Gyvūnų asmenybė dažnai apibrėžiama kaip elgesio skirtumai tarp individų, gan stabilūs laike ir kontekstuose. Asmenybė labai svarbi keturkojų gerovei, kadangi prognozuoja žmonių ir kitų gyvūnų mirtingumą, fizinę bei psichinę sveikatą. Gyvūnų kompanionų asmenybė taip pat gali turėti įtakos augintinio ir savininko santykiams. Šunų asmenybės tyrėjus domina senokai. Dauguma nagrinėdavo jos struktūras ir taip buvo išskirti tokie bruožai kaip baimė/nesaugumas, energingumas/aktyvumas, dėmesys treniruojant, agresyvumas ir socialumas. Nepaisant žinių apie struktūrą, charakteriui įtaką darantys veiksniai vis dar visiškai neištyrinėti, nors ir žinome kai kuriuos dalykus – pvz., veislių asmenybės skiriasi (reikėtų paminėti ir tai, kad bent vienas tyrimas tuos skirtumus užginčijo teiginiu, kad veislė paaiškina tik nedidelę elgesio skirtumų dalį). Plačiau apie tai, kas lemia šuns asmenybę, skaitykite šiame straipsnyje. O dabar - naujausia asmenybės tipų analizė.
Naujo tyrimo duomenimis, šunys turi 5 skirtingus asmenybės tipus. Šunų asmenybės tyrimai nėra naujiena, tačiau šis gali turėti didelį poveikį elgesio supratimui. Dirbtinio intelekto algoritmas analizavo 70 000 šunų elgsenos įrašų. Duomenų bazėje esantys šunys vertinti pagal elgesį, pvz., kaip reagavo, kai namuose lankėsi nepažįstami žmonės, ar pavydėjo šeimininkui dėmesį skiriant kitam gyvūnui ir t.t.
Visus šunis galima suskirstyti į šias grupes:
- susijaudinę/stipriai prisirišę;
- nerimastingi/bailūs;
- nuošalūs/grobuoniški;
- reaktyvūs/ryžtingi;
- ramūs/sukalbami.
Tokios informacijos žinojimas gali padėti išsirinkti tinkamą šunį ne tik namams, bet ir darbui.
Dabar šiek tiek plačiau apie asmenybės tipus:
Susijaudinęs/stipriai prisirišęs
Šiam asmenybės tipui būdingas santykinai didelis susijaudinimo lygis, prisirišimo/dėmesio siekimo elgesys, su išsiskyrimu susijęs nerimas, rečiau pasitaiko baimės. Toks šuo visada užsiėmęs. Jis lengvai susijaudins, ilgai truks kol nurims ir, aišku, bus vakarėlių siela. Jis gali būti impulsyvus ir prieš imdamasis veiksmų negalvoja apie pasekmes. Visada stengsis būti su žmogumi ir nepaliks jūsų net tualete. Tokiems šunims reikia šeimininkų, gebančių susidoroti su papildoma jų energija, poreikiais bei suprantančių, kad toks keturkojis nebus laimingas laiką leisdamas vienas.
Nerimastingas/bailus
Tokiems šunims būdinga gan didelė socialinių (nepažįstamų žmonių ar kitų šunų) ir nesocialinių įvykių (naujų ir netikėtų situacijų) baimė. Nerimastingas šuo bus atsargus ir prieš ką nors darydamas gerai pagalvos. Dalis gali nerimauti dėl praeities nesėkmių, tačiau asmenybės tipas geriau paaiškina, kodėl vieni keturkojai po užpuolimo ar smurto vis tiek bus draugiški, o kiti net po menkesnių blogų patirčių liks traumuoti.
Nerimastingi/bailūs šunys dažniau inkščia, pašoka ar bando įsikišti šeimininkui glostant kitą gyvūną, tad jiems reikia kantrių žmonių, gebančių susidoroti su baimę keliančiomis situacijomis.
Nuošalus/grobuoniškas
Jiems būdingas mažesnis prisirišimo ir dėmesio siekimo, didesnis plėšrūniško elgesio bei agresijos kitiems šunims lygis. Tokius keturkojus sunku dresuoti. Jie mieliau susiroganizuoja medžioklę ar tiesiog užsiima savais reikalais, kol šeimininkas kažkur tolumoj klykauja kviesdamas pas save. Be to, didelė tikimybė, kad jie bus linkę pribaigti kitus gyvūnus. Tokių šuniukų savininkai turi rasti būdą, kaip juos motyvuoti ir apdovanoti.
Reaktyvus/ryžtingas
Šie atkaklūs šunys neretai pasižymi agresyviu elgesiu įvairiose srityse – dažnai čia įeina ir to paties namų ūkio nariai. Reaktyvus šuo gali tapti agresyvus, kai yra baramas ar jį išgąsdina staigus garsas, pvz., įjungtas dulkių siurblys. Šie šunys linkę pulti ir žino, kas jiems patinka, o kas ne. Neretai taip gali elgtis darbiniai šunys, nes, pvz., jei esi dirbantis aviganis, turi žinoti apie plėšrūnus ir kaip su jais kovoti.
Turint reaktyvų šunį, reikia nustatyti konkrečius jį paveikiančius veiksnius. Trigeris veikia kaip stimulas, iššaukiantis dramatišką reakciją. Kai paaiškės provokuojantys veiksniai, reikia jų vengti ir dirbti pagal numatytą treniruočių planą.
Ramus/sukalbamas
Šios grupės atstovai rečiau vaikosi paukščius ar kates, greičiau išmoksta triukų bei naujų užduočių. Su jais lengva keliauti, jie yra puikūs augintiniai. Gal ir nepasižymi įspūdingom darbinėm savybėm, bet kaip namų augintiniai jie aukso vertės. Tokie ramūs keturkojai puikus pasirinkimas turint vaikų ar vyresnio amžiaus asmenims.
Amirhosseini, M.H., Yadav, V., Serpell, J.A. et al. An artificial intelligence approach to predicting personality types in dogs. Sci Rep 14, 2404 (2024). https://doi.org/10.1038/s41598-024-52920-9