Ar šuo gali ko nors išmokti vien stebėdamas?

Gerai žinoma, kad šunys, ypač jauni, stebi kitų šunų elgesį, renka naudingą informaciją ir mėgdžioja stebimųjų veiksmus (tai jie paveldėjo iš protėvių vilkų, kurių gebėjimai stebėti ir mėgdžioti itin išvysti). Dėl to šuniuko adaptacija namuose, kur jau gyvena taisykles žinantis senbuvis, bus paprastesnė.

Galima tikėtis, kad tokia stebėk – mokykis reakcija tikėtina ir mokant komandų. Šiame etape galima į užsiėmimą pasiimti abu šunis, jau patyrusiam duoti komandą ir tada šuniuką bandyti vilioti į tą pačią poziciją naudojantis skanėstu ar žaislu. Tačiau kartais būna taip, kad duodant komandas vyresniam šuniui ir netikėtai atsisukus į naujoką, tas jau mėgdžiojasi. Ir – dar įdomiau – į kitą užsiėmimą šuniuką pasiėmus vieną, jis vis tiek bando atlikti nuo vyresnėlio „nusižiūrėtas“ komandas. Tai gan įdomu, kadangi atsiranda galimybė patyrusius šunis naudoti kaip parodomąsias priemones jauniklių mokyme.

Pasigilinus į mokslinę literatūrą, apie tai nerasime daug užuominų. Vienintelis rimtesnis „kabliukas“ - A. Scandurra iš Biologijos departamento Naples Universitete tyrimas, kurio subjektai buvo 50 Labradoro retriverių, gyvenusių namuose drauge su žmonėmis. Nė vienas šeimininkas nebuvo profesionalus dresuotojas. Šunys mokinti atlikti vieną iš dviejų užduočių – užšokti ant stačiakampės dėžės arba įšokti į žaislų dėžę. Iš pradžių visi šunys turėjo praeiti „kontrolę“ – siekta, kad eksperimento dalyviai nemokėtų atlikti šios užduoties, tad visi užduotis sėkmingai atlikę keturkojai šalinti iš tyrimo.

Eksperimento metu įsitikinus, kad tiriamieji dėmesingi, jiems parodydavo, kaip užduotį atlieka to išmokyti retriveriai. Tada po pertraukėlės jie patys gaudavo galimybę pabandyti atlikti pratimą. Pasirodymas lygintas su kontroline grupe, kurios atstovai nematė, kaip tuos veiksmus atlieka patyrę šunys.

Rezultatai – įdomūs ir nedviprasmiški. Iš tiriamųjų, stebėjusių kaip užduotį atlieka kiti šunys, 62,5 proc. pratimą atliko teisingai. Tarp neturėjusių galimybės matyti „pasirodymo“ pasisekė tik 23,5 proc.šunų. Dar vienas įdomus niuansas – vyresni šunys iš stebėjimų gavo šiek tiek daugiau naudos, matyt jie jau buvo patyrę mokymosi stebint naudą.

Apibendrinant eksperimento rezultatus galima teigti, kad mokymąsi stebint patyrusius galima įtraukti į dresūrą. Tai ypač vertinga, kai su šunimi užsiima nepatyręs žmogus.