Ar augintiniui galima duoti pieno?

Pieno skonis patinka beveik visoms katėms ir šunims. Nors pienas ir jo produktai yra puikūs kalcio, baltymų, fosforo, kelių vitaminų šaltiniai, per dideli jų kiekiai gali sukelti viduriavimą. Tačiau negalime atmesti ir to fakto, kad daugybėje regionų tam tikri šunų tipai gyveno (ir tebegyvena) ėsdami tik augalinės kilmės ir pieno produktus.

Piene yra paprastojo cukraus, vadinamo laktoze. Norint laktozę skaidyti virškinimo trakte, reikia, kad ten būtų fermento laktazės. Šuniukų ir kačiukų organizmuose šio fermento sumažėja jiems subrendus. Todėl daugelis suaugusių kačių ir šunų negamina pakankamai laktazės, kad galėtų susidoroti su dideliu laktozės kiekiu piene. Laktazės trūkumas sukelia nesugebėjimą visiškai suvirškinti pieno, o vėliau - virškinimo sutrikimus ir viduriavimą. Pieno produktuose, tokiuose kaip sūris, pasukos ir jogurtas, yra šiek tiek mažiau laktozės. Nors kai kurie šunys ir katės šiuos produktus toleruoja, dideliais kiekiais jie vis tiek gali sukelti viduriavimą ir mitybos disbalansą.

Žmonių atveju laktozės tolerancijos paplitimas tarp regionų ir etninių grupių labai skiriasi. Gebėjimas suvirškinti laktozę dažniausiai pasitaiko europiečių kilmės žmonėms, o rečiau - kai kuriose Artimųjų Rytų ir Afrikos dalyse. Tikėtina, kad tokie skirtumai gali būti būdingi ir mūsų augintiniams. Bet kokiu atveju, pieno produktų apdorojimas labai sumažina virškinimo sutrikimų riziką, tad pasukos, jogurtas, varškė ar sūris bus geras maisto produktas. Beje, tiek ožkos, tiek karvės ar avies pienas turės panašų laktozės kiekį, tad retesnio pieno rūšis nieko nepakeis.  

Pieno produktai neturėtų būti naudojami kaip papildomas kalcio ar baltymų šaltinis. Kalcio perteklius maiste gali prisidėti prie augančių šunų skeleto sutrikimų vystymosi ir neužkerta kelio mažylius žindančių patelių eklampsijai.  Nors pieno produktai tiekia aukštos kokybės baltymus, kitų maistinių medžiagų jame gali trūkti ar būti per daug, tad jis neturėtų tapti raciono pagrindu. Dauguma naminių gyvūnėlių gali mėgautis dubeniu pieno ir jį toleruoti, tačiau, kaip ir kitų priedų atveju priedai, pieno kiekis racione turėtų būti atidžiai ribojamas.