Vaikas ir šuo: saugus duetas

Patarimą prižiūrėti vaikus ir šunis kai šie kartu esate girdėję ne kartą. Veisėjai perspėja tėvus „nepalikite vaiko vieno su šunimi, nesvarbu kokia tai draugiška veislė bebūtų“. Treneriai papildo „Visi šunys gali kąsti, tad prižiūrėkite augintinį jam būnant toje pačioje patalpoje su vaiku“. Visi žino šias taisykles. Tačiau kodėl jos neveikia? Kodėl maždaug 5000 lietuvių kasmet kreipiasi į gydytojus dėl šunų įkandimų, o didelė dalis kenčiančių nuo tokių traumų yra  5-9 metų amžiaus vaikai?

Atkreipkite dėmesį į gerus vaikų ketinimus, tačiau pamatykite ir sučiauptą šuns snukį bei pusmėnulio formos akis. Įsikiškit. Nelaimės atsitinka ne tada, kai aplaidūs tėvai Reksą palieka vieną kartu su kūdikiu. Tiesą sakant, 95 proc. įkandimų atvejų tėvai stovėjo už kelių metrų nuo vaiko ir į jį žiūrėjo, kai tas netikėtai buvo apkandžiotas.

Tėvai dažnai neturi jokio supratimo apie šuns kūno kalbą ir kokios problemos gali kilti vaikui bendraujant su gyvūnu. Paprastai tėvai negali nuspėti šuns signalų serijos, pranešančios apie galimą kandimą.  Dar blogau tai, kad tėvai susipainioja geruose vaiko ketinimuose ir nemato šuns demonstruojamų streso signalų. Tačiau to labai lengva išmokti. Visi gali pagerinti šias žinias.

Štai keletas dalykų, galinčių pagerinti šuns kūno kalbos supratimą jam šis bendrauja su vaiku:

Stebėkite palaidą šunį. Gerai nusitiekusio šuns kūno kalba laisva, atsipalaidavusi. Sutingęs šuo nėra gerai. Jei matote, kad jo kūnas sustingo arba jis nustojo lekuoti, įsikiškite. Šie signalai sako, kad jis nebesijaučia patogiai.

Stebėkite netinkamą žmonių elgesį. Įsikiškit, jei vaikas laipioja per šunį, bando juo jodinėti, krapšto akis, tampo už uodegos, kelia pažandes ar kaip nors kitaip skriaudžia. Nesistebėkit šuns kantrybe kai šis toleruoja tokius maivymusis ir nekelkite tokių filmuotų kadrų į internetą. Dėkokite šuniui, kad jis turi gerą kandimo slopinimą ir įsikiškite anksčiau negu jau bus per vėlu.

Išmokite atpažinti  streso signalus ir įsikiškite, kai šuo bendraudamas su vaiku pradeda juos demonstruoti:

  •     Žiovulys.
  •     Ant išorinių akių kraštų matyti baltymai.
  •     Lūpų apsilaižymas.
  •     Žvilgsnio, snukio nusukimas.

 Jei šuo juda tolyn nuo vaiko, neleiskit vaikui jo vytis. Šuo, pasirinkęs atsitraukimą, bando pasakyti, kad jau yra perkrautas ir nori išeiti. Jei vaikas jį seks, tikėtina, kad šuo urgs ar bandys grybštelėti. Neverskite šuns pasirinkti šio kelio.

Klausykitės urzgimo. Daugybę kartų galima išgirsti „o, jis urzgė dažnai, tačiau niekad nemaniau, kad iš tiesų galėtų įkąsti“.  Urzgimas – labai aiškus įspėjimas. Jei urzgimas nepadeda, šuo gali krimstelėti ar netgi rimtai įkąsti. Urzgimas reiškia, kad turite įsikišti.

Naminių gyvūnėlių savininkams, ypač tiems, kurie turi vaikų, sunku viską sužiūrėti.  Žongliruoti šunimis ir vaikais nėra paprasta. Tam reikia kantrybės, supratimo ir daug priežiūros.