Tinkamai pasirūpinkite senstančia kate

Įprastai slenkant katės gyvenimui, ateina ta diena, kai pradedate pastebėti subtilius pokyčius – elgesio, aktyvumo, judesių, apetito ir t.t. Nenurašykit visko „senatviniams marazmams“ – tai gali rodyti ir medicininę problemą. Su amžiumi susiję pokyčiai, jei į juos numosite ranka, gali turėti rimtų pasekmių. Jeigu į juos dėmesį atkreipsite anksti, senstančios katės gyvenimą padarysit patogesnį ir, galbūt ilgesnį.

Sunku pasiekti visas vietas

Vyresnio amžiaus katei gali būti sunku užsikabaroti į mėgstamas vieteles. Šuolis ant mėgstamos palangės dabar gali tapti rimtu iššūkiu. Sudarykit galimybę katei saugiai užlipti į tokias vietas.

Tualeto reikalai

Kai kurios sveikatos problemos gali apsunkinti naudojimąsi tualetu. Vyresnėms katėms gali atsirasti problemų su šlapimo pūslės kontrole – tada jos nespėja reikaliukų „nunešti“ ik tualeto. Senoms diabetu ar inkstų funkcijos nepakankamumu sergančioms katėms irgi galimos „avarijos“ – jos suvartoja daugiau skysčių. Dėl to naudinga namie padėti kelias kraiko dėžutes – taip iš prigimties švarūs gyvūnai nepatirs moralinių ir fizinių kančių.

Artritas ar sąnarių sustingimas atsistojimą ir atsigulimą, net įlipimą dėžėn padaro sudėtinga užduotimi – tai irgi gali lemti „nelaimes“. Nuo sąnarių bėdų kenčiančioms katėms reikia parinkti dėžutes su visomis ar viena žemesne siena (šiuo atveju – įėjimu).

Dar viena vyresnių kačių bėda - vidurių užkietėjimas. Dėl jo sukeliamo diskomforto katė gali net pradėti vengti savo tualeto. Esant tokiai problemai, kai kurios katės bando tuštintis bet kur ir bet kada, kai tik pajunta, jog tai gali pavykti.

Psichikos problemos

Su amžiumi gali atsirasti ir tam tikrų psichikos problemų. Dažniausiai pasitaikanti bėda – katė pasimeta, neatsimena kur randasi ir pradeda kniaukti. Jeigu manote, kad išties senyva katė kenčia nuo kognityvinės disfunkcijos, pasikonsultuokite su veterinaru – jis patars, ką vartoti, norint sulėtinti šį procesą. Jeigu katė pasimetė, šūktelėkit, kad ji žinotų kur esat. Naktį galite namuose palikti šiek tiek šviesos, kad augintinė neklaidžiotų. Jei katė labai sutrikusi, pasiimkite ją miegoti į savo kambarį.

Asmeninė higiena

Senyvai katei tinkamai pasirūpinti savo higiena gali būti sunkiau – todėl skirkite laiko jos šukavimui. Tai bus puiki galimybė apžiūrėti augintinį – ar nėra kokių pakitimų, auglių, skausmingų sričių ir t.t. Atsiminkit, kad svorį ir raumenų tonusą praradusios katės jautresnės prisilietimams, tad naudokit minkštą šepetėlį ir nepersistenkit kaulėtose vietose. Jei katė nebesinaudoja draskyle, pasirūpinkite ir jos nagais.

Apžiūrėkite ir dantis. Juos vertėtų valyti (kadangi ne visos su tuo sutinka, kai kuriais atvejais esant dantų problemoms gali tekti apsilankyti pas veterinarą).

Maistas ir vanduo

Jeigu pakis vyresnės katės suvartojamo maisto ir skysčių kiekis, aptarkite tai su veterinaru. Krentant svoriui, gali tekti rinktis maistą pagardinančių priedų ar kaloringesnį racioną. Kai kurios vyresnės katės mieliau ėda pašildytą maistą – tai pagerina aromatą. Jei katė pradėjo mažiau domėtis maistu, būtinai apžiūrėkite jos dantis – ar neserga periodonto ligomis. Jei katė turi antsvorio, tai irgi negerai – atsiras papildoma apkrova sąnariams, padidės širdies ligų, diabeto rizika. Atsiminkite, kad metant svorį vyresnei katei negalima pernelyg apriboti kalorijų - tai gali sukelti rimtas kepenų komplikacijas.

Veterinaras gali rekomenduoti katę ir toliau šerti ėdalu, kurį ji ėdė visą gyvenimą, nors kai kuriais atvejais jos pervedamos ant specialių vyresniems gyvūnams skirtų ėdalų.

Fizinė veikla

Aktyvi veikla – svarbi katės gyvenimo dalis. Jei katė nėra labai judri, galima su ja užsiiminėti mažo intensyvumo žaidimais. Bet koks užsiėmimas truputį pagerins jos gyvenimą.

Gyvenimas tik namie

Jei katė laiką leisdavo ir namie, ir lauke, dabar ji turėtų būti laikoma tik namie. Suprastėję pojūčiai, blogesnės galimybės pasprukti nuo priešų didina traumų riziką. Be to, katės imuninė sistema taip pat silpnesnė, ji jautresnė ligoms, jai pavojinga užsikrėsti parazitais. Jeigu katė turi kognityvinių problemų, lauke gali padidėti dezorientacijos tikimybė.

Stresas

Savaime suprantama, vyresnio amžiaus katei nereikia papildomo streso – remontų, būsto keitimo ar naujų įnamių. Todėl pasikeitimų venkite kiek tai įmanoma. Vyresnei katei sunku susidoroti su žalingu streso poveikiu, tai gali paveikti jos sveikatą. Jei pas Jus dažnai būna svečių, leiskit katei nuo jų ilsėtis kitame kambaryje. Turintiems daugiau augintinių reikia turėti omeny, kad vyresnės katės gali agresyviau ginti kai kuriuos savo išteklius (maistą, guolį).

Būkite supratingi

Laikas negaili nė vienos gyvos būtybės. Katė pasidaro netobula, prasčiau juda, blogėja jos maitinimosi manieros, atsiranda problemų su tualetu ir charakteriu. Nepykite – geriau kiek galite padėkite augintinei. Atsiminkite, kad šio metu galima pasiekti didžiausią artumą su kate. Net tos, kurios jaunystėje nemėgo būti liečiamos, dabar greičiausiai sieks meilės.