Kodėl artimi šunų giminaičiai vilkai vis dar laukiniai

Šunys ir vilkai genetiškai tokie panašūs, kad biologams suku suprasti, kodėl mūsų naminių numylėtinių giminaičiai taip ir liko neprijaukinami laukiniai gyvūnai. Masačiusetso Amherst Universiteto biologė Kathryn Lord teigia, kad skirtingas elgesys gali būti susijęs su pirmosiomis gyvūnų jutiminėmis patirtimis ir kritiniu socializacijos laikotarpiu.

Iki šiol mažai žinota apie vilkų jauniklių jutimų vystymąsi, paprastai jis būdavo aiškinamas remiantis žiniomis apie šunis. Tai atrodo gana logiška, tačiau vis dėlto egzistuoja reikšmingi skirtumai vystantis šunų ir vilkų mažyliams, ypač tuo periodu, kai jie mokosi vaikščioti.

Siekdama panaikinti šią žinių spragą, mokslininkė stebėjo septynis vilkiukus ir 43 šuniukus. Ji tyrė, kaip mažyliai reaguoja į naujus ir pažįstamus kvapus, garsus bei vaizdinius stimulus. Jaunikliai buvo testuojami kas savaitę. Paaiškėjo, kad jų jutimai vystosi tuo pačiu metu, tačiau tyrimas taip pat atskleidė, kad šių Canis lupus porūšių kritinis socializacijos laikotarpiai skiriasi.

Kai socializacijos „langas prasiveria“, vilkų ir šunų jaunikliai pasaulį tyrinėja nejausdami baimės. Visą likusį gyvenimą jie nebijos tų dalykų, su kuriais susipažino tuo periodu. Naminiai šunys susipažįsta su daugybe naujovių ir greta jų likusį gyvenimą nejaus diskomforto. Tačiau periodas progresuoja ir po to, kai „langas užsidaro“, nauji reginiai, garsai ir kvapai pradeda kelti baimę.

Skirtingus vystymosi kelius gali lemti tai, jog kiekvienas porūšis pasaulį tyrinėja skirtingu metu. Tiek vilkiukų, tiek šuniukų uoslė vystosi dvi savaites, klausa – keturias, rega – 6. Tačiau skiriasi šių gyvūnų kritinio socializacijos laikotarpio pradžia.

Šuniukai pradeda kritinės socializacijos laikotarpį būdami 4, o vilkiukai – 2 savaičių amžiaus. Vilkų jaunikliai būna dar akli ir kurti, kai pradeda vaikščioti ir tyrinėti aplinką. 2 savaičių amžiaus šuniukai vos gali šliaužioti aplink, o tokio amžiaus vilkiukai jau turi labai gerą koordinaciją. Daugiausia šiame etape vilkiukai remiasi kvapais. Kai jie pradeda girdėti, naujų garsų bijo – kaip ir naujų vaizdų. Kiekvienas naujas jutimas vilkių jaunikliams sukelia šoką, ko nenutinka šuniukams, kurie tyrinėjimus pradeda vystantis uoslei, klausai ir regai.

 

Pagal sciencedaily.com 2013 sausio 17 d. str. „Why Wolves Are Forever Wild, but Dogs Can Be Tamed“