Šunų peštynės

Daugybės žmonių lūkesčiai kalbant apie socialinį šunų elgesį – nerealūs. Tikimasi, kad augintiniai elgsis tobulai, gerai sutars su visais kitais šunimis, nors net mes patys turime sunkumų kalbant apie visuotinę gerovę ir draugiškumą. Vis dėl to, nors tarpusavyje bendraudami žmonės gali nesutikti, ginčytis ar net apsistumdyti, labai retai jie vieni kitus rimtai sužaloja. Didelė fizinė agresija paprastai slopinama. Šunys šiuo požiūriu taip pat nelabai skiriasi.

Dauguma šunų dažnai nesutaria, kartais būna itin triukšmingi, tačiau labai retai vienas kitą rimtai sužaloja. Kadangi nerealu tikėtis, kad šunys niekad nesikivirčys, geriau juos mokinti nežaloti vienas kito.

Mokinkite gyvūną socialinės išminties – pirma, pratinkite būti draugišku, antra, išvenkite paauglio desocializacijos ir mokinkite kandimo slopinimo.

Socializacija ir desocializacijos vengimas

Bendravimas su jaunu šuniuku  - paprastas ir malonus. Vaikštote į  mažylių užsiėmimus, reguliariai lankotės šunų parkuose, kasdien vedžiojate. Socializacijos metu šunytis susipažįsta su draugiškais šunimis.

Tačiau anksčiau ar vėliau ateina paauglystė (5 – 18 mėn.) - įtemptas laikotarpis, ypač patinukams, kuriuos pradeda persekioti  vyresni šuny. Ritualizuotas priekabiavimas normalus ir būtinas, todėl vyresnio amžiaus šunys jaunimui rodo vietą kol yra pakankamai stiprūs, kad galėtų konkuruoti socialinėje arenoje. Priekabiavimas lemia grubų paauglių elgesį ir labai padidėjusį testosterono kiekį. Kastravimas gali padėti jaunam šuniui išvengti priekabiavimo iš vyresniųjų.

Siekiant išlaikyti pasitikėjimą savimi ir kompensuojant vyresnių šunų sukeltą stresą, paaugliui šuniukui reikia daug socialinės teigiamos sąveikos. Reguliarūs žaidimai ir pasikartojantys draugiški susitikimai gyvybiškai svarbu. Tačiau daugumai šunų aktyvi socializacija trunka iki 6 - 8 mėn., paprastai iki pirmųjų peštynių.

Tai ypač aktualu mažiems ir dideliems šunims. Bijomas, kad augintinis gali būti sužeistas, šeimininkas jį mieliau pasiims negu leis žaisti. Panašiai nerimauja didelių gyvūnų savininkai – jie bijo, kad nemažų gabaritų šuo pakenks menkesniems, tad saviškius varžo įtemptu pavadžiu. Taigi, itin svarbiu raidos periodu dauguma šunų su gentainiais bendrauja pernelyg retai arba būna suvaržyti.  Ratas užsidaro – šuo desocializuojasi, jo kandimo slopinimas silpsta, susipešęs jis kanda vis stipriau.

Norėdami, kad šuo išvengtų šių problemų, ir toliau reguliariai turite susitikinėti su nepažįstamais šunimis. Pagirkit augintinį už draugiškus pasisveikinimus, žaidimus. Niekada nelaikykite draugiško elgesio savaime suprantamu dalyku. Duokite šuniui suprasti, kad esate laimingas, kai šis elgiasi draugiškai. Kiekvieną kartą draugiškai  susitikus su kitu šunim apdovanokite skanėstu.

Kandimo slopinimas

Daug šunų, ypač patinai, paauglystės laikotarpiu įsivelia bent į kelias peštynes.  Jei šuniui tuo periodu susiformuoja tinkamas kandimo slopinimas, jis išmoksta nesutarimus spręsti be rimtų traumų. Jei šuo dar būdamas šuniukas neišmoko slopinti kandimo, galimi rimtesni sužalojimai.

Šunų pjautynės triukšmingos ir baisios, tad daugelis šeimininkų bijo, kad jų augintiniai nuolat kovoja ir vis bando nužudyti kitus šunis. Labai svarbu objektyviai įvertinti, kada šunys pavojingi, kada - dar ne. Įvertinkit šuns pjautynių ir traumų santykį, atsakydami į klausimą „kiek kartų šuo pešėsi“ ir „kiek kartų teko jį ar jo priešininkus gydyti?“. Daugybė peštynių be žalos rodo, kad šuo tikrai nebando žudyti.

„Urzgimo klasės“ - puikus sprendimas linkusiems peštis šunims, kurie niekada nesužalojo kito šuns. Šeimininkai gali saugiai praktikuoti šuns kontrolę aiškioje aplinkoje, o šunys – palaipsniui atkurti pasitikėjimą, kad galiausiai galėtų atnaujinti socializaciją ir žaistų.

Šunims, kurie sužaloja kitus šunis, sveikas protas ir prevencinis valdymas – vienintelis pasirinkimas. Tokie šunys viešoje vietoje privalo būti su pavadėliu ir antsnukiu. Šuniui, kuris linkęs sužaloti kitus šunis, leisti su jais bendrauti labai neatsakinga ir pavojinga.

Šuniukams, kurie turėjo daug galimybių bendrauti, žaisti ir žaismingai kandžiotis paprastai išsivysto geras kandimo slopinimas. Jie moka slopinti žandikaulių jėgą ir susirėmimus gali išspręsti saugiai, nesukeldami žalos.