Kodėl katė drasko baldus?..

Nors draskymas – normalus, naudingas elgesys, jis gali sukelti problemų, kadangi katė gali suniokoti mums svarbius daiktus. Daugelis žmonių naudojamų metodų (kaip bausmės) siekiant užkirsti kelią tokiam elgesiui yra neveiksmingi. Dėl to pirmiausia sprendžiant šią problemą reikia suprasti kačių poreikius ir įsisavinti tinkamas problemos sprendimo būdus.

Kodėl draskymas katėms toks svarbus

Stebint draskančią katę matyti, kad ji patenkinta. Taip daro net tos, kurioms (deja) pašalinti nagai. Kiekviena katė mėgs skirtingą paviršių (kilimą, kartoną ir t.t.), jis gali būti horizontalus arba vertikalus. Draskymas žinomas kaip nagų aštrinimo priemonė (o tai juk veiksmingi medžioklės įrankiai) ir sistemos, kuri leidžia nagus ištiesti ir įtraukti, priežiūra. Taip pat draskymas gali turėti ir kitų funkcinių privalumų – pašalinti nago išorinį apvalkalą, treniruoti priekinių kojų raumenis bei stuburą, gerinti lankstumą. Tačiau tai - ne vienintelės tokio elgesio priežastys.

Nagai – sudėtingas bendravimo įrankis, ant jų iš interdigitalinių liaukų nusėda kvapai bei feromonai. Įbrėžimuose ši informacija gali likti, tad draskymas suteikia svarbią, tiesioginę ir ilgalaikę socialinę žinutę. Kadangi susidūrus nepažįstamoms katėms galimi rimti konfliktai, gebėjimas bendrauti netiesiogiai yra savęs ir rūšies išsaugojimas.

Kai kurios katės iš prigimties turi stiprų norą žymėti teritoriją, ir tai pasireiškia draskymu, šlapimo purškimu ir snukio feromonų paskleidimu glaustymosi metu. Namuose gyvenant kelioms katėms, socialinė įtampa gali paskatinti tokį elgesį.

Kaip išrinkti tinkamą draskyklę

Sprendimas paprastas – skatinti augintinę naudotis tais draskymo paviršiais, kuriuos siūlo savininkas, ir atgrasyti nuo nepageidaujamų. Deja, pasak vieno tyrimo, tik 55 proc. žmonių katėms pasiūlo draskyklę.

Kalbant apie naują draskyklę, reikia suprasti, kad katei patiks kažkoks paviršius. Negalime jos to paprasčiausiai paklausti – tad geriausia pasiūlyti kelis variantus ir leisti išsirinkti pačiai. Daugumai kačių patinka draskyklės iš sizalio virvės, tačiau medis, kilimas ar kartonas taip pat gali sulaukti ovacijų. Idealiu atveju draskyklė turi būti šalia katės miegojimo vietos ir ten, kur ji drasko daiktus. Namie gyvenant kelioms katėms, prireiks ir kelių draskyklių.

Suaugusioms katėms įpročiai labai svaru, tad gali tekti taikytis prie kiekvienos pageidavimų. Namuose atsiradus naujai katei, savininkas turėtų stebėti jos pomėgius ir suteikti jai patinkantį draskymo paviršių. Kačiukas dar nežinos „ko nori“, tad jį reikėtų aprūpinti įvairiais paviršiais ir skatinti naudotis jais visais. Beje, vieno tyrimo duomenimis, kačiukai pirmenybę teikia S formos kartoninėms draskyklėms, lyginant su laivo formos ar stačiakampėmis.

Katės pratinimas elgtis tinkamai

Išrinkti tinkamą draskyklę – dar ne viskas. 70 proc. savininkų skundžiasi, kad katės netinkamai elgiasi ir po jos nupirkimo. Kates traukia regėjimo ir kvapo stimulai. T.y., katė matys ženklus ir užuos specifinį kvapą, kas ją skatins padraskyti. Tačiau jokiu būdu negalima daryti klaidos ir žymes sukurti specialiai, prievarta pačiupus katės koją ir ja braukiant naująją draskyklę. Geriau draksyklę pabarstyti trupučiu katžolės ir paskatinti katę tyrinėti tą vietą. Jei augintinė mėgsta dūkti, pagelbės žaislas. Jei katė drasko pageidaujamą vietą vietoje, ją būtina girti. Tyrimo duomenimis, apdovanojant (pagyrimas, paglostymas, skanėstas), katė naują draskyklę rinksis dažniau negu ta, kurios niekas negiria.

Feliscratch - naujas feromonų produktas, galintis paskatinti pageidaujamą draskymo elgesį. Jis gali padėti savininkams nukreipti kačių elgesį pageidaujama linkme. Tai sintetinis natūralaus kačių feromono interdigitalinio semicheminio FIS analogas, imituojantis katę draskyti skatinančius signalus. Šį feromoną išskiria pėdų liaukos ir jis nusėda ant įvairių paviršių kaip cheminis pranešimas. Šiuo produktu galima paveikti tuos paviršius, kuruos katė gali draskyti. Feliway Cassic gali būti naudojamas tais atvejais, kai draskymas naudojamas kaip teritorinės demarkacijos forma esant stresui. Dėl socialinio streso katės linkusios draskyti dažniau.

Siekiant, kad katė nedraskytų nepageidaujamose vietose, savininkai imasi įvairių strategijų – dažniausiai prasidėjus nepageidaujamam veiksmui triukšmauja, šaukia ar purškia vandenį. Tokios taktikos gali sukelti baimę, nerimą, vengimą ar net sukelti paradoksalų netinkamo draskymo pasunkėjimą. Niekas nesuveiks geriau negu gerai parinkta draskyklė, stovinti tinkamoje vietoje.

Aliuminio folijos dėjimas ant tokių paviršių nesumažina elgesio motyvacijos, kadangi katė tiesiog pakeičia draskymo vietą. Yra daug komerciškai prieinamų purškalų ar produktų, kurių katė stengsis išvengti, tačiau jie taip pat ne visada veiksmingi. Vietas, kur katė draskė ir kurios savininkams nepriimtinos, rekomenduojama išvalyti šiltu vandeniu pašalinant bet kokias kvapo žymes, ir kurį laiką užkirsti prieiga prie jų (plotą uždengti paklode ar folija), kol katei susiformuos nauji įpročiai.

Kai kuriais atvejais katei gali tekti pakirpti nagus ar uždėti nagų apsaugas. Plastikiniai nagų dangteliai paprastai keičiami kas mėnesį. Jie turi būti pritvirtinti tinkamai, nepadauginant klijų, o tikrieji nagai turi būti padengti natūraliai.