterolio kiekį. Taip pat tirtos augalinės nesočiosios riebalų rūgštys, kurios gali būti naudingos kaip papildai širdies ligų prevencijai.

Flavonoidas kvercetinas, duotas šunims po miokardo infarkto, pasirodė turįs širdį apsaugančių savybių – jis padeda išsaugoti funkciją ir mažina krešulių susidarymą.

Šunims, sergantiems dilatacine kardiomiopatija ar širdies nepakankamumu padidėja laisvųjų radikalų gamyba, todėl svarbu įtraukti antioksidantus, galinčius sumažinti oksidacinį stresą ir pagerinti širdies sveikatą.Keli tyrimai parodė, kad vynuogių, mėlynių ir gervuogių sėklų ekstraktai, turintys resveratrolio ir kitų antioksidantų, gali sumažinti oksidacinį stresą, sukeltą fizinio krūvio ar širdies ligų. Sveikiems šunims, gavusiems mėlynių polifenolių, sumažėjo oksidacinis pažeidimas po fizinio krūvio ir pagerėjo antioksidacinė apsauga. Be to, vynuogių sultys ir jų ekstraktai taip pat turėjo antitrombozinį poveikį.

Tyrimas su bigliais, turėjusiais miokardo infarktą, parodė, kad kompleksas Fe-CurTA (turintis geležies, kurkumino ir tanino rūgšties) gali sumažinti infarkto dydį ir pagerinti širdies funkciją. Šis junginys veiksmingai mažino uždegimą ir laisvųjų radikalų žalą.

Polifenolių poveikis neurologinėms ligoms

Šunų kognityvinė disfunkcija (esame apie ją rašę  panaši į žmonių demenciją. Abi būklės pasižymi panašiais smegenų pokyčiais, tokiais kaip atrofija, sumažėjusi kraujotaka ir β-amiloido sankaupų kaupimasis. 74% vyresnių nei 7 m. šunų turi bent vieną šios būklės požymį. Tyrimai rodo, kad polifenoliai gali pagerinti senyvo amžiaus šunų kognityvines funkcijas, mažindami oksidacinį stresą smegenyse ir gerindami neurotrofinių veiksnių gamybą.

Vieno tyrimo duomenimis, antioksidantais praturtintą maistą ėdę šunys darė mažiau klaidų mokymosi užduotyse, ypač sunkesnėse. Kitas tyrimas parodė, kad vyresni šunys, gavę polifenolių turinčių papildų iš vynuogių ir spanguolių ekstraktų, po 75 dienų pagerino savo darbinę atmintį. Be to, polifenoliais ir omega-3 riebalų rūgštimis praturtinta dieta sumažina nerimo sutrikimams būdingų metabolitų kiekį kraujyje.

Polifenolių poveikis imuninei sistemai

Imuninė sistema gyvybiškai svarbi organizmo gynybai ir sveikatai. Itin jauni gyvūnai jautresni infekcijoms, nes jų imuninė sistema dar nėra visiškai išsivysčiusi. Šią problemą sprendžia pasyvus imunitetas, kai per placentą ir pieną perduodami motinos antikūnai, tačiau ši apsauga laikui bėgant mažėja. Imuninė sistema vystosi toliau, o mityba gali turėti įtakos jos stiprinimui. Kai kurie medžiagos, pvz., vitaminas E ir β-karotenas, gali pagerinti augintinių imuninę sveikatą.

Antioksidantai padeda kovojant su oksidacine žala, stiprinant imuninę sistemą ir palaikant žarnyno mikrobiotą. Sutrikusi žarnyno sveikata gali pakenkti šuns imuninei sistemai. Antioksidantai padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir apsaugoti ląsteles nuo žalos. Pavyzdžiui, lignanai dažnai naudojami Kušingo ligos gydymui. Kiti ekstraktai, tokie kaip ežiuolės, mėlynių, ciberžolės ir margainio, gali moduliuoti imuninį atsaką ir sumažinti uždegimą.

Senėjimas neigiamai veikia imuninę sistemą, todėl vyresni gyvūnai tampa labiau pažeidžiami infekcijų, vėžio ir autoimuninių ligų. Imunomoduliatoriai, tokie kaip šaltalankis, gali stiprinti tokių keturkojų imunitetą. Tyrimai rodo, kad vyresniems šunims papildai su antioksidantais ir vaisiais/daržovėmis gali padidinti neutrofilų fagocitozę bei B ląstelių populiacijas.

Maisto alergijos, sukeliančios odos ir virškinimo problemas, dažnai susijusios su susilpnėjusia imunine sistema. Augalinės kilmės ingredientai, turintys daug karotenoidų, tokių kaip β-karotenas ir liuteinas, gali stiprinti imunitetą. Eteriniai aliejai, turintys polifenolių, taip pat naudojami gydant stresą, plaukų slinkimą ir odos ligas.

Poveikis vėžio prevencijai

Vėžys - bendras terminas, apimantis daugybę ligų, galinčių užpulti bet kurią kūno dalį. Pagrindinė vėžio ypatybė yra greitas nenormalių ląstelių dauginimasis, leidžiantis joms prasiskverbti į aplinkinius audinius ir plisti (metastazuoti). Vėžys dažnai pasitaiko vyresniems šunims. Polifenoliai gali padėti jam užkirsti kelią.

Skvalenas, išgaunamas iš ryklių kepenų ir augalų, gali suaktyvinti organizmo priešvėžinį atsaką ir slopinti storosios žarnos, plaučių ir odos navikus. Be to, produktai, turintys daug polifenolių, naudojami vėžio prevencijai dėl jų antioksidacinių savybių.

Osteosarkoma - labai agresyvus šunų kaulų vėžys, ji greitai plinta ir pasižymi dideliu mirtingumu. Tyrimai parodė, kad flavonoidas miricetinas gali skatinti osteosarkomos ląstelių žūtį (apoptozę). Likopenas ir baikalinas taip pat mažina šių ląstelių dauginimąsi ir sukelia apoptozę.

Tyrimas su 175 škotų terjerais atskleidė, kad bent 3 kartus per savaitę ėdusiems daržoves vėžio rizika sumažėjo. Geltonos-oranžinės ir žalios lapinės daržovės susijusios su atitinkamai 61% ir 90% mažesne rizika susirgti šlapimo pūslės vėžiu. Ši apsauga gali būti siejama su daržovėse esančiais karotenoidais, maistinėmis skaidulomis, fitosteroliais ir polifenoliais.

Polifenoliai taip pat gali apsaugoti nuo oksidacinio streso ir su juo susijusių uždegiminių reakcijų, mutacijų bei ląstelių ciklo sutrikimų, lemiančių vėžio vystymąsi. Jie gali turėti fitoestrogenų poveikį, sąveikauti su hormonų receptoriais ir taip reguliuoti ląstelių dauginimąsi bei vėžio vystymąsi.

Kitos polifenolių naudos

Polifenoliai gali turėti teigiamą poveikį kvėpavimo takų ligoms, kepenų ir sąnarių sveikatai, dantų ligoms bei odos problemoms.

Kvėpavimo takų ligos: Klinikinis šunų, sergančių lėtinėmis ir sezoninėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, tyrimas parodė, kad  vartojant augalinių imunostimuliatorių su ežiuole po 8 savaičių 92% keturkojų būklė pagerėjo – sumažėjo nosies išskyros, patinę limfmazgiai, kosulys ir dusulys.

Kepenų ligos: Silimarinas mažina kepenų fermentų aktyvumą ir gerina antioksidantų veiklą. Apelsinų bioflavonoidai ir margainis pagerina kepenų būklę ir padidina glutationo kiekį kraujyje. Atsitiktinių imčių tyrimas su sveikais šunimis taip pat atskleidė teigiamą poveikį kepenų rodikliams naudojant S-acetil-glutationo papildus.

Dantų ligos: Tiriant burnos purškalą su galo rūgštimi, jis per 42 dienas sumažino dantenų uždegimą, apnašas ir dantų akmenis. Taip pat padaugėjo naudingųjų burnos bakterijų.

Sąnarių ligos: Papildas, kuriame buvo gliukozamino sulfato, krilių aliejaus, chondroitino ir žolelių, padėjo artroze sergantiems šunims. Per 90 dienų pagerėjo visi klinikiniai požymiai, sumažėjo oksidacinis stresas ir uždegimas, o šalutinio poveikio nebuvo.

Ar reikia šuniui duoti polifenolių?

Polifenoliai turi stiprų antioksidacinį poveikį ir kitų naudingų funkcijų. Tinkamai parinkti augaliniai produktai gali padidinti kai kurių medžiagų, kurių trūksta gyvūniniuose produktuose, kiekį. Nors fitonutrientai nelaikomi būtinais, tai nereiškia, kad nėra naudingi sveikatai – jie gali padėti optimizuoti mitybą ir prisidėti prie ilgaamžiškumo. Dėl to į keturkojų pašarus verta įtraukti polifenolių turinčių ingredientų. Vieningos mitybos strategijos pritaikymas visiems šunims nėra realu, tačiau tam tikrų grupių, turinčių specifinių rizikos veiksnių, atžvilgiu tai bent dalinai įmanoma.

Ateityje natūralūs polifenoliais praturtinti ekstraktai greičiausiai taps įprasti šunų pašaruose. Tačiau su polifenolių vartojimu yra ir keletas problemų:

  • Daugeliu atvejų tinkamos ir saugios dozės nežinomos.
  • Reikia daugiau tyrimų apie jų funkcinį poveikį. Daugelyje fitonutrientus analizavusių tyrimų gyvūnų skaičius mažas, o genetinė įvairovė ribota. Tai sumažina tyrimų patikimumą. Be to, trūksta ilgalaikių tyrimų. Skirtingai nuo vaistų, vienos medžiagos vartojimas gali neturėti didelio poveikio gydant lėtines ligas, tad svarbu suprasti šių medžiagų biologinį pasisavinimą ir poveikį.
  • Svarbu užtikrinti, kad polifenoliai išliktų stabilūs perdirbimo metu, ypač jeigu jais planuojama papildyti sausus pašarus ar konservus.
  • Inovatyvios nanoinkapsuliacijos technologijos gali pagerinti papildų funkcionalumą ir stabilumą.
  • Rekomenduojama rinktis natūralius ingredientus, kurie bus brangesni. Augaliniuose produktuose esančių būtinųjų ir nebūtinųjų medžiagų profilis daug sudėtingesnis nei atskirų papildų.

Nors augaliniai produktai pripažįstami kaip maistinių medžiagų šaltiniai, tyrimai apie jų naudą šunų sveikatai vis dar riboti. Fitonutrientai, turintys priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių, gali atlikti svarbų vaidmenį lėtinių ligų prevencijoje, todėl būtini tolesni tyrimai siekiant išsiaiškinti jų poveikį šunų sveikatai.

 

 

Literatūra:

Ruiz-Cano, D.; Arnao, M.B. Beneficial Effects of Nutraceuticals, Especially Polyphenols on Canine Health. Pets 2024, 1, 228-254. https://doi.org/10.3390/pets1030017

Atuahene, D.; Mukarram, S.A.; Balouei, F.; Antwi, A. Gut Health Optimization in Canines and Felines: Exploring the Role of Probiotics and Nutraceuticals. Pets 2024, 1, 135-151. https://doi.org/10.3390/pets1020011

Roles of plant-based ingredients and phytonutrients in canine nutrition and health; Jirayu Tanprasertsuk, Devon E. Tate, Justin Shmalberg DVM DACVN DACVSMR; First published: 08 September 2021

Jewell, D.E.; Jackson, M.I.; Cochrane, C.-Y.; Badri, D.V. Feeding Fiber-Bound Polyphenol Ingredients at Different Levels Modulates Colonic Postbiotics to Improve Gut Health in Dogs. Animals 2022, 12, 627. https://doi.org/10.3390/ani12050627