Kodėl šuo nuolat viduriuoja

Uždegiminė žarnyno liga - iki galo nesuprasta būklė, sukelianti virškinimo trakto sienelių uždegimą.

Tas uždegimas atsiranda kaip per didelė reakcija į suėstą maistą, arba dėl sutrikusios imuninės sistemos funkcijos (autoimuninė liga). Šuo gali prarasti apetitą, atrodyti melancholiškas, karščiuoti, numesti svorio.

Šis sutrikimas dažniausiai paveikia vidutinio amžiaus ar vyresnius šunis, patinus ir pateles vienodai.

Kai kurios veislės turi specifines formas - basendžiai imunoproliferacinę enteropatiją, kviečiaspalviai švelniaplaukiai terjerai - baltymų praradimo emteropatiją ir susijusią baltymų praradimo nefropatiją, bokseriai - histiocitinį opinį kolitą (nors jis pasitaiko ir kitoms veislėms kaip prancūzų buldogai, dobermanai, mastifai, aliaskos malamutai), vokiečių aviganiai ir šarpėjai - limfoplazmocitinį gastritą.

Uždegiminės žarnyno ligos požymiai

Liga gali apimti skrandį, plonąją arba storąją žarną. Bene dažniausia forma – limfoplasmocitinis gastritas. Dažniausi požymiai (jie gali priklausyti nuo pažeistos virškinamojo trakto dalies) - dažnas vėmimas, apetito praradimas, viduriavimas, dažnas tuštinimasis, skystas ar kruvinas viduriavimas. Sutrikimo eiga lėtinė. Vėmimų dažnumas gali varijuoti nuo vieno karto per savaitę iki kelių kartų per dieną. Apetitas dažnai dingsta dėl pykinimo.

Didelė šunų imuninės sistemos dalis yra virškinimo trakte, tad toks disbalansas daro neigiamą įtaką bendrai gyvūno sveikatai ir savijautai. Laukui bėgant ligą lydi svorio kritimas, sumažėjusi raumenų masė, prastėjantis kailis. Paprastai galutinis taškas diagnozėje padedamas po biopsijos, kuri atliekama atmetus kitas galimas bėdas kaip parazitai. Biopsija atskleidžia uždegiminių ląstelių kiekį ir tipą žarnyno sienelėse.

Uždegiminės žarnyno ligos priežastys

Sutrikimo priežastys nėra visiškai aiškiais. Tikėtina, kad tai net ne tikra liga, o organizmo gynybinis atsakas į kitas ligas. Prie būklės vystymosi prisideda daug įvairių kintamųjų – genetika, alergija maistui, žarnyno bakterijos, parazitai, sutrikęs imunitetas.

Virškinimo trakto viduje homeostazę palaiko pusiausvyra tarp reakcijų į patogenus ir komensalines bakterijas (kurios naudojasi kai kurias organizmo ištekliais, bet jam nekenkia) ar kitas nekenksmingas medžiagas. Gleivinės tolerancija nekenksmingiems antigenams labai svarbi, nes priklausomai nuo jos uždegiminis atsakas gali būti per didelis ar net žalingas.

Uždegiminės žarnyno ligos gydymas

Kadangi pagrindinę sutrikimo priežastį nustatyti sunku, tenka taikyti įvairius problemos sprendimo būdus kol aptinkamas geriausias. Iš esmės gydymo nėra, tačiau liga kontroliuojama – daugiausia maisto ir vaistų pagalba. Būtina suprasti, kad iki pavyks rasti tinkamą derinį, reikia išlikti kantriems ir bendradarbiauti su veterinarais.

Paprastai pradedama nuo hipoalerginės dietos – taip bandoma atmesti alergijas ar maisto netoleravimą. Svarbiausia esant šiam sutrikimui – raciono valdymas. Kartais liga suvaldoma vien laikantis tinkamos dietos. Išnykus klinikiniams požymiais, tolesnio gydymo nebereikia. Pasitelkiami tiek specializuoti, tiek namų gamybos pašarai ar RAW/BARF – priklausomai nuo to, kas padeda konkrečiu atveju. Daugeliu atveju tinka lengvai virškinamas angliavandenių šaltinis, glitimo nebuvimas, riebalų kiekio sumažinimas, taip pat naudinga rasti naują baltymų šaltinį (jis gali būti ir hidrolizuotas). Papildomai gali tekti slopinti imuninę sistemą (vaistus parenka veterinaras), gydyti imunomoduliatoriais ar antibiotikais ir t.t.

Kalbat apie naudingas bakterijas, manoma, kad žarnyno sveikatą gerina Clostridium hiranonis bakterijos, išskiriančios antrines tulžies rūgštis, naikinančias tokius patogenus kaip Escherichia coli ir Clostridium perfringens. Šių bakterijų pagausėja sunormalizavus mitybą.