Šunys gali pagerinti paauglių nuotaiką

Naujausio tyrimo duomenimis, šunys gali gerinti paauglių, gydomų nuo priklausomybės narkotinėms medžiagoms ar alkoholiui, nuotaiką.

...penktadienio vakarą keturi šunys išvyksta iš Spokane Humaniškos visuomenės teritorijos į Excelsior Jaunimo centrą, kur jų nekantriai laukia grupė paauglių berniukų. Šie jaunuoliai gydosi priklausomybę alkoholiui ar narkotikams, daugelis jų kenčia nuo aktyvumo ir dėmesio sutrikimo, depresijos ar potrauminio streso. Susitikimų berniukai gali šunis šukuoti, maitinti ar su jais žaisti.

Berniukai padalinti į dvi grupes. Viena grupė laisvu laiku plaukioja baseine, žaidžia video žaidimus ar lošia krepšinį. Kiti tuo metu bendrauja su šunimis iš prieglaudos. Prieš užsiėmimus ir po jų dalyviai skalėje įvertina apie 60 savo nuotaikos aprašų.

Laiką su šunimis praleidę berniukai linksmesni, nusiteikę pozityviau, dėmesingesni ir ramesni. Sumažėja bendras jų liūdesys. Bandomuoju laikotarpiu jie elgiasi ramiau, retėja agresijos proveržiai, hiperaktyvumo atvejai. Berniukų paklausus, kuo juos žavi šunys, jie teigia, kad šie gyvūnai leidžia atitraukti mintis nuo blogų dalykų... arba su jais tiesiog smagu žaisti.

Šie vaikai gyveno chaotišką gyvenimą, pasirinkdavo blogus dalykus, tad dabar geba koncentruotis į specifines šunų elgesio detales. Kadangi gyvūnus „taisyti“ paprasčiau, jaunuoliai greit pastebi teigiamus jų pasikeitimus. Gali būti, kad tai suteikia jiems galimybę sau pasakyti „Ei, aš irgi galiu pakeisti savo gyvenimą“.

Dopaminas, natūralus geros savijautos chemikalas, berniukų organizme gaminamas jiems bendraujant su šunimis. Socialinė draugystė taip pat skatina opioidų atsiradimą. Naudojant natūralius dirgiklius (šunis), galima greičiau atkurti šių cheminių medžiagų balansą smegenyse po to, kai jis buvo suardytas vartojant narkotikus.

Tyrimai taip pat parodė, kad ribotoje socialinėje aplinkoje, pvz., prieglaudoje, gyvenantys šunys labiau reaguoja į žmones. Bet kokia veikla, suteikianti galimybę bendrauti su žmonėmis ir kitais šunimis ne iš prieglaudos, jiems labai patinka. Kadangi į prieglaudas patenka daug gyvūnų, elgesio terapijos programos gali būti įgyvendinamos plačiai.

Šis ekonomiškai efektyvus terapijos būdas nėra panacėja, tačiau gali papildyti tradicinį gydymą. Tikimasi, kad bus galima sukurti mokslu pagrįstą programą, tinkamą naudoti daugelyje gydymo centrų.