Šunų jėgos varžybos

Visą savaitgalį netoli Molėtų esančioje poilsiavietėje „Rūta“ šurmuliavo gausus būrys žmonių su keturkojais augintiniais – ten vyko šunų jėgos varžybos „Sporting Dog Show Lithuania“. Dvi dienas trunkančiose varžybose savo jėgą ir sumanumą demonstravo apie 60 įvairiausių šunų – ir didelių, ir mažų, ir trumpakailių, ir gauruotų. Jie rungėsi septyniose - šuolio į aukštį, lipimo į sieną, svorio tempimo, virvės traukimo, rogučių tempimo, šuolio į tolį ir bėgimo bėgtakiu - rungtyse.

Svorio tempimas (Weight Pulling) – daugiausia emocijų sukelianti rungtis. Weight Pulling`o metu šuo su specialiomis petnešomis po komandos kelis metrus velka krovinį. Populiariausias – specialus ant bėgių pastatytas vežimėlis. Šuns tempimo metu liesti negalima, nutempimui jam skiriama 1,5 minutės. Labai griežtai žiūrima, kaip šeimininkas elgiasi su augintiniu. Draudžiamas šiurkštus elgesys ir viskas, kas šuniui gali kelti grėsmę. Gera augintinio priežiūra ir pagarba jam – būtina svorio tempimo varžybų sąlyga. Taisyklių nesilaikantis asmuo gali būti diskvalifikuojamas. Taip pat draudžiama dalyvauti sergantiems, sužeistiems, traumą patyrusiems šunims ar gyvūnams, kurie akivaizdžiai atrodo ligoti. Įdomu tai, kad šuns neįmanoma priversti tempti. Niekas už jo nestovi su botagu, niekas jo neskriaudžia ir nemuša. Jeigu šuo nebenori dirbti ar netgi neturi tam nuotaikos – jis to nedaro.

Svorio tempimo rungtyje tarp dirbančių „be žaisliuko“ geriausius rezultatus parodė Maja (nutempė 1380 kg), Baira (1860 kg), Setas (1780 kg) ir geriausią koeficientą (85) šioje kategorijoje iškovojęs Bruce Lee (1780 kg). Standartinėje klasėje savo grupėse pirmavo geriausią koeficientą šioje grupėje (97) pasiekusi Little Sky (1380 kg), Kronas (1220 kg), Tera (1940 kg) ir Argus (2580 kg). Open klasėje geriausi buvo cvergpinčeris Doris (460 kg) ir olandų aviganė Xena (1860 kg ir geriausias grupės koeficientas – 76). Didžiausius svorius nutempė Tera, Argus ir Argos.

Šuolis į aukštį (High Jump) – rungtis, kurios metu šuo pašoka į orą ir įsikanda į pakabintą žaislą. Laimi aukščiausiai iššokęs šuo. Šuolio į aukštį rungtyje nepralenkiamas buvo belgų aviganis malinua Ardas – jis dantimis sugriebė 2,61 m aukštyje pakabintą dresūros pelę. Visų šio šuns galimybių išsiaiškinti nepavyko, kadangi dėl techninių kliūčių nebuvo kur aukščiau pakelti žaislo. Kitose grupėse geriausiai pasirodė Harpyia (1,95 m), Xena (2,1 m) ir Toras (2,15 m).

Rogučių tempime (Weight Pull Drag) šuo nustatytą atstumą turi kuo greičiau nuvilkti rogutes, kurios paprastai sveria tiek pat kiek ir jis. Šiemet greičiausiai bėgo Diesel (4,45 s), Harpyia (4.85 s), Ardas (4,86 s) ir Xena (5,27 s).

Lipimo į sieną metu šuo lipdamas siena turi pasiekti pakabintą žaislą. Laimi aukščiausiai įlipęs šuo. Šioje rungtyje iš patinų aukščiausiai įlipo Kodis (3,15 m), iš kalių - Karma (3 m).

Šuolio į tolį (Long Jump) rungtyje keturkojis turi nušokti kuo didesnį atstumą. Šunis galima skatinti žaislu arba maistu. Savose grupėse toliausiai nušoko Mangu (3 m), Kodis (3,8 m), Xena (4,3 m) ir Ardas (5,9 m).

Virvės tempimo rungtyje (Tug Of War) laimi šuo, iš priešininko atėmęs žaislą – virvę. Šios rungties nugalėtojai: Karma, Harpyia, Xena, Moony Budulis, Gora, Jag, Kyro, Hadas, Toras, Setas, Čempas, Meška, Ali, Twister ir Maksas.

Šiemet „startavo“ dar viena rungtis – naujiena Lietuvoje: Treadmill Race. Ųunys varžėsi, kuris per 2 minutes specialiu bėgtakiu nubėgs kuo didesnį atstumą. Geriausiai pasirodė Dami (0,48 km), Halkas (0,52 km), Harpyia (0,6 km) ir Setas (0,64 km).

Šunų jėgos varžybose dalyvauti gali tik fiziškai bei psichologiškai stiprūs gyvūnai. Šeimininkai darbui su jais (tiek jėgos, tiek „galvos“ ugdymui) skiria daugybę laiko – dažnai visą laisvalaikį. Kas iš to, jei šuo bus labai stiprus, tačiau blaškysis ir nesusikaups – rungties jis tinkamai neatliks. Augintinis, su kuriuo nuolat užsiimama, visada bus pasiruošęs dirbti – jis nenorės lakstyti su kitais šunimis, vaikytis kačių ar pasprukti, kadangi trokš laiką leisti tik su įdomius užsiėmimus siūlančiu šeimininku. Daugeliui tokių aktyviai gyvenančių šunų nereikia jokių rimtų skatinimų ar apdovanojimų – pats užsiėmimas jiems yra kaip atlygis. Dėl to šios varžybos yra puikus atsakingo šuns auginimo pavyzdys. Visi šunys prižiūrėti, susitelkę į užduočių vykdymą, aplinkui esantis triukšmas jų, atrodo, visiškai neveikia. Nors varžybų metu ne vienas šeimininkas patiria daugybę emocijų ar net įtampos, tačiau šunims visa tai tėra žaidimas.

Visi rezultatai skelbiami puslapyje www.weightpulling.lt