Paprasti tempimo pratimai šunims

Daugeliui šunų, ypač sergantiems sąnarų ligomis, įprastos gydymo galimybės labai ribotos. Vertinant kūną kaip vientisą sistemą, norint optimalios sveikatos, visas kūnas turi būti pusiausvyroje. Masažas, trynimas ir tempimo pratimai labai svarbūs gyvūno sveikatai. Jie veiksmingai didina lankstumą, gerina minkštųjų audinių tamprumą. Po ilgo neveiksmingumo laiko (pvz., pasveikus po operacijos) raiščiai, raumenys, sausgyslės ir fascijos būna „kieti“, „sustingę“, silpniau toleruoja staigų tempimą. Toks audinys prasčiau absorbuoja smūgius, yra linkęs plyšti ar trūkinėti. Pvz., dažniausia priekinio kryžminio raiščio plyšimo priežastis – energinga veikla, iki kurios buvo ilgas neveiklumo laikotarpis.

Tempimo pratimai būtini sąnarių kontraktūrų ir miopatijų valdyme. Tempimo programos taikomos šunims, kuriems trūksta funkciniu požiūriu reikalingų sąnarių judesių. Tempimo programos veiksmingesnės poūminiu periodu (1 - 3 sav. po operacijos ar traumos) lyginant su lėtiniu periodu (daugiau kaip 3 sav. po traumos). Programa pradedama išnykus ūmiai uždegiminei fazei – praėjus maždaug savaitei po traumos ar operacijos.

Sergant lėtiniu osteoartritu (OA), tempimo pratimai taip pat naudingi. Ne visiems paveiktiems šunims judesių diapazonas sumažėja, tačiau atsiradus tokiai problemai galimos rimtos pasekmės. Be to, aktyvesnis gyvenimo būdas susijęs su mažesniu šlubavimu. Manualinis tempimas tinka sportuoti negalintiems OA pacientams, didele dalimi praradusiems sąnarių judesių amplitudę, tačiau progresas greičiausiai bus lėtas. OA sergantiems pacientams itin naudingos sąnarių judesių diapazoną gerinančios pratimų namuose programos.

Sportiniams šunims taip pat taikomi tempimo pratimai, nors ir menkai žinoma apie optimalius parametrus bei jų poveikį darbingumui ar traumoms. Paprastai dinaminiai tempimo pratimai atliekami prieš pratimus, kadangi jų poveikis sąnarių judesiams trumpalaikis (6 min.). Apšilimas nereiškia, kad raumenys bus ne tokie sustingę – jis nulemia tik tempimo toleranciją. Statinius tempimo pratimus, kurių kiekvienas trunka ilgiau 915 – 40 s), galima atlikti krūvio pabaigoje kai daugiau fizinės veiklos nebėra numatyta, arba vakare prieš miegą.

Pagrindinės taisyklingo tempimo taisyklės:

Geriau kelios minutės kasdien net ir nepasiekiant iškeltų normatyvų, negu įtempta serija kartą savaitėje.

Visada darykite tempimus lėtai ir švelniai. Niekada netempkite greitai, netrūkčiokite.

Sekite šuns reakcijas, stebėkite, ar jis nejaučia diskomforto.

Visada pratimus darykite ramioje vietoje.

Pratimai galimi šuniui stovint ar gulint, jis turi būti atsipalaidavęs.

Tekste aprašomi manualiniai tempimai, kuriuos geriausia atlikti vakare prieš miegą.

Nugaros tempimas

Prieš tempimo pratimus galite šunį lengvai pamasažuoti, paglostyti, kad šuo atsipalaiduotų, o raumenys šiek tiek sušiltų. Itin svarbi yra kryžkaulio sritis. Pradėkite nuo švelnaus nugaros masažo. Lengvais paspaudimais keliaukite išilgai nugaros, tada naudokite sukamuosius judesius, visą laiką stebėkite šuns savijautą. Jei liesite slankstelius, naudokite labai mažą spaudimą. 

Tempimo pratimui paimkite šuns mėgstamų skanėstų. Šuo turi stovėti ant tvirto, neslidaus pagrindo. Jam stovint, skanėstą judinkite į vieną kūno pusę, nuo snukio link uodegos taip, kad šuo suktų galvą ir lenktųsi C forma. Galite keisti skanėsto aukštį ir vietą. Poziciją stenkitės išlaikyti 15 – 30 s, pakartokite 2 – 3 kartus.

Užpakalinių kojų tempimas

Šis pratimas didina klubų mobilumą, stuburo lankstumą, gerina nugaros ir klubų raumenų būklę, mažina su artritu susijusį skausmą. Jei tempimas atliekamas gulint, atsargiai ištiestą koją laikykite ties keliais ir tempkite ją atgal. Judėkite lėtai ir užtikrintai. Palaikykite kelias sekundes, atleiskite ir kartokite. Šuniui stovint, vieną koją prilaikydami ties keliais lėtai traukite atgal. Kai kojos traukimui prireiks didesnės jėgos, sustokite ir taip palaikykite ją 15 – 30 s. Pratimą pakartokite 2 – 3 kartus kiekvienai kojai.

Priekinių kojų tempimas

Pečiai atlaiko daugiau kaip 60 proc. šuns svorio. Po tinkamų tempimo pratimų geresnis judesių diapazonas suteiks daugiau bendro judrumo, mažins skausmą sergant artritu, atpalaiduos krūtinės ir viršutinės nugaros dalies raumenis.

Paimkite gulinčio šuns priekinę koją, išteiskite pirmyn ir stabilizuokite judesius ties alkūne. Palaikykite kelias sekundes, atleiskite ir vėl pakartokite. Po tempimo pajudinkite šuns koją švytuoklės principu pirmyn ir atgal, kad raumenys dar labiau atsipalaiduotų.

Šuniui stovint, viena ranka paimkite priekinę koją virš alkūnės, kitą ranką padėkite po alkūne taip, kad stabilizuotumėt judesius. Lėtai kelkite ištiestą priekinė koją pirmyn. Kai pasieksite tašką, kur reikia daugiau jėgos, sustokite ir tokioje pozoje palaikykite koją 15 – 30 s. Kartokite 2 – 3 kartus kiekvienai kojai.

Krūtinės tempimas

Didelį krūvį patiria ne tik kojos ar nugara, bet ir krūtinės raumenys. Šiai sričiai galima išbandyti abdukcinį tempimą – paimti priekines kojas ties riešais ir švelniai stumti į šonus. Po kelių sekundžių atleisti. Pratimą kartokite 2 – 3 kartus, po to krūtinę švelniai pamasažuokite.

Pilvo patrynimas

Minkštas pilvukas – jautri sritis, tad būkite itin švelnūs. Glostykite pilvą ratais. Toks paglostymas mažina baimes, atpalaiduoja diafragmą ir puikiai tinka masažo/tempimų sesijos užbaigimui.