Lapės gali padėti atskleisti prijaukinimo paslaptis

Ar žinote, kad dėmėtos sidabrinės lapės yra ypatingos? Jos gali padėti bent iš dalies suvokti, kaip vyko prijaukinimas. Taip yra todėl, kad nuo 1959 m. mokslininkai bando atkurti šunų prijaukinimą, tik tam naudoja ne vilkus, o sidabrines lapes.  

Rusų mokslininkas Dmitrijus Beliajavas su kolegomis lankėsi vietinėse fermose ir veismui bei auginimui atrinko neagresyvius gyvūnus. Kiekvienoje kartoje poravimui būdavo paliekami nuolankiausi gyvūnai, tad lapės darėsi vis draugiškesnės. Dabar  jos elgiasi kaip šunys - vizgina uodegas, šokinėja iš susijaudinimo, veržiasi į glėbį ir t.t.. Mokslininkai taip pat veisė agresyviausias lapes. Prisiartinus prie narvo, jos gūžiasi, priploja ausis, urzgia, šiepia dantis ir bando kąsti.

Prijaukintų ir agresyvių lapių elgesio kilmė slypi genuose, tačiau mokslininkai nerado su šiais pokyčiais susijusių DNR pokyčių, tad dabar jie bando netiesioginį metodą – ieško skirtumų tarp genų aktyvumo smegenyse.

Komanda surinko dešimties agresyvių ir keliolikos draugiškų lapių smegenų dalis (prefrontalinę žievę ir migdolinį kūną). Galvos smegenų priekinėje dalyje esanti prefrontalinė žievė dalyvauja priimant sprendimus ir kontroliuojant socialinį elgesį. Migdolinis kūnas siejamas su emocine informacija. Šiuose smegenų regionuose dviejų genų veikla lyginant agresyvias ir draugiškas lapes skyrėsi.

Agresyvių lapių padidėjęs kai kurių su jautrumu dopaminui siejamų genų aktyvumas. Tikėtina, kad draugiškesnių gyvūnų mažesnis dopamino jautrumas lemia, kad jie mažiau nerimauja. Tikimasi rasti daugiau pokyčių, ypač daug vilčių dedama į genus, dalyvaujančius serotonino veikloje. Žinoma, kad prijaukintų lapių smegenyse serotonino yra daugiau.

Pastebėta ir tai,  kad visos agresyvios lapės turėjo vieną glutamato receptorių GRM3 geno formą,  o dauguma draugiškų gyvūnų - skirtingus šio geno variantus. Žmonėms GRM3 variantai siejami su šizofrenija, bipoliniu sutrikimu ir t.t. Glutamato signalų perdavime dalyvaujantys genai padeda reguliuoti nuotaiką.

Nežinia, ar panašūs cheminiai smegenų pokyčiai lydėjo ir į šunis virstančius vilkus. Mokslininkai negali laiko pasukti atgal ir pažiūrėti, kaip procesas skleidėsi – jie gali tik spėlioti, kaip viskas vyko. Šis tyrimas – įdomus pavyzdys to, kas prijaukinimo metu gali vykti smegenyse.


Gene activity changes accompany doglike behavior; Tina Hesman Saey; Web edition: May 15, 2013