Patarimai papūgų augintojams

Papūgos – savitos išvaizdos, dažnai ryškiaspalviai paukščiai, nuo senų laikų laikomi dėl grožio ir mokymosi gebėjimų – ypač puikiai joms sekasi mėgdžioti žmonių kalbą. Kad papūga jaustųsi puikiai, būtų sveika ir laiminga, reikia laikytis tam tikrų taisyklių.

Papūga turi gyventi jai tinkančiame narvelyje

Suteikite savo augintinei patį didžiausią (kokį tik įmanoma) narvą (kai kurios laimingosios gauna netgi voljerus). Narvelyje būdamas paukštis turi turėti galimybę laisvai ištiesti sparnus, laipioti ir žaisti.

Narvelį reikia tinkamai įrengti – ten turi būti laktų, slėptuvių, žaislų.

Narvelio dugną 0.5 – 1 cm storio sluoksniu padenkite išsijotu, išplautu ir degtu smėliu (arba narvelyje turi būti bent kažkiek smėlio ar smulkaus žvirgždo) – jį paukštis naudoja kaip maisto virškinimo pagalbininką.

Slaptavietei pati geriausia vieta – narvo viršus, tam gali užtekti ir kampą dengiančio auginio ar kartoninės dėžutės.

Lakta turėtų būti patogi – ne per siaura ir ne per plati, pagaminta iš nelygaus medžio, šviežių šakelių. Negalima naudoti plastikinių ar metalinių laktų, kadangi jos nenatūralios ir netinka paukščio kojoms.

Svarbu ne tik narvelio dydis bei įranga, bet ir stovėjimo vieta. Atsisakykite triukšmingų vietų ar sričių, kur pučia skersvėjai. Papūga jausis geriau, jei narvelis stovės prie sienos. Papūgoms netinka ir vietos, kur temperatūra bei drėgmė nuolat kinta. Optimali šių paukščių laikymo temperatūra yra 15 – 20˚C.

Papūgai reikia gero lesalo

Jūsų paukščiui mityba labai svarbi. Papūga turi gauti kokybiško granuliuoto maisto, vaisių, daržovių, riešutų. Kai kurios papūgos, pvz., Žako, esant nesubalansuotai mitybai itin linkusios į kalcio ir/arba vitamino A trūkumą. Jei papūgėlė gauna gero ir įvairaus maisto, vitaminų papildomai duoti jai nereikia.

Į maistą galima dėti tik tuos augalus, dėl kurių esate visiškai įsitikinę, kad jie valgomi. Namuose, kur laikoma papūga, neturi būti jokių nuodingų augalų.

Šie paukščiai mėgsta sėklas – tik įvertinkite, ar jos nėra pavojingos (pvz., nevirtos pupos). Rekomenduojami kviečiai, avižos, miežiai, saulėgrąžos, sorai, dygminai, kukurūzai ir t.t.

Taip pat papūga turi gauti vaisių ir daržovių. Iš tiesų šaldyti daržovių mišiniai (tik be prieskonių) – puikus variantas augintinei suteikti svarbių vitaminų tuo metu, kai šviežių daržovių nėra. Tik atsiminkite, kad prieš paukščiui duodami tokius produktus, juos reikia kruopščiai atšildyti.

Iš žmonių maisto papūgoms tinka virtos daržovės, bulvės, skrudinta duona.

Puikus baltymų šaltinis – riešutai (žemės, braziliški, kedro, lazdynų, migdolai ir t.t.).

Papūgos dievina aitriuosius (čili) pipirus – taip yra todėl, kad paukščiai nejaučia šiuose augaluose esančių kapsicino ir į jį panašių junginių, kurie žinduoliams sukelia peršėjimą. Šie augalai aštriu skoniu saugosi nuo žinduolių, kurių (kitaip nei paukščių) virškinimo trakte jų sėklos suardomos – taigi plunksnuočiams aitriejis pipirai tėra dar vienas skanus augalėlis.

Papūgoms nuodingi augalai: baltoji akacija, varnalėša, šunobelė, arklinis kaštonas, kadagys, ąžuolas, šeivamedis, dobilas, soja, lubinas, žirniai, pupos, rūgštynės, žalia pomidorų dalis, baklažanai, bulvių lapai ir žiedai, persikų, vyšnių, kriaušių bei slyvų lapai ir kauliukai, avokadai, narcizai, tulpės, aguonos, bijūnai, azalijos, amariliai, hiacintai, hortenzijos, jazminai, kanos, krokai, laurai, gebenės,

Papūga laisvėje

Papūgoms reikia, kad laikas ne narve būtų aktyvus ir sveikas, jos mėgsta laipioti ir žaisti.

Skraidymas – natūralus elgesys, tad pasistenkite, kad papūga kambaryje būtų saugi ir prižiūrima. Tinkamos pakabinamos virvės leis paukščiui laisvėje pabūti akrobatu ir pasiausti taip, kaip narvelyje nepavyktų.

Nekirpkite paukščiui sparnų – jis taps pažeidžiamas, gali netgi pradėti pešiotis plunksnas. Negalintis skristi paukštis yra atskirtas nuo savo pagrindinės natūralios elgsenos ir nėra laimingas.

Patalpose, kuriose paukščiui leidžiama skraidyti, reikia atidžiai įvertinti pavojus.

Prieš išleisdami papūgą paskraidyti, patikrinkite, ar neatidaryti langai, orlaidės, kaminai – landos, pro kurias paukštis gali išskristi lauk. Langą visai būtų gerai uždengti – kad paukštis neatsitrenktų į stiklą ir nesusižalotų.

Jei turite akvariumą, jis privalo būti uždengtas.

Būkite atidūs, kad darinėjant duris paukštis netupėtų jų viršuje ar prieš jas.

Knygas, statulėles statykite saugiai, kuo toliau nuo krašto, kad neužkristų ant paukščio.

Baldai (pvz., spintos) turėtų būti pristumti prie sienos.

Bene pavojingiausi kambariai papūgai – virtuvė ir vonia, kur paukštis gali apsinuodyti dūmais, chemikalais, prigerti ar užsidegti.

Žaidimai

Papūgoms patiks žaislai, skirti smulkinimui, sūpynės, veidrodis, daikčiukai, kuriais galima manipuliuoti, taip pat žaislai protinei veiklai skatinti , mediniai šuakštai, didelės Lego kaladėlės, kartonas iš popierinių rankšluosčių, didelės nerūdijančio plieno veržlės ir varžtai, kartoninės dėžutės su skylėmis slėpynėms, plastikiniai dangteliai, švarūs plaukų šepečiai (tiesa, ne visos papūgos tuos pačius žaislus priima vienodai noriai)...

Vienas iš būdų žaisti su paukščiu – įjungti muziką ir šokti, nemažai paukščių tai mėgsta, jie pradeda kopijuoti žmogaus judesius.

Visos papūgos mėgsta darbuotis snapu, tad jas džiugina natūrali šakų žievė ar šakelės. Įsitikinkite, kad augalai papūgai nekenkia ir kad nėra nupurkšti insekticidais. Papūgą šakelėmis aprūpinti reikia kasdien, tai ir maistas, ir snapo "profilaktika", ir žaislas. Galima duoti beržų, liepų, šermukšnių, klevų, obelų, uosių, ievų, aviečių, kinrožių, šilkmedžio šakeles.