Katės ir draskyklės

Galąsdamos nagus katės „ženklina“ savo valdas – parodo ne tik akimi matomus ženklus, bet ir palieka savo kvapą – sekretą, išsiskiriantį per letenų pagalvėles. Tokiu elgesiu jos išreiškia ir  emocijas: džiaugsmą sugrįžus šeimininkams, viršenybę prieš kitas gentaines. Be to, tai savotiška mankšta – dėl to katės mėgsta galąsti nagus pakirdusios iš miego. Tai ir svarbu ir higienai: draskydamos įvairius daiktus katės pašalina atspurusius, nusidėvėjusius nagų sluoksnius. Deja, šis būtinas katei elgesys gadina mūsų baldus, užuolaidas, tapetus, kilimus ir kitus daiktus.

Jei norite, kad namai neatrodytų kaip po laukinių pasiutusių liūtų žaidynių, būtinai įsigykite draskyklę. Nagų galandimas - rimtas poreikis, su katės instinktais neprikovosit, o alternatyvą pasiūlyti juk galima.

Elementariausias nagų galandimui tinkantis įtaisas būtų tinkama medžiaga apmuštas vertikaliai stovintis stulpas. Sudėtingesnės šio stulpo versijos įspūdingos, kartais net virstančios į kačių atrakciono ir daugiabučio hibridą. Dauguma kačių augintojų juos mėgsta – ten telpa ir draskyklė, ir namelis pasislėpti, ir žaidimų aikštelė ar stebėjimo bokštelis.

Jei netingite, tokį nagų galandimo stulpą pagaminti galite ir pats: saugioje namų vietoje tereikia pritvirtinti vieną ar porą virve apvyniotų ar šiurkščia medžiaga, kilimu ar oda apklijuotų lentelių.  Svarbu, kad medžiagos būtų natūralios, neįelektrintų kailio, nedirgintų ir viliotų katę.

Pirkdami ar gamindami draskyklę atsiminkite – ji turi būti stabili, atlaikyti katės svorį ir jėgą. Draskyklę labai svarbu gerai pritvirtinti, kad neklibėtų, neišgąsdintų augintinės.

Kai kurios katės mėgsta horizontalias draskykles, kitos pripažįsta tik vertikalias arba pasvirusias. Jauni katinukai labiausiai žavisi „S“ raidės formos kartoninėmis draskyklėmis.

Žinoma, įsigyti draskyklę – dar ne viskas. Pats paprasčiausias ir elementariausias variantas šį prietaisą susiveikti vos įsigijus katinuką, kurį tereikės reikės išmokinti, kur nagus galąsti galima, o kur ne. Jaunų kačiukų nagai aštrūs, tačiau silpni, plonučiai, todėl ne tiek drasko, kiek maigo kietą paviršių. Jie mėgsta dūkti aplink draskykles ar laipynes. Tai galite paskatinti smagius medžioklės žaidimus perkeldami į pageidaujamas vietas ir atsitiktinai kačiuką nukreipdami paskui grobį taip, kad tas letenomis paliestų draskyklę. Jei kačiukas bando nagus „galąsti“ į fotelį, nemuškite jo –  tiesiog nuneškite prie draskyklės.

Suaugusios katės kartais turi stiprų imunitetą įtikinėjimams. Aišku, pirmas dalykas, ko imamasi – namuose pastatoma draskyklė ir katė su ja supažindinama. Jei katei tas daiktas nepatinka, jį galima pakvėpinti specialiais purškalais ar katžole. Katės vietas draskymui daugiausia renkasi dėl ten jaučiamų feromonų. Jei viena katė kur nors pagalando nagus, ten atėjusi kita aptiks jos feromonus ir draskysis dar aktyviau. Net prausdamasi katė nuolat "pasidengia" savu kvapu. Į tai galima atsižvelgti pratinant ją prie naujos draskyklės - jos plaukai bus daug stipresnis stimuliatorius, kviečiantis prie draskyklės, negu kokia katžolė.

Jei katė naujove vis viena nelabai žavisi, pabandykite pakeisti draskyklės vietą – gal augintinei nepatinka tos namo srities atmosfera. Net galite draskyklę pastatyti ten, kur katė labiausiai mėgsta rūpintis savo nagučių higiena.

Nelaikykite katės prie draskyklės bandydami ją priversti draskyti. Toks veiksmas gali labai išgąsdinti katę ir ji gali pradėti apskritai vengti draskyklės (arba jūsų taip pat!). Geriau už parodytą pageidaujamą elgesį švelniai pagirkite, o vietas, kurių nenorite kad draskytų, kuriam laikui  apdenkite nemalonia medžiaga (celofanu, folija) ar apipurkškite atbaidančiais tirpalais.

Stenkitės neišmesti susidėvėjusių draskyklių. Katės labiau mėgsta apspurusius paviršius, nes į juos nagai nusigalanda geriau. Be to, katės ne visada žavisi naujovėmis.