Šeško mokslai

Šeškai - protingi gyvūnai, juos gan lengva mokinti. Svarbiausia – Jūsų kantrybė ir nuoseklumas. Mokymo metodai turi būti ne šabloniški, o pritaikyti atskirai asmenybei, tačiau tam tikri pagrindai yra bendri.

Geriausia įsigyti jauną šešką ir auklėti jį nuo mažens. Pats svarbiausias auklėjimo periodas – 6-10 sav., kada galima įdiegti praktiškai visus įgūdžius. Sunkiausias periodas (kada šeškutis gali net „užmiršti“ ko išmokęs) – pirmi 5 – 8 jo gyvenimo mėnesiai, žinomi kaip lytinio brendimo periodas. Tuo laikotarpiu gyvūnas gali bandyti dominuoti.

Paprastai tradiciškai patariama už neleistiną elgesį bausti, tinkamą - skatinti, kol gyvūnas įsisavins taisykles. Tačiau iš tiesų kiekvienas atvejis yra individualus, vienus šeškus veikia bausmės, kitus – palikimas ramybėje, trečius – nešiojimas ant rankų ir t.t.

Šeško baudimas

Bausmės taikomos tada, kai gyvūnas demonstruoja kokį nors nepageidaujamą ar neleistiną elgesį. Jas propaguoja ne visi savininkai – kai kurie naudoja abejingumo taktiką. Svarbiausia nebūti žiauriu, kad gyvūnėlis nepradėtų Jūsų bijoti ir vengti.

Bausmė bus veiksminga, jei šešką ji „užklups“ "nusikaltimo" metu arba iškart po jo, taip žvėrelis susies poelgį ir nemalonius pojūčius. Efektyvus yra papurtymas už pakarpos. Kaip bausmę galima naudoti ir uždarymą į narvelį maždaug pusvalandžiui – tačiau kai kuriems šeškams ši bausmė neveiksminga. Už įkandimus galima naudoti pliaukštelėjimą per nosį – tačiau nepiktnaudžiaukite tuo, kad gyvūnas nepradėtų bijoti rankų. Šeškams nemalonus ir apipurškimas vandeniu. Griežtas balsas paprastai nepalieka didelio įspūdžio, tačiau gali padėti padidinti kitos bausmės efektyvumą.

Kai kurie šeškai dėl stiprių fizinių bausmių tampa dar nepaklusnesni. Auklėjime apsiriboti vien bausmėmis irgi negalima - būtina siekti, kad šeškas stengtųsi ne tik išvengti bausmės, bet ir tikėtųsi paskatinimo už gerą elgesį.

Šeško mokymas remiantis teigiama motyvacija

Gyvūnus mokinti naudojantis vien teigiamu skatinimu – gana lengva. Pagrindinis principas - siūlant atlyginimą už pageidaujamus veiksmus formuojamas norimas elgesys. Iš pradžių atlyginama už elgesį, kuris artimas norimam, tada palaipsniui apdovanotini veiksmai turi tapti vis tikslesniais. Taigi, jei mokote gyvūną apsiversti, iš pradžių skatinti galima jam atsigulus, vėliau – už apsivertimą ant šono bei nugaros, kol galų gale gyvūnas viską atliks tiksliai.

Geriausias atlyginimas – maistas, ypač nedideli mylimiausio skanėsto gabalėliai. Auklėjimas taikant teigiamą motyvaciją veiksmingesnis nei bausmių formuojamas elgesys, nes gyvūnas mokosi ką reikėtų daryti, o ne ko nereikėtų daryti. Jei gyvūnas elgiasi ne taip, kaip norite, tiesiog neskirkite jam dėmesio.

Šeško mokymas naudotis tualetu

Mokymas naudotis tualetu įmanomas, nors šeškai natūraliai nesielgia kaip katės. Jie į dėžutę reaguoja skirtingai: vieni ja tvarkingai naudojasi, kiti ne tokie atsakingi, treti ją ignoruoja. Nereikalaukite iš augintinio per daug – gerai, jei jis daugeliu atvejų gamtinius reikalus atlieka nurodytoje vietoje. Net labai gerai išauklėtas šeškas, jį išgąsdinus ar sujaudinus, gali nespėti pasiekti dėžutės.

Pirmas žingsnis – stabili, gerai pritvirtinta dėžutė. Iš pradžių laikykite šešką nedideliame plote, galite net blokuoti dalį narvo ir taip riboti erdvę. Kraiko dėžutėje palikite šiek tiek šlapimo ar išmatų (ne per daug – į purviną dėžutę švaruolis šeškas gali visai nelipti), kas sustiprins įspūdį, jog ta vieta tikrai yra tualetas. Tegul narve dar lieka vieta miegui ir maitinimuisi, o šeškui įprantant tuštintis tam skirtoje vietoje, erdvę galite „atlaisvinti“. Jei žaisdami su šešku pastebite, kad jis tuoj tuštinsis, nuneškite jį į dėžutę. Jei pavyks šešką pričiupti naudojantis tualetu, pagirkite, pašerkite jį. Jei užtinkate jį reikalą atliekant kitoje vietoje, iškart tupdykite kraiko dėžutėn.

Atsibudęs šeškas visuomet tuštinasi 5-15 min. bėgyje – galite pasinaudoti ir tuo. Prižadinkite gyvūną, palaikykite rankose jį tol, kol pradės muistytis, o tada padėkite jį į „tualetą“. Kai tik gyvūnas išsituštins, pagirkite jį, duokite skanėstą ir išleiskite palakstyti. Jei Jūsų mokymas remiasi teigiama motyvacija, niekada augintinio nebauskite ir ant jo nešaukite – tiesiog visada nutaikę tinkamą progą padėkite jį į tualetą.

Kai šeškas supras ko norite, keletą kraiko dėžučių išdėliokite strategiškai patikimose namų vietose. Jei gyvūnas laisvai vaikščioja po kelis kambarius, „tualetą“ reiktų įtaisyti kiekviename iš jų. Jei yra vietų, kur šeškas mėgsta tuštintis ir Jums tai nepatinka, pabandykite jį ten pašerti arba padėti kokį nors daiktą iš jo guolio.

Ankstyvas pavasaris šeškams - dauginimosi sezonas. Tuo metu patinai teritoriją žymi šlapimu, rujojančios patelės – šlapimu ir išmatomis. Tai labai stiprus instinktas. Jei toks elgesys Jums nepriimtinas, paprasčiausia gyvūną kastruoti.

Ką daryti jei šeškas kanda

šeškai dažnai kaltinami kaip kramtukai – tačiau jie tikrai nėra tokie baisūs. Kandžiojimas - svarbus šeškiukų žaidimo elgesys, kaip ir kačiukų ar šuniukų. Gamtoje tėvai ir bendraamžiai juos išmoko, kaip kąsti negalima, o namuose ši atsakomybė atitenka savininkams.

Šeško mokymą nesikandžioti geriau pradėti kuo anksčiau – kad tai netaptų įpročiu. Svarbu nebijoti – šeškas jaučia, kada jo kandimo bijoma. Paprasčiausias variantas – neskirti gyvūnui dėmesio, kai jis įsijaučia. Taip pat galite šūktelėti ir atsitraukti, taip parodydami, kad kandimas Jums nemalonus.

Jei šeškas vis tiek nori kandžiotis, padarykite mažą pertraukėlę nusigręždami ar nueidami nuo jo ir nežaiskite, jei bandys kąsti toliau. Jeigu šeškas labai susijaudinęs, patupdykite jį kuriam laikui į narvą, kad nusiramintų. Kartais pati baisiausia bausmė – žaidimo nutraukimas.

Visais šiais atvejais pagrindinis principas – žaidimo ir dėmesio nutraukimas atsiradus nepageidaujamam elgesiui. Už gražų elgesį šeškas gaus žaidimų ir pozityvaus dėmesio – kai augintinis nekanda, tiesiog rodykite jam daugiau dėmesio. Daugeliui šeškų to pakanka, tačiau kartais pasitaiko rimtesnių atvejų.

Daugelis šeimininkų taiko šeško papurtymą už sprando, ryžtingą sudavimą jam per nosį ar prispaudimą kol nurims, bet tai - bausmės. Jų naudojimas kai kuriems šeškams turi neigiamą poveikį.

Aišku, šeškai kąsti gali ne tik įsijautę į žaidimą. Jei įsigijote skriaustą vyresnio amžiaus šešką, jis gali kąsti iš baimės. Neprižiūrėtas šeškas bus baikštus ir nepatiklus. Tokiais atvejais pirmiausia reikia išsiaiškinti, kodėl šeškas kanda, o tada bandyti taisyti padėtį. Nepriklausomai nuo priežasties, turite būti apsišarvavęs atkaklumu, kantrybe ir nuoseklumu. Pvz., jei šeškas bijo rankų ir Jumis nepasitiki, pabandykite jį maitinti iš delno, kartais ilgam laikotarpiu jam gali tekti duoti visišką ramybę – kol jis apsipras ir pradės Jumis pasitikėti

Šeškus galima išmokinti ir keleto paprastų gudrybių, tokių kaip vaikščiojimas su pavadėliu. Svarbiausia ieškoti naudingo elgesio ir už jį apdovanoti.