Ar egzistuoja hipoalerginės katės?

Pasvajokime – o jeigu galėtumėte genetiškai modifikuoti katę, kad ji nekeltų žmonėms alergijos? Jokio čiaudulio, slogos ir akių niežulio... dauguma žmonių apie tai gali tik pasvajoti. Bet ši svajonė artėja link realybės – dabar pasitelkdami biotechnologijas mokslininkai kuria hipoalergines kates.

Apie 2000 m. viena biotechnologijų įmonė (Allerca arba Lifestyle Pets) džiugiai pareiškė sukūrusi hipoalergines kates, tačiau tai buvo apgaulė. Kai kurie žmonės, įsigiję minėtų kačių, vis viena kentėjo nuo alergijų. Buvo ir tokių, kurie iš anksto pervedė tūkstantines sumas ir visai negavo jokios katės (tie gyvūnai kainavo milžiniškus pinigus – brangiausi variantai siekė 26 950 dolerių). 2010 metais kompanija nutraukė veiklą, tačiau jų internetinis puslapis išliko – ir jie dar ilgai pardavinėjo kates. Deja, tiesa tokia, kad hipoalerginės katės yra mitas – tačiau tunelio gale galbūt pradedame regėti šiek tiek šviesos.

Baltymas, vadinamas Fel d 1, randamas visų kačių seilėse ir riebalinėse liaukose, taip pat gali patekti į orą ar ant paviršių, ir būtent jis sukelia alergiją. Kai kurios katės gali išsiskirti šimtus kartų daugiau Fel d 1 už kitas, o patinai jo linkę išsiskirti daugiau nei patelės - todėl sterilizuojant kates jos tampa mažiau alergiškos. Neaišku, už kokius procesus Fel d 1 atsakingas kačių organizmuose. Dabar mokslininkai bando slopinti šį baltymą.

Fel d 1 slopinimui pasitelkiami keli būdai. Galima speciali vakcina, kuri priverčia organizmą galvoti, kad minėtas baltymas yra virusas ir katės imuninė sistema jį pradeda atakuoti. Praėjus kelioms savaitėms po injekcijos, Fel d 1 kiekis ryškiai sumažėja, tad alergiški kačių savininkai augintines gali ilgiau glostyti ir kitaip su jomis bendrauti. Kol kas neaišku su tokio preparato patvirtinimu – vakcina katėms, tačiau naudojama žmonių gydymui... kas visa tai turėtų reguliuoti?

Dar vienas mūsų laikų stebuklas – genų redagavimo technologija CRISPR. Atliekant tyrimus Petri lėkštelėse, šios technologijos dėka kačių ląstelės nustoja gaminti Fel d 1. Tai daug žadantys duomenys ateities genų terapijai.

Nestle savo ruožtu sukūrė specialų ėdalą Purina Pro Plan LiveClear, neutralizuojantį Fel d 1. Ėdant šį specialiais antikūnais padengtą sausiaką jis neutralizuoja seilėse esančius alergenus. Nėra taip, kad poveikis pastebimas iškart – tačiau kelių savaičių bėgyje minėto baltymo kiekis sumažėja perpus.

Iš esmės šiame reikale yra tik viena problema ir ji susijusi su etika. Keisdami gyvūno biologiją savo naudai, nežinome, ar gyvūnui tai padeda, ar kenkia. Tai yra mūsų ilgų santykių su augintiniais dalis. Mes nuolat formuojame gyvūnus pagal savo norus. Kartais tai gali pakenkti kai kuriems keturkojams, bet taip pat galbūt tai reikš, kad mylime savo kates ir norime praleisti su jomis daugiau laiko?