Kodėl katės "minko"?

Tingią šeštadienio popietę ramiai gulit ant sofos ir su kate žiūrit Netflixą. Katė patenkinta, įsitaisius jums ant pilvo ir jį minko. Pats tokio elgesio stilius gali labai skirtis – vienos būna švelnios, kitos mėgsta išleisti nagučius. Mėgstamiausios vietos – jūsų rūbai ir patalynė. Įdomu tai, kad šis akivaizdžiai mielas elgesys turi gilias evoliucines šaknis.

Minkymas labai primena judesius, kuriuos daro kačiukai žindymo metu. Toks minkymas skatina pieno gamybą. Kates prijaukinus, jos išlaikė tam tikrą elgesį, padėjusį išgyventi jaunystėje. Suaugusiai katei minkymas asocijuojasi su komfortu, kurį ji patirdavo būdama pienuko norintis prie mamos pilvo prisiglaudęs mažylis.

Kai kuriais atvejais minkymo judesiai, ypač snūduriuojant, gali padėti ištempti kai kuriuos raumenis.

Minkymas leidžia paskleisti savo kvapą ant daiktų – panašiai kaip laukiniai katinai darytų gamtoje. Katės – teritoriniai gyvūnai ir siekia, kad jų aplinkoje būtų „savi“ kvapai, o pašaliniai gyvūnai apie juos būtų informuoti.

Minkymas dažesnis prieš rują – tai tam tikras komunikacinis elgesys.

Paprastai minkymo veiksmus atliekančios katės būna atsipalaidavusios ir laimingos (o dar jei po letenėlėmis pasitaikys minkštas, malonus audinys...). Tai raminantis signalas, rodantis, kad katei patogu ir ji jaučiasi gerai. Įdomu tai, kad vienos katės minko, kitos ne – ir abiem atvejais viskas yra gerai.

Iš esmės toks elgesys neturėtų kelti problemų, nebent augintinė mėgsta naudoti nagučius, tupi ant jūsų, o jūs apsirengėte plonus marškinius. Taip katė gali jus netyčia sužeisti. 2017 m. atlikto tyrimo duomenimis, agresyvaus „minkymo“ pagalba katė žmogui gali pernešti infekcijas. Be to, taip gadinami rūbų ar patalynės audiniai. Tačiau nebauskite katės (nešaukite, nebarkite, nemuškite jos), tai nėra piktybinis elgesys. Geriau apgalvokite, kada ir kur katė taip elgiasi. Pvz., gal tada, kai ją glostote, ar kai ji turi prieigą prie konkretaus objekto (antklodės)? Galite antklodes kai jų nenaudojate laikyti paslėptas ar uždengtas, katei reguliariai karpyti nagus ar pasitelkti specialius „antnagius“. Tai pat galima minkymą nukreipti į kitą objektą, arba tiesiog pasiūlyti pažaisti. Jei katė mėgsta minkyti gulėdama ant jūsų – greičiausiai turėsite prisidengti storesnės medžiagos gabalu arba pasišalinti.