Kodėl katės pilvukas "padribęs"?

Ar kada atkreipėt dėmesį į katės pilvą? Net ir pačių ploniausių jis greičiausiai bus truputį padribęs – lyg rainoji neseniai būtų numetusi daug svorio ir po tokio drastiško įvykio jai liko išsitampiusi oda. Bėgant ar šuoliuojant netgi matyti, kaip tas pilvukas tabaluoja. Aišku, jo dydis gali skirtis – vienų jis didesnis, kitų mažesnis, tačiau kodėl toks lengvas ir grakštus gyvūnas pasižymi tokia savotiška anatomine detale? Nors kai kurie žmonės mano, kad tas pilvas atsirado dėl antsvorio ar po kastracijos, išties tai normali katės kūno dalis. Angliškai šis odos ir riebalų atvartas vadinamas primordial pouch. Čiuopiant jis primena pusiau vandens pripiltą maišelį. Toks pilvukas būdingas ne tik naminėms, bet ir laukinėms didžiosioms katėms kaip liūtai ar tigrai. Jo egzistavimą paaiškinančių teorijų yra kelios.

Apsauga kovoje

Stebėdami besipešančias ar žaidžiančias kates, pamatysite, kad kartais jos mėgsta užpakalinėmis kojomis spirti priešininkui į pilvą. Ši sritis – pažeidžiama, juk pilve slypi niekaip neapsaugoti svarbūs organai. Laisva oda ir šiek tiek „kamšalo“ suteikia papildomą apsaugą. Net pradrėskus odą viduje esantys organai greičiausiai liks sveiki. Perteklinė oda naudinga ir tada, kai katę pačiupti bando stambesni plėšrūnai.

Suteikia lankstumo

Dėl odos atvarto katė gali visiškai ištiesti kojas šuoliuojant, šokinėjant ar vejantis grobį. Taip jai suteikiama daugiau judesių laisvės.

Pagalba maitinantis

Greičiausiai tas pilvo maišelis itin svarbus buvo kačių protėviams. Pirma, jis leisdavo geriau prikimšti skrandį sumedžiojus stambų gyvūną. Antra, ten esantis riebalų sluoksnis buvo ir tam tikras energijos sandėlis, gelbstintis gyvūną atėjus badmečiui.

Daugiausia reikalų kyla tada, kai reikia išsiaiškinti, ar katė normalaus įmitimo tik su „galingesniu“ odos atvartu, ar jau papenėta. Tuos pilvukus turi ir aktyvios, liesos katės – tad negalima jų painioti su peršėrimu. Nors tas odos maišelis yra normali anatominė katės dalis, vis tiek įsitikinkite, kad augintinės svoris normos ribose. Liesdami gyvūno šonus, turite apčiuopti šonkaulius. Normalaus įmitimo katės papilvė bus laisvoka, pakritusi, viduje jausis lyg puspilnis vandens maišelis, odos atvartai judant laisvai siūbuos. Nutukusios katės pilvas bus apvalesnis, vaikštant jis nejudės. Toji sritis čiuopsis kaip kietas maišas. Paprastai papilvė išryškėja priaugus svorio ar senstant. Taip pat didesnį maišelį turi katės, numetusios daug svorio – jame saugiai slėpdavosi riebalų perteklius.