Šuns senjoro šėrimas

Šuniui senstant, jo organizme laipsniškai ryškėja amžiaus pokyčiai. Tai gali būti žylantis kailis (ypač apie snukį), stabarėjantys sąnariai (pabuvus šaltyje ar drėgmėje ar ilgiau pagulėjus) ir sulėtėję refleksai. Kaip ir vyresnio amžiaus žmonių,  senstančių šunų pojūčiai tampa ne tokie aštrūs, prastėja jų klausa, rega ir uoslė.

Pirmieji senėjimo požymiai – sumažėjęs aktyvumas ir ištvermė, atsirandantis poreikis ilgiau pamiegoti.  Tokie požymiai didelių veislių šunims gali atsirasti vyresniems kaip 5 m. amžiaus, tuo tarpu ažesniems šunims, tokiems kaip terjerai, senatvės požymiai pasireiškia žymiai vėliau –  virš 10 m. ar net vėliau.

Vyresnio amžiaus šunų virškinimo sistemos ir inkstų funkcijos

Daug metų tikėta, kad vyresnio amžiaus šunims naudingesnė mityba, kurioje mažiau baltymų. Iš tiesų vidutinis kiekis geros kokybės lengvai virškinamų bei metabolizuojamų baltymų nesukelia inkstų nepakankamumo ir neprisideda prie jo progresavimo. Baltymai turėtų būti biologiškai pritaikyti (mėsos, žuvies ar kiaušinių, o ne grūdų ar sojos) ir aukštos biologinės vertės (tai yra, lengvai suskaidomi ir panaudojami organizmo struktūrinėms ir medžiagų apykaitos funkcijoms atlikti). Geri baltymų šaltiniai vyresniems šunims yra vištiena, kalakutiena, balta žuvis ir kiaušiniai (išskyrus tuos atvejus, kai šuniui nuo seno kuriam nors iš šių produktų  pasireiškia alergija ar netoleravimas).

Vyresnio amžiaus šunys neretai kenčia dėl sutrikusios inkstų funkcijos. Jeigu augintiniui diagnozuojamas inkstų funkcijos sutrikimas, jam skiriama mažai fosforo turinti dieta. Tai naudinga – tokia mityba padeda sumažinti inkstų mineralizaciją, antrinį hiperparatiroidizmą ir lėtina ligos progresavimą.

Pirmieji ženklai, kad šuniui sutriko inkstų funkcija, gali būti išaugęs troškulys ir dažnesnis šlapinimasis. Vėlesnėse ligos stadijose pasireiškia ir vėmimas, mieguistumas, viduriavimas, dehidratacija, blogas kvapas ir/ar burnos opos. Kartais inkstų funkcijos sutrikimus šuns organizmas sugeba puikiai „paslėpti“ ir juos pastebėti būna sunku. Nesudėtingas ir nebrangus būdas patikrinti augintinio inkstų veiklą – apsilankymas pas veterinarą dėl šuns šlapimo tyrimo. Šlapimo koncentraciją parodo savitasis sunkis, ir jei inkstai tinkamai neveikia, šis rodiklis bus mažesnis negu normalus. Ankstyva diagnozė ir paskirtas  gydymas gali reikšti daug geresnes prognozes šuniui, todėl labai svarbu stebėti keik vandens jis išgeria ir kaip gausiai šlapinasi.

Optimalaus svorio palaikymas

Vyresnio amžiaus šunims patinka ramesnis gyvenimo būdas, tad, norint išvengti nutukimo, jie turi suvartoti mažiau kalorijų. Nutukimas yra daugelio ligų rizikos veiksnys (įskaitant cukrinį diabetą, sąnarių ligas, širdies ir kvėpavimo problemas). Šuns suvartojamos energijos kiekį sumažins pasirinktas neriebus pašaras arba sumažintas įprastojo kiekis. Dieta, papildyta aminorūgštimi L-karnitinu, taip pat naudinga, nes šis ingeridnetas paspartins riebalų vertimą į energiją ir leis išsaugoti lieknesnes kūno formas.

Sąnarių priežiūra

Daugelis seniems šunims skirtų komercinių pašarų yra papildyti gliukozaminu ir chondroitinu, kurie padeda apsaugoti sąnarius ir išvengti jų dėvėjimosi, natūraliai atsirandančio su amžiumi.
Gliukozaminas teikia statybinę medžiagą naujoms kremzlėms, o chondroitinas padeda blokuoti destruktyvius kremzles ardančius fermentus. Abu yra saugūs ir natūralūs ingredientai, kurių perteklius iš organizmo lengvai pašalinamas su šlapimu. Kai kurie pašarų vyresnio amžiaus šunims gamintojai ėdalus papildo priešuždegiminėmis savybėmis bei analgetiniu poveikiu pasižyminčiais MSM.    

Nepakeičiamųjų riebalų rūgštimis (EFA) papildyti pašarai taip pat yra naudingi, kadangi omega-3 junginiai organizme mažina uždegimą. Lašišų aliejus yra puikus EFA šaltinis.
Šunims, jau sergantiems sąnarių ligomis, gali reikėti daugiau įvairių papildų, nei jų gali gauti su ėdalu. Daugeliu atvejų patentuoti papildai gali būti saugiai vartojami kartu su bet kuria įprasta dieta ir tradiciniais vaistais, tačiau visada dėl augintinio mitybos pasitarkite su ėdalo gamintoju ir veterinaru.

Imunitetas ir ligų prevencija

Natūraliais antioksidantais (iš vitaminų, mineralų ir augalų ekstraktų) papildytos dietos tai pat tinka seniems  šunims, kadangi sugeba parengti jų organizmą priešintis ligoms bei slopina destruktyvių laisvųjų radikalų formavimąsi.

Nors senėjimas neišvengiamas, šeriant kokybišku, Jūsų augintiniui tinkančiu ėdalu, jo gyvenimas tikrai taps lengvesnis. Šuns virškinimas vyks sklandžiau, todėl imuninė sistema galės sutelkti daugiau dėmesio į tinkamą organizmo darbą ir savo ruožtu tai sukels virtinę teigiamų poveikių kitiems audiniams, organams ir organizmo sistemoms.

 
© Teisės priklauso UAB Vetvila.
Cituojant prašome nurodyti šaltinį. Ačiū.