Mėšlungis

Mėšlungis - neretai labai skausmingas nevalingai užsitesęs raumens ar raumenų grupės spazmas. Mėšlungis gali atsirasti kai su šunimi sportuojama gerai nežinant jo poreikių bei nesuteikiant kokybiško raciono. Mėšlungis gali atsirasti dėl to, kad prireikia papildomų pastangų įvykdyti sėkmingą posūkį ar kitą užduotį. Kai kuriems šunims jis atsiranda karštą dieną dėl dehidrtacijos, taip pat dėl senų traumų (normaliai nepasveikus). Pamačius, kad šuniui mėšlungis, būtinas masažas - tik atsargus, nes dažnai net patikimiausiems šunims nepatinka, kai liečiama skausminga ir labai jautri vieta.

Kaip suprasti, kad šunį sutraukė mėšlungis? Dauguma pakelia galūnę, kai kurie krenta ant grindų ir kaukia, tačiau realiai kiekvienas elgiasi vis kitaip… Be to, yra įvairių mėšlungio tipų…

Kas sukelia raumenų spazmus? Paprastai vienas ar keli iš šių veiksnių:

  •     per daug fizinės veiklos
  •     ekstremalus išsekimas
  •     didelis šaltis
  •     dehidratacija
  •     pieno rūgšties kaupimasis
  •     prastas deguonies patekimas į raumenis
  •     inkstų sutrikimai
  •     per daug baltymų ir per mažai kalcio

Kam reikalingas masažas?

Tai padidina kraujo tekėjimą į pažeistą vietą ir pagerina jos aprūpinimą deguonimi. Aktyvesnė kraujo apytaka padeda iš raumenų pasišalinti pieno rūgščiai, o spaudžiamieji prisilietimai sumažina skausmo intensyvumą.

Jei šunį kankina mėšlungis, būtina apsilankyti pas veterinarą - gali paaiškėti, kad yra ir kitų problemų ar prireikti klinikinio masažo (jis veiksmingas būdas mėšlungį sukeliantiems spazmams atleisti, tačiau atliekamas tik profesionalų).

Prevencija

Dehidratacija. Geriausias būdas jos išvengti - prieš treniruotę ir po jos duoti daug švaraus gėlo vandens, o darbo metu suteikti pakankamai elektrolitų.

Kalcio trūkumas. Mėšlungis labiausiai paplitęs tarp darbinių šunų, nes žmonės jiems duoda daug baltymų (ir neretai nepakankamai fizinio krūvio), tad geriausias būdas su tuo kovoti - kalcio bei magnio papildai arba tiesiog mažiau baltymų racione.

Kraujotaka. Mėšlungis paprastai pastebimas keletą dienų po tos vietos sutrenkimo. Jis atsiranda dėl mažų arterijų spazmo. Tokiu atveju reikia naudoti periferinius vazodilatorius. Vazodilatoriai atpalaiduoja lygiuosius kraujagyslių raumenis ir sumažina sisteminį kraujagyslių pasipriešinimą. Tai leidžia kraujui lengviau patekti į pažeistą plotą. Šiuo klausimu gali padėti vitaminas E ir histaminas.

Metabolinis mėšlungis labai sunkiai paaiškinamas ir diagnozuojamas pagal šlapimo mėginius. Čia gali padėti tinkamas atsigavimas ir tam tikri produktai, pvz. maistinių medžiagų tirpalai su elektrolitais ir angliavandeniais.

Reikia atsiminti, kad visi sportininkai prieš pratimus turi apšilti. Tai daroma bent 10 min. iki veiklos pradžios (pvz., vedžiojant, trinant raumenis). Nepamirkite grįžus į transporto priemonę šuns taip pat patrinti ir tada duoti elektrolitų gėrimo. Šuo gali niekada nekentėti nuo spazmų - dėl to greičiausiai nematysite priežasties nerimauti, tačiau naudingiau po darbo sugaišti papildomas 10 min. ir atminti, kad prevencija geriau negu gydymas.