Kodėl šunys rąžosi

Turbūt pastebėjote, kad jūsų šuo reguliariai rąžosi. Paprastai jis tai daro prieš miegą, taip pat pabudęs ryte ar prieš einant pasivaikščioti. Tai labai normalus elgesys, tačiau retkarčiais gyvūnas rąžytis gali pradėti dažniau, kas gali įspėti apie sveikatos problemas.

Kodėl šunys rąžosi

Pats tempimo jausmas yra malonus, dėl to šunys mėgsta rąžytis, ypač išmiegoję ar ruošdamiesi ką nors nuveikti, pvz., ėjimą laukan. Ką tik prabudęs „tempimo pratimus“ atliekantis šuo tiesiog atpalaiduoja sustingusius raumenis. Toks rąžymasis panašus į sportininko pasiruošimą išbėgimui į aikštelę - jis turi atlikti tempimo pratimus ir paruošti raumenis veiksmui. Net vilkų gaujoje pastebėsite tokį elgesį, paprastai prieš fizinę veiklą, pvz., medžioklę. Dabartiniams šunims polinkis prasitempti vis dar išlikęs. Tempimas apšildo raumenis, pagerina kraujotaką, padeda pasiruošti krūviui, sumažina traumų tikimybę. Tai natūralus elgesys.

Rąžymasis gali būti socialinės sąveikos forma ir veikti kaip pasisveikinimas. Tokiu atveju tempimo veiksmus lydi vizganti uodega, atpalaiduotos ausys, energingos akys. Šuo bando perduoti žinią, kad norėtų pažaisti. Tai draugiško, veiksmui pasiruošusio šuns elgesys. Retkarčiais rąžymasis gali būti susijęs su seksualiniu susidomėjimu, ypač kai patinas artinasi prie patelės. Retais atvejais šuo taip gali daryti prieš puolimą.

Gulėjimas ištiesus kojas

Kai kurie šunys itin mėgsta taip gulėti, pvz., tai firminė korgių gulėjimo pozytė – šuo guli ant žemės ją visiškai liesdamas pilvu, o visos kojos ištiestos. Tokia poza ištiesia klubus ir suteikia geresnį mobilumą fizinės veiklos metu. Šis elgesys dažnesnis vasarą, kai kurie gudruoliai lauke net sugeba išsikasti duobę ir taip įsitaisyti joje. Prie vėsios žemės besiliečiąs pilvukas puikiai vėsina.

Dar kartais šunys mėgsta savotišką jogą - judėti vien priekinėmis kojomis, o galines vilkti per žolę. Taip jie ištempia klubų ir nugaros sritį. Jei toks elgesys atsirado staiga ir pastebimas dažnai, galite patikrinti, ar augintinis nejaučia skausmo kulkšnų, klubų, kelių, vidinių šlaunų dalyse.

Kada rąžymasis susijęs su sveikatos problemomis

Padažnėjęs rąžymasis, ypač netipinėse situacijose, gali būti susijęs su virškinimo trakto sutrikimais. Dažniausiai jis lydi vidurių pūtimą, pankreatitą bei gali būti ankstyvas skrandžio užsisukimo požymis. Esant nemaloniems pojūčiams pilve, šuo bando pagerinti savijautą jį ištempdamas. Patikrinkite pilvą, ar jis nėra per daug išsipūtęs, ar nesigirdi gurgimo, pamatuokite temperatūrą. Atkreipkite dėmesį, kad iškart po krūvio negalima šuniui leisti gerti didelio kiekio vandens - tik truputį. Taip pat po veiklos negalima šerti šuns, kol jo kvėpavimas nėra susinormalizavęs. Jei šuo linkęs maistą ryti, naudokite specialius dubenėlius.

Kartais dažnesnis rąžymasis būna susijęs su traumomis, kadangi kai kuriais atvejais po tempimo skausmas sumažėja. Ypač reikia atkreipti dėmesį, jei šuo pradėjo šlubuoti. Šuo senjoras rąžytis gali pradėti dažniau, kadangi tokie gyvūnai mažiau lankstūs, be to, neretai kenčia nuo artrito. Tempimas pagerina jų savijautą.