Žaislų manija...

Žaisdami su kai kuriais žaislais, šunys tampa laukiniais – pliušiniams meškiukams be gailesčio perdreskiami pilvai ir iškratoma vata, o cypiantys kamuoliukai taršomi, kol nutyla amžiams... Itin daug laimės šunims suteikia daiktai, kurie graužimo metu skleidžia cypimo garsus. Pastarieji žaislai gan populiarūs, nors yra pakankamai trumpalaikiai.

Cypiantys žaislai – lyg grobis...

Šunų palankumas cypiantiems žaislams aiškinamas tuo, kad kai jie dar buvo laukiniai medžiotojai, smulkų grobį (visokias peles ir pan.) aptikdavo pagal cypsėjimą. Tai - dalis jų natūralaus medžioklės instinkto. Be to, sučiupta auka taip pat cypdavo – dėl to ir dabar šunys stengiasi iki galo „sucypinti“ žaislus. Stipriu medžioklės instinktu pasižymintys šunys ir dabar noriai vaikosi paukštelius ar graužikus, o gumos ar pliušinio žaislo cypimas jiems skamba itin maloniai ir audrina. Beje, vertėtų  atidžiau prižiūrėti šunis, kurie mėgsta „išmontuoti“ cypiančius mechanizmus iš žaislų – kad nekiltų rizikos paspringti.

Nors grobio instinktas laikomas svarbiausia šunų manijos cypiantiems žaislams priežastimi, jų gali būti ir daugiau. Šunys gan greit supranta, kad cyptelėjimas rodo būsimą žaidimą, smagybes ar skanėstus. Turėjote pastebėti, kad  šuniui žaidžiant kamuoliu ir jį cypinant, pradedate į jį žiūrėti (dažniausiai ne itin švelniai) – tai taip pat dėmesys, kuris jam patinka ir siejasi su cypsėjimu. Žaislo cypinimas gali reikšti ir „žiūrėk ką darau“ ar „pažaisk su manimi“.

Kokie žaislai tvirčiausi?

Taigi, nors žaislai – puikus pramogų, psichikos stimuliavimo ir burnos higienos prietaisas, dauguma jų kainuoja daugiau, negu yra verti. Vis dar yra milijonai šunų savininkų, ieškančių nesunaikinamo, saugaus ir nebrangaus žaislo. Žaislas ne tik turi būti tvirtas – jis turi būti ir smagus, nes iš kampe gulinčio ir niekam neįdomaus daikto taip pat jokios naudos.

Vienas populiausių žaislų aktyviems “kramtukams” – Kong. Klasikinis Kong`as  šiek tiek primena tuščiavidurį sniego senį. Kong`ą galima išsirinkti pagal šuns amžių, dydį ir kramtymo pomėgius. Į jį galimą įdėti skanėstų, kuriuos bandydamas iškrapštyti šuo (ypač jei šie užšaldomi) sugaišta nemažai laiko – tai itin naudinga su kenčiantiems dėl išsiskyrimo nerimo ar pasižymintiems didele energija gyvūnams. Kong gamyboje naudojami keturi gumos tipai – raudona vidutiniams „kramtukams“, rožinė ar mėlyna šuniukams, violetinė senjorams ir juoda patiems aktyviausiems žaislų „žudikams“. Juodos spalvos  Kong Power Chewer – puiki išeitis aktyvių žaislų niokotojų savininkams, nors yra šunų, įveikiančių ir šiuos žaislus.

Lauke žaislų žudikams turėtų patikti dūkti su „Boomer“ kamuoliu – jo neįmanoma perkąsti, tačiau su juo vis viena labai smagu. Šios „serijos“ kamuoliai pritaikomi netgi zoologijos soduose dideliems gyvūnams linksminti. Kai kas šunims duoda kramtyti padangas, tačiau tai reikėtų gerai apsvarstyti, kadangi padangose slypi nemažai toksiškų medžiagų.
Taip pat nesunaikinamu žaislu daug kas vadina  Hurley Chew Toy, gaminamą iš neįtikėtinai tvirtos „zogoflex“ vadinamos medžiagos.

Netingintys gali pabandyti žaislus gaminti ir namie. Tvirtai susiūti trys sluoksniai tvirtos medžiagos, trys sluoksniai PVC ir sluoksnis minkštos vilnos turėtų būti smagus ir tvirtas žaislas. Aktyviems žaidimams tinka ir dresūros pelės, tik reikia paieškoti firmų, kurios sulaukia teigiamų atsiliepimų iš šunų augintojų. Pelės tinka energingiems žaidimams lauke, namie geriau šuniui neduoti jų doroti – taip žaislas ilgiau laikys.