Uodegos liaukos uždegimas

Auginate žavų šuniuką, tas smagiai sau auga, bręsta, visas blizga it aliejukais išteptas, gražus.. Ir vieną dieną pastebit, kad jo uodega nupliko. Įdomiai taip – lyg dėmė kokia atsirado. Pradeda kamuoti mintys apie besprogstančią skydliaukę ar alergijas... čia puiki vieta, kur metas liautis panikuoti, nes gali būti, kad bėda nėra tokia baisi kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Daug geriau sužinoti, kas yra suprakaudalinė liauka.

Suprakaudaline vadinama liauka svarbi kai kuriems žinduoliams, įskaitant kates, barsukus ir šuninių atstovus – lapes (kurioms suteikia stiprų specifinį kvapą), vilkus, na ir mūsų naminius keturkojus draugus. Šita liauka rūšies viduje padeda skleisti tam tikras žinutes, dalyvauja žymint kvapais ir greičiausiai padeda atpažįstant gyvūnus... Tiriant rudąsias lapes, liauka pirmą kartą aprašyta 1677 metais.

Ją sudaro modifikuotos prakaito ir riebalinės liaukos. Šunų organizmuose ji randama virš 9-tojo kaudalinio slankstelio. Liauka išskiria baltymus ir hidrofobinius lipidus, turi plačius išskyrimo kanalus, yra apaugusi šiurkščiais, standžiais plaukais. Priklausomai nuo veislės ar tipo gali būti labai maža ar nematoma, kitų ji matomesnė – pvz., rudų šunų ji gali būti tamsesnė ar net juoda. Be to, skirtingų lyčių atstovų liaukos nesiskiria (tačiau specifinis plikimas būdingas patinams).

Kodėl uodegos liauka kartais nuplinka?

Taigi, kai kuriems šunims taip jau atsitinka, kad sritis apie liauką nuplinka. Daugeliu atvejų plaukai atauga savaime, o trumpaplaukiams šunims tai netgi nėra labai matoma problema. Tiesa, jei šunį nuolat dirgins rujojančios kalės, procesas gali pasikartoti. Paprastai kailis liaukos srityje išslenka kai šuns organizme ilgesnį laiką būna padidėjęs androgenų kiekis, dėl to problema dažnesnė tarp reproduktorių. Be dingusio kailio, galima pastebėti odos sudirgimą ar paraudimą, nemalonų kvapą, riebias dėmes ant uodegos. Kartais ištinsta uodegos pagrindas.

Kalbant apie kates, suprakaudalinės liaukos hiperplazija dažniausiai pastebima tarp nekastruotų patinų. Požymiai - riebūs, kartais matiniai plaukai, plaukų trūkumas uodegos pagrinde, komedonai, vaško pavidalo išskyros, odos infekcija, nemalonus kvapas. Jei katinas dažnai poruojamas, liauka dėl padidėjusio vyriškų hormonų kiekio gali pradėti išskirti itin didelius riebalų kiekius.

Retais atvejais uodegos liaukos uždegimą iššaukia išoriniai veiksniai kaip blusos ar kiti parazitai, kurie neleidžia riebalinėms liaukoms tinkamai funkcionuoti. Kartais tai lemia higiena, racionas ar vaistai.

Kaip prižiūrėti augintinį, kuriam nustatyta suprakaudalinės liaukos hiperplazija?

Jei ta zona nupliko, ji negali likti sausa. Ją gali tekti drėkinti. Be to, neleiskite jos laižytis. Tas išplikimas netaps rimta bėda, jei neįsimes infekcija. Na, o jei infekciją gyvūnas pasigavo – simptomai sunkės, plis į gilesnius odos sluoksnius.

Nuplikusią zoną porą kartų dienoje galima plauti antiseborėjiniu ar antibakteriniu šampūnu (daug kas giria priemones su chlorheksidinu), valyti nuriebalinančiomis antiseptinėmis priemonėmis (pvz., salicilo spiritu). Esant uždegimui, kartais naudojami jį mažinantys vaistai kol nuslūgs tinimas. Įsimetus uždegimui, prireikia antibiotikų, o kamuojant sunkesniems pasikartojantiems atvejams tenka pagalvoti apie kastraciją.

Daugeliu atvejų nuslinkę plaukai atauga be jokio kišimosi, tad jei neatrodo, kad toje srityje vyksta negeri dalykai, geriau jos ir nejudinti.