Smegenų mityba

Jau kuris laikais su gyvūnais atliekami tyrimai, siekiant išsiaiškinti, kaip mityba veikia smegenų sveikatą. Nors visi norime linksmų ir sumanių augintinių, paprastai šiai sričiai rimtesnį dėmesį skiriame tik tada, kai pastebime neurologines ar elgesio problemas, o negrįžtami pakitimai dažnai jau būna padaryti. Dėl to daugelį kamuoja klausimas – gal kažką padaryti galima anksčiau? Medžiagų apykaitos pokyčiai ir rizikos veiksniai, susiję su smegenų senėjimu, su amžiumi prastėjančiomis kognityvinėmis funkcijomis ir dėl to atsirandančiais elgesio pokyčiais gali būti koreguojami mitybos intervencijomis, palaikančiomis sveikesnį smegenų senėjimą.

Maistas ir mokymasis

Besivystančios smegenys turi unikalius mitybos poreikius – juk tik taip bus sukurtas pagrindas likusio gyvenimo smegenų sveikatai. Norint užtikrinti sveiką smegenų vystymąsi, šuniukai turi gauti pakankamai maistinių omega-3 riebalų rūgščių, ypač dokozaheksaeno rūgšties (DHA). Maitinant DHA papildytu pašaru, šuniukai labirinto testą atlieka 25 proc. greičiau negu kiti tos pačios vados šuniukai, šerti kontroliniu racionu. Toks skirtumas atspindi geresnius problemų sprendimo gebėjimus, atmintį bei lemia gebėjimą mokintis.

Suaugusių kačių raciono papildymas antioksidantais, žuvų aliejais, B grupės vitaminais ir argininu mėnesio bėgyje pagerina atmintį, mokymąsi, proto judrumą ir problemų sprendimą. Papildant šunų senjorų racioną antioksidantų, žuvų aliejaus (pirminis omega-3 RR šaltinis), arginino ir B grupės vitaminų mišiniu, pagerėja problemų sprendimo gebėjimai, į tikslą orientuotas elgesys ir sprendimų priėmimas.

Vidutinės grandinės trigliceridų MCT nauda

Maisto papildymas vidutinės grandinės trigliceridais MCT suteikia alternatyvius energijos šaltinius smegenų ląstelėms. Neuronus aprūpinant alternatyviu energijos šaltiniu, pvz., ketoniniais kūnais, atsirandančiais skylant MCT, gali būti sušvelninamas gliukozės hipometabolizmas. Visavertė ir subalansuota MCT papildyta mityba 30 dienų laikotarpiu gali pagerinti šunų, turinčių su amžiumi susijusį kognityvinį nuosmukį, rezultatus, įskaitant atminties, dėmesio ir mokymosi pagerėjimą. Šunims, sergantiems kognityvine disfunkcija, nepaisant sunkumo, naudinga dieta, kurioje yra MCT aliejaus, omega-3 RR, B grupės vitaminų, antioksidantų ir arginino, pagerėjimo požymiai pastebimi per pirmą mėnesį, o dar didesni pokyčiai - per 90 dienų.

Kai kuriais epilepsijos atvejais mityba gali būti naudojama kaip gydymą papildanti priemonė. MCT metabolitai turi tiesioginį antitraukulinį aktyvumą. Tiriant vaistams atspardai idiopatine epilepsija sergančius šunis, visavertę ir subalansuotą mitybą papildžius MCT, daugiau kaip pusei tiriamųjų traukulių dažnumas sumažėjo perpus ar daugiau, o 1 iš 7 traukuliai dingo visiškai. 81 proc. sergančiųjų sumažėjo priepuolių dienų skaičius (dienų per mėnesį skaičius, kada pasireikšdavo epilepsija). Kai kuriems šunims teigiamas poveikis pastebėtas jau pirmąją dieną. MCT papildytas racionaqqs reikšmingai neturėjo įtakos fenobarbitalio ar kalio bromido koncentracijai plazmoje. Kartu su vaistais nuo epilepsijos, MCT gali sumažinti priepuolių dažnį šunims, sergantiems idiopatine epilepsija.

Šunys su idiopatine epilepsija taip pat gali pasižymėti į dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromą ADHD panašiu elgesiu – vyrauja didelis jaudrumas, vaikymosi elgesys, prasti treniruotumo balai. Nuo epilepsijos kenčiantys šunys, maitinti visaverte ir subalansuota mityba, papildyta 5,5 proc. MCT aliejaus, sumažėjo vaikymosi elgesys ir su svetimais susijusios baimės. Pastebėta ir tai, kad šunims su idiopatine epilepsija kognityvinės disfunkcijos sindromas dažniau pasireiškia jaunesniame amžiuje.

Žarnyno ir smegenų „pokalbiai“

Kai kurių tyrėjų nuomone, tarp smegenų ir žarnyno egzistuoja dvikryptis ryšys – daugiausia per žarnyno-smegenų ašį. Itin aktyviai šiame reikale minimi klajoklis nervas bei žarnyno mikrobiota. Pastaroji priklauso nuo maisto medžiagų, kurių dėka galima palengvinti žarnyno ir smegenų „pokalbį“ bei paveikti gyvūno elgesį. Daug informacijos, žarnyno siunčiamos į galvos smegenis, veikia savijautą, nors sąmonės net nepasiekia. Atrandamos sąsajos tarp disbiozės ir sveikatos problemų kaip kognityviniai pokyčiai bei nerimas. Vieno tyrimo duomenimis, 90 procentų bailių šunų nerimastingas elgesys pagerėjo jiems racioną papildžius specifiniu Bifidobacterium longum štamu. Žarnyno mikrobiotos keitimas atliekant mitybos intervencijas gali palengvinti žarnyno ir smegenų „pokalbį“ bei koreguoti elgesį.

Cirkadinio ritmo pakitimai su amžiumi

Šunims būdingas cirkadinis miego/būdravimo ciklas. Cirkadinis ritmas yra natūralus, 24 valandas mūsų smegenyse veikiantis laikrodis, atsakingas už fizinės ir protinės elgsenos pokyčius. Miegojimo kontekste – už mūsų aktyvumą arba mieguistumą. Kaip ir žmonės, naminiai šunys aktyvesni dienos metu. Vyresniems šunims aktyvumas sumažėja pastebimai– jie būna 50 proc. mažiau aktyvūs negu jaunesni suaugę šunys. Tai sumažina jų kasdienį kalorijų poreikį ir padidina nutukimo riziką. Be to, vyresniems šunims būdinga didesnis naktinis ir mažesnis dienos aktyvumas. Vyresnių kaip 11 metų amžiaus šunų didesnis polinkis prigulti gali būti ankstyvas atminties praradimo rodiklis. Šeriant šunis du kartus dienoje, priešingai negu kartą dienoje, jų būdravimo laikas dienos metu pailgėja 60 minučių ir jų dienos aktyvumas prasideda 20 – 30 minučių anksčiau.

 

Pažintinių gebėjimų sutrikimai gali būti pastebimi iki rimtesnių elgesio pokyčių atsiradimo, pabrėžiant prevencinių metodų svarbą siekiant sušvelninti jų rizikos veiksnius. Smegenų sritys, atsakingos už atmintį, atrodo bent iš dalies nepriklausomos nuo tų, kurios atsakingos už mokymąsi ir dėmesį, jei tai buvo paveikta vieno tipo atmintis ar gebėjimasis mokytis, dar nereiškia, kad panašiai atsitiks ir su kitomis funkcijomis.

Augintiniui pasiekus senjoro amžių ar prie jo artėjant, galima tikėtis pamatyti tam tikrus jo aktyvumo ar miego ciklo pokyčius (pvz., dažnesnį polinkį prigulti). Kadangi jis greičiausiai bus mažiau aktyvus, teks koreguoti jo racioną, kad jis nepriaugtų svorio, kuris pablogintų tokias sveikatos problemas kaip artritas. Rekomenduojama keturkojį šerti du kartus dienoje, kas padės jį palaikyti aktyvesnį ir sveikesnį.