Kartą – palyginti neseniai – Indijoje buvo išgelbėtas dramblys, 50 metų kentęs vergovę. Kai gelbėtojai jam nuo kojų nuėmė grandines, gyvūno žandais pradėjo tekėti ašaros. Dramblio verksmą stebėjusiems žmonėms emocijos taip pat liejosi per kraštus... Tačiau ar iš tiesų gyvūnas verkė dėl emocinio protrūkio?
Ar gyvūno liūdesį parodo tik ašaros?
Visi žinduoliai išskiria ašaras, kurios tepa rageną, iš akies šalina dulkes bei kitus nešvarumus. Tačiau ašaros kaip verksmas dėl emocinės kančios laikomos unikaliu žmonių požymiu. Žmonių ašaros, atsirandančios verkiant dėl emocijų, yra ypatingos sudėties. Jose daugiau prolaktino, adrenokortikotropinio hormono, Leu-enkefalino ir kalio bei mangano.
Mokslininkai dažniausiai stengiasi išvengti žmonių elgesio interpretacijų apibūdindami gyvūnus. Tai ypač aktualu kalbant apie emocijas. Žmonių kūdikiams ar mažiems drambliukams verksmas labiau atsiranda iš streso negu liūdesio. Tačiau moksliniais tyrimais įrodyta, kad vištos, žiurkės, pelės ir žiurkės pasižymi empatija – jaučia kitų skausmą – kas yra labai sudėtingas reiškinys. Kad liūdėtų, gyvūnas turi būti socialaus pobūdžio, turėti tam tinkamą akių anatomiją ir emocijas apdirbančią smegenų struktūrą.
Verkimas gali būti tiek emocinė raiška, tiek bendravimo signalas. Kaip emocinė raiškia verksmas pastebimas tarp daugelio primatų nuo voverinių beždžionių iki šimpanzių. Jei verksmą apibūdinsime kaip graudų raudojimą – tada taip, žmonės vieninteliai primatai, gebantys verkti. Tačiau jei verksmas – vokalizacija, atsirandanti kankinančioj situacijoj, galima daryti išvadą, kad dauguma beždžionių ir žmogbeždžionių geba verkti.
Ar šunys geba liūdėti?
Ar tik ašarų pasirodymas išduoda gyvūno liūdesį? Šunys laikomi vienais socialiausių gyvūnų, jie geba atpažinti kitų kančią, tačiau savininkai nepraneša apie ašarojančius augintinius. Taip yra todėl, kad šunys nesugeba verkti ašaromis, tačiau jie gali pranešti, kad jiems yra negerai - „verksmą“ jie naudoja kaip bendravimo signalą. Tai gali būti cypimas, inkštimas ar kaukimas. Šuo šiuos garsus gali skleisti trokšdamas dėmesio, atlyginimo, norėdamas kokio nors daikto, sveikindamasis kai susijaudina, žaisdamas, kęsdamas atsiskyrimą. Šuns verksmas gali būti sukeltas daugybės skirtingų veiksnių, net ir tokių, kurių negalite kontroliuoti.
Yra daugybė šunų, kurie bando paguosti ar nuraminti nuliūdusius ar verkiančius žmones. Šuo gali padėti šeimininkui galvą ant kelių ar laižyti veidą. Kiekvienu atveju jis suteikia fizinį kontaktą.
Jeigu pamatėte šuniui iš akių tekančias ašaras, žinokite – jos atsirado ne iš liūdesio. Dažniausiai gausus ašarojimas susijęs su kokia nors sveikatos problema, dėl kurios vertėtų apsilankyti pas veterinarą.
Ne taip seniai manėme, kad esame vieninteliai juoktis gebantys gyvūnai, tačiau dabar žinome, kad tai sugeba žiurkės, šunys ir šimpanzės. Iš tiesų juokas – gan universali žinduolių emocija, tad kodėl tokia negali būti ir liūdesys? Po 50 metų kančių – mušimo, bado ir vertimo dirbti - išlaisvinto dramblio ašaros gali rodyti ir palengvėjimą...