Kaip rūpintis kate žiemą

Kai kurios katės žiemą turi storesnį, putlesnį kailio sluoksnį, tai būdinga ir daugumai gyvenančių lauke – taip jos prisitaiko prie atšiauresnių sąlygų. Tai priklauso ir nuo nuolatinės augintinės „šukuosenos“ - štai Norvegijos miškų katė turi puikų kailį ir jai žiema ne tokia baisi, tačiau Siamo katė atėjus šalčiams gali truputį nuliūsti.

Pasiūlykite katei šiltą vietą

Kalbant apie šaltį, efektyviausia gyvūnu rūpintis laikant jį patalpoje, tačiau tai ne visada pavyksta. Kai kurios katės nuolat gyvena lauke (pvz., benamės), kitos pasižymi itin „klajoklišku“ būdu ir, jei bent vieną dieną nebus išleistos „pasiganyti“, bėgios palube staugdamos dėl tokios neteisybės.

Tokiai „keliauninkei“ geriausia išeitis – galimybė nuolat patekti į namus (populiarus variantas – specialios gyvūnų durelės).

Daugiau dėmesio atėjus šalčiams reikia skirti itin jaunoms ir vyresnėms katėms, kadangi vienų termoreguliacija blogesnė, o kitos kenčia nuo su amžiumi susijusių ligų kaip artritas, imuninės sistemos funkcijų prastėjimas, mažesnė raumenų masė.

Atėjus žiemai, katės ieško šiltų vietų miegui, pvz., jas itin žavi guoliai šalia arba ant radiatorių. Ūkininkai, stebėdami katės miego vietą bei trukmę, numatydavo artėjančius šalčius ar snygį. Gyvenančios lauke rainosios ieškos ankštų vietelių, kuriose galės susisukti į kamuoliuką ir taip tausoti kūno šilumą. Laikomos po kelias katės gali bandyti miegoti viena šalia kitos.

Mėgstamiausios lauko kačių slėptuvės žiemą - automobiliai (mažesnės lenda į variklio skyrių, didesnės ant ratų ar kapotų). Todėl prieš pradėdami kelionę leiskite kurį laiką paburgzti motorui, kad katė spėtų pasprukti.

Mažus kačiukus nuo šalčio rekomenduojama saugoti patalpoje, kurioje jiems būtų galimybė pažaisti ir nenuobodžiauti.

Rūpinantis lauke gyvenančiomis (tarp jų – ir benamėmis) katėmis, reikėtų suteikti joms sausą, saugią zoną miegui. Pvz., susirasti kartoninę dėžę, joje išpjauti nedidelę landą, išorinę jos dalį apdengti drėgmei atsparia medžiaga, o vidų izoliuoti putplasčiu bei įtiesti antklodę (kurią periodiškai teks pakeisti į sausą).

Stebėkite, ar katė nesušalo

Jei katė daug laiko praleidžia lauke, greičiausiai ji sugebės savimi pasirūpinti, tačiau reikia atkreipti dėmesį į tokį tikėtiną, nors ir retą pavojų, kaip nušalimas. Paprastai pirmiausia paveikiamos ausys, uodega ir kojų pirštai. Nušalusi vieta bus pilka ar blyški. Dėl to, esant galimybei, visada patikrinkite ir nuvalykite snieginas katės kojas, apžiūrėkite, ar kailyje nėra sušalusių sniego gabalų.

Hipotermija – retas, tačiau taip pat pavojingas dalykas. Dažniausiai nuo jos nukenčia ligotos ar iš namų pasprukusios katės. Esant silpnam sušalimui, gyvūnas dreba, būna silpnas, jam trūksta sąmojingumo, nesugeba susikaupti. Vidutinė hipotermija pavojingesnė – sustingsta raumenys, krenta kraujo spaudimas, pakinta kvėpavimas. Stipriai sušalusi katė gali nugrimzti į komą.

Saugokite augintinę nuo kenksmingų medžiagų

Kartais katės prisilaižo saldaus, bet joms labai pavojingo automobilių aušinimo skysčio (antifrizo). Pirmieji apsinuodijimo požymiai - pykinimas ir vėmimas, raumenų traukuliai, koordinacijos praradimas, dažnas šlapinimasis, troškulys. Dėl to indus su šia medžiaga privalu laikyti ten, kur katė nepasieks, o bet kokius nuvarvėjimus išvalyti. Įtarus apsinuodijimą, būtina kuo skubiau lėkti pas veterinarą.

Vanduo ir maistas

Jai katė gyvena lauke ir ten maitinasi, įsitikinkit, kad ji nuolat turės skysto vandens. Esant dideliems šalčiams galima įsigyti šildomą dubenėlį (greičiausiai tokio teks ieškoti užsienio interneto parduotuvėse). Beje, induose iš putplasčio vanduo užšąla kiek lėčiau. Yra dar vienas variantas – senos padangos vidus prigrūdamas akmenų, į angą įkišamas kibirėlis ar plastikinis dubuo su vandeniu. Esant saulėtai dienai juoda padanga surenka šilumą ir šildo viduje esančius akmenis, kurie sušilę savo ruožtu padės apsaugoti vandenį nuo užšalimo. Tiesa, esant ekstremaliam šalčiui ir tai menkai pagelbės.

Žiemą gali tekti padidinti ėdalo kaloringumą – ypač jei katė mėgsta daug laiko praleisti lauke. Benamėms katėms šiuo laikotarpiu galima duoti sauso kačiukams skirto ėdalo. Konservuotas maistas gal ir atrodo nebloga idėja, tačiau jis greičiau užšąla. Lauke gyvenančias kates rekomenduojama visada šerti tuo pačiu metu.

Rūpinkitės savo kate – ir žiema jai nesukels jokių bėdų, gal tik kelis menkus nepatogumus.