Vaikas ir šuo: į ką atkreipti dėmesį

Mažų vaikų rizika būti apkandžiotiems šunų – tradiciškai vis dar didelė. 2010-2012 m. JAV beveik 360 000 vaikų buvo sužaloti šunų. Dauguma mažesniųjų nukenčianuo drauge su jais namuose gyvenančių keturkojų. Tėvai šviečiami – žinoma, kad siekiant užkirsti kelią nelaimėms, geriau neleisti vaikams artintis prie gulinčio šuns, taip pat atidžiai stebėti jų bendravimą. Tačiau ar tikrai žmonės žino, į ką kreipti dėmesį tų „sąveikų“ metu?

Dr. Yasemin Salgirli Demirbas atliko tyrimą - žmonėms parodė tris vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuoti su šunimis bendraujantys vaikai. Viename jų vaikas prišliaužia prie gulinčio dalmatino, kitame vaikšto aplink dobermaną ir jį liečia, o trečiame bokseris sekioja vaiką ir laižo jam veidą.

Dauguma žmonių teigė, kad kad visuose įrašuose matomi šunys yra atsipalaidavę, nors išties sąveikos buvo rizikingos – gyvūnų kūno kalba akivaizdžiai bylojo apie nerimą ir baimę.

Šiuose vertinimuose nepastebėta didelių skirtumų, ar žmonės turi vaikų, ar augina šunis. Šunų savininkai dažniau teigė, kad gyvūnai atsipalaidavę, o augintinių neturintys nerimą pastebėdavo dažniau. Tikėtina, kad neauginantys šunų žmonės atsargesni, o gyvūnų savininkai labiau linkę iš jų tikėtis draugiškumo. Stebėdami tokį bendravimą, žmonės linkę vertinti šunų emocinę būseną, o ne konkrečius kūno kalbos aspektus. Jie sako "šuo laimingas" arba "jis supranta, kad tai tik mažas vaikas". Tokį bendrą vertinimą dažniau pateikdavo vaikų neturintys asmenys.

Kiekvienas tirtasis nurodė, kad uodega - teigiamų emocijų rodiklis. Tai kelia nerimą – vizganti uodega „pati iš savęs“ nerodo laimės. Svarbu jos pozicija, greitis, vizgėjimo plotis ir kryptis, likusio kūno kalba. Gražus platus mostas bei atsipalaidavęs kūnas rodys laimę, o siauri, greiti aukštai iškeltos uodegos vizgėjimai  - grėsmės ženklas.

Net tais atvejais, kai žmonės sugeba atpažinti šunų emocinę būseną, to nepakanka, norint užkirsti kelią įkandimams. Net įtemptą situaciją vaikui žaidžiant su gyvūnu dauguma įvertins kaip saugią. Siekiant sumažinti vaikų sužalojimų skaičių, suaugusiuosius reikia mokinti ne tik šunų kūno kalbos, bet ir ankstyvųjų agresijos signalų.

 

 

Žymės: