Kad Jūsų šeškas būtų laimingas

Šeškas – smagus ir nenuobodus gyvūnas. Ar šis gyvūnėlis šokinėja ant lovos, ar bėgioja, ar slepia žaislus, ar miega pačioje keisčiausioje pozoje – kasdieninis jo darkymasis šeimininkui paprastai kelia šypseną. Šeško savininkas greičiausiai stengsis, kad jo augintinis gyventų kaip galima ilgiau (jie gyvena 6 – 8, kartais iki 12 metų) ir kad būtų kuo laimingesnis. To pasiekti gali ir šie patarimai.

Kasdien bendraukite su savo šešku. Šeškas pradės nuobodžiauti, jei diena iš dienos niekas nesikeis, galų gale monotonija jam sukels stresą. Kasdieniai žaidimai suardo bet kokį nuobodulį. Tai nėra labai sudėtinga – juk glostyti augintinį ar su juo žaisti galite net žiūrėdami televizorių... Tinkama šeško priežiūra reikalauja kelių valandų žaidimų už jo narvelio ribų.

Būkite budrūs. Smalsus, vikrus ir lankstus šeškas sugeba patekti į netikėčiausias vietas ir geba įveikti visus jo galvos dydžio plyšius. Tai vagišius iš prigimties, kiekvienas daiktas jam lobis, kurį šis gyvūnas stengsis pasiimti sau. Vienas mėgstamiausių šeško užsiėmimų – mulkinti Jus, ieškoti slaptų pabėgimo kelių arba slėpti Jūsų daiktus. Kartais gali atrodyti, kad šeškas visą dieną tik ir tyko, kol atidarysite būtent tas dureles ar nusisuksite būtent nuo to daikto...

Kartais tokie šeško pomėgiai gali baigtis labai blogai. Pavyzdžiui, Jūs ramiai ruošiatės skalbimui. Numylėtasis šeškas džiūgaudamas ir net visas virpėdamas slapta įsirango į vos trumpam pradarytą skalbinių mašiną ir pasislepia. Jūs įmetate keletą rūbų, uždarote dureles ir... Na, šio scenarijaus nebetęsime, tačiau jų yra ir daugiau – pavyzdžiui, šeškas suryja gabaliuką trintuko arba dar kokį nors daikčiuką, kuris gali sukelti virškinimo trakto nepraeinamumą ar kitą ligą.

Šeškus nuolat reikia prižiūrėti (geriausia laikyti tam tikrame plote) bei iš jų aplinkos pašalinti potencialiai pavojingus daiktus – tai ypač aktualu per šventes. Niekada nepalikite šeško vieno siautėti namuose. Svarbu, kad jis negalėtų pasiekti vaistų, ploviklių ir priemonių su cheminėmis medžiagomis. Neleiskite šeško į neįstiklintus balkonus, prie atvirų langų. Klodami lovą kaskart patikrinkite, ar toje vietoje neįsikūrė jūsų augintinis.

Šeškas turi būti maitinamas tinkamai. Šeškai yra prisitaikantys mėsėdžiai, tad pagrindinę jų mitybos dalį turėtų sudaryti gyvulinės kilmės baltymai. Jų virškinimo traktas trumpas ir nesugeba tinkamai įsisavinti maistinių medžiagų iš augalinės kilmės produktų. Šeškams reikalingas lengvai įsisavinamas ir koncentruotas beveik vien gyvulinės kilmės maistas. Jiems reikėtų duoti gerai subalansuotą ėdalą, geriausia tokį, kokį rekomenduos veterinaras. Smulkmeniškas šeško požiūris į pašarus taip pat yra vienas iš savininko iššūkių. Šeškai dažnai neėda produkto, su kuriuo nesusipažino vaikystėje, kadangi paprasčiausiai nesuvokia jo kaip maisto. Tai išsprendžia pašarų maišymas.

Dėl intensyvios medžiagų apykaitos šeškai labai jautrūs blogai subalansuotai mitybai. Jeigu tai tęsiasi ilgą laiką, išsivysto įvairios chroniškos ligos. Kai kurie kačiukams arba nėščioms katėms skirti pašarai savo sudėtimi labai panašūs į šeškų maistą. Kai kas šeškus maitina natūraliais produktais, tokiais kaip žalia mėsa ar net smulkiais gyvūnėliais.

Pažinkite savo šeško įpročius. Turite žinoti, kada jūsų augintinis pabunda, eina miegoti, ėda, žaidžia ar tuštinasi. Toks elgesio žinojimas duos užuominų ir apie jo sveikatą. Jei šeškas staiga didžiąją dienos dalį praleis gulėdamas, o ne žaisdamas kaip anksčiau, tai gali būti ligos požymis. Žinodami šeško įpročius, daug greičiau reaguosite į bet kokius pasikeitimus.

Užtikrinkite šeškui tinkamas laikymo sąlygas. Šeškui reikalinga tinkamas narvas, kuriame bus gertuvė (užima mažiau vietos negu dar vienas dubenėlis), pakankamai sunkus indelis (kad neapvirstų) maistui ir tualetas. Tualetas gali būti laikomas tuščias, išklotas popieriniais rankšluosčiais ar kraiku (pastarasis geriausiai sugeria nemalonius kvapus). Lauke šešką vedžiokite tik su pavadėliu.

Namuose turi būti šeškui tinkama temperatūra ir drėgmė. Karštis šeškui paprastai sukelia daugiau rūpesčių negu šaltis. Pirmiausia jam reikia išrinkti optimaliausią vietą namuose. Šeškai jautrūs šilumos smūgiui ir negali toleruoti aukštesnės kaip 32 laipsniai temperatūros. Žemesnė temperatūra gali būti pavojinga esant didelei drėgmei. Jei labai karšta, o namie neturite kondicionieriaus, nuneškite šešką į vėsiausią kambarį namuose. Šalia narvelio galite padėti keletą butelių su šaldytu ar vėsiu vandeniu, tik apvyniokite juos rankšluosčiu. Ventiliatorius taip pat gali vėsinti augintinį.

Pasirūpinkite šeško higiena. Šeškams kas 2 – 4 savaites reikia nukarpyti nagus, kad šie neužaugtų per ilgi ir netrukdytų judėti. Naudoti reikia specialias žirklutes, kurių galite įsigyti gyvūnų prekių parduotuvėse. Pirmą kartą galite prašyti pagalbos iš veterinaro ar patyrusio augintojo. Ausų sveikam šeškui valyti nebūtina, o prireikus naudokite ausų krapštukus bei įsigykite specialų valiklį. Maudyti šio gyvūno nebūtina, nors kas porą mėnesių ar labai išsipurvinus augintinį galite išmaudyti. Tam naudokite šiltą vandenį, kokybišką šeškams, šunims ar katėms skirtą šampūną. Reguliariai apžiūrėkite šeško dantis, atkreipkite dėmesį į burnos kvapą.
    

Išmokinkite šešką atbėgti pakvietus. Tai bus labai naudinga, kai jis dings ar atsitikus kokiai nors nelaimei. Šeškas protingas gyvis ir jo galima nemažai ko išmokinti. Video:

Suteikite šeškui kokią nors tamsią vietelę. Šeškams reikia tamsos. Ją suteikti labai paprasta - tiesiog narvelin padėkite dėžę, tamsią palapinę ar dar ką nors. Svarbu, kad šeškas ten neperkaistų.

Reguliariai teikite veterinarinę priežiūrą. Šiems gyvūnams, kaip ir šunims bei katėms, reikia reguliariai lankytis pas veterinarą. Reguliarūs apsilankymai gali padėti anksčiau nustatyti kai kurias problemas.

Smalsus, judrus ir gudrus šeškas Jus džiugins daugybę metų, jei skirsite jam pakankamai laiko ir pasistengsite užtikrinti tinkamas laikymo sąlygas. Tik nepamirškite, kad šio gyvūno įsigijimas turės daug įvairių pasekmių – tam turite pasiruošti iš anksto.