Pavedžioti... katę

Katėms pasivaikščiojimai su pavadėliu nėra būtini, tačiau tokia veikla - puikus būdas leisti augintinei mėgautis lauku užtikrinant jos saugumą. Reguliarios išvykos laukan gali sumažinti nutukimą ir su nuoboduliu susijusias elgesio problemas, kurios atsiranda kai kurioms bute gyvenančioms katėms. Mokymas vaikščioti su pavadėliu taip pat praverčia keliaujant pas veterinarus  ir kitose kelionėse.

Daugumą kačių galima išmokinti vaikščioti su pavadėliu. Kačiukai šią naują patirtį priima lengviau, tačiau turint kantrybės to išmoksta ir vyresnės katės. Svarbu viską daryti mažais žingsneliais ir apdovanoti kiekvieną pažangą.

Pradėkite patalpose, kuriose katė gerai jaučiasi. Įsigykite katėms tinkančias petnešas. Pavadėlis turi būti tvirtinamas nugaroje, ne ties kaklu. Niekad pasivaikščiojimams nesirinkite antkaklio. Jis gali sužaloti katės trachėją ar gerklas. Petnešos plačiau paskirsto krūvį - pečiams, krūtinei ir pilvui, tad mažesnė susižalojimo tikimybė.

Palikite pavadėlį su petnešomis šalia katės ėdimo ar miego vietos keletai dienų. Taip augintinė jo pasirodymą susies su maloniu jausmu. Be to, leiskite katei petnešas apuostyti laikydami jas rankose. Katei susidomėjus duokite skanėstų. Tada duodami skanukų uždėkite petnešas ant augintinės kaklo ir, jai ėdant, jas vėl nuimkite.

Jei katė nemėgsta būti laikoma ir varžoma, teks ją prie to pratinti. Duodami mėgstamą skanėstą ir girdami kelias sekundes ją švelniai, bet tvirtai palaikykite. Kartokite šį pratimą keletą dienų, ir kiekvieną kartą skanėstą duokite vis vėliau. Taip pat lieskite augintinės kojas ir pėdas, už tai duodami skanėstų.

Pagaliau galite uždėti petnešas, vėl už tai skatinkite ją skanumynais. Pirmus kartus katė su petnešomis tegul pabūna trumpai, nesekite jų. Po kelių dienų jau galite užsegti, tik dar netvirtinkite pavadėlio.  Būtinai sureguliuokit jį dydį – tarp katės ir kūno turi tilpti du pirštai. Su petnešomis katė turėtų pavaikščioti porą minučių, ir nuimkite jas vos tik matote, kad augintinės susidomėjimas skanėstais mažėja.  Kartokite tai keletą dienų. Jei katė lieka rami, palaipsniui ilginkit buvimo su petnešomis laiką. Jei katė atrodo nepatenkinta, petnešas nuimkite, vėliau pabandykite su kokius nors įspūdingesniu skanėstu, o petnešas pasistenkite nusegti anksčiau negu augintinė pradės jaustis blogai.

 Pagaliau atėjo laikas pavadėliui. Keletą dienų tegul katė periodiškai vaikšto patalpoje su keliais daiktais, už kurių žeme laisvai besivelkantis pavadys gali kliūti (bet ne rimčiau užkibti – katės nereikia gąsdinti). Kai augintinė atrodo atsipalaidavusi, švelniai laikydami (ir netempdami) pavadį pavaikščiokite su ja po namus. Tegul  katė eina kur nori, tuo metu ją girkite, duokite skanėstų. Po kelių dienų mokymus galima perkelti laukan.

Iki išeisite laukan, galite išmokinti katė judėti pargeidaujama kryptimi. Tam geriausia naudoti skanėstus. Skatindami Jus sekti, kalbinkite ją švelniu, meiliu balsu. Duokite skanėstą ir, kol katytė jį ėda, eikit tolyn su pavadėliu rankoje. Kai katė patraukia paskui jus, duokit kitą skanėstą. Jei katė bando judėti kita kryptimi, švelniai, netrūkčiodami tempkite pavadį ir kantriai laukite. Katei žengus porą žingsnių link Jūsų, pavadį atpalaiduokite, ją paskatinkite.

Neverskite katės eiti į lauką. Jeigu ji nenori sekti paskui Jus, neverskite jos to daryti. Kai katė galų gale apsisprendžia lįsti laukan, paskatinkite ją. Kelionė tegul būna trumpa – apie 5 minutes. Vėliau išėjimai ilgės.

Niekada lauke nebuvusios katės pirmų „ekskursijų“ metu būna gan nervingos ir jautrios. Dėl to pirmieji pasivaikščiojimai tegul vyksta ramiose vietose, kur tiesiog galite ramiai pasėdėti kartu su kate. Kaip ir patalpoje, sekiokit jai iš paskos kai jis ką nors tyrinėja.

Kai katė pripras prie pasivaikščiojimų greičiausiai juos labai pamėgs. Dėl to siekiant išvengti nuolatinio zyzimo prašantis laukan, geriau nustatyti reguliarų pasivaikščiojimų tvarkaraštį. Be to, petnešas katei dėkite toliau nuo durų – kad ši nesugalvotų pasprukti. Niekada petnešų nedėkit jei katė miaukia ar draskosi - ignoruokit ją kol nurims.

Jokiu būdu negalima katės palikti pririštos lauke – net trumpam. Ji gali apsivynioti pavadžiu ir susižaloti, arba ją gali užpulti koks nors gyvūnas.

Niekad nenaudokit pakinktų katę veždami automobiliu – avarijos metu augintinės jie neapsaugos.

Ėjimui laukan rinkitės sausą dieną. Jei neseniai lijo, daugelis katei pažįstamų kvapų bus nuplauti ir ji susidurs su tam tikromis problemomis ieškodama mėgstamų vietelių.

Nepamirškit, kad katės norai gali skirtis nuo Jūsų. Vienos mėgsta žaisti ir vaikytis drugelius, kitos ištisą dieną tiesiog ramiai kaitinasi saulutėje.