Fizinio aktyvumo nauda gyvūnams

Reguliari fizinė veikla gali sumažinti su amžiumi susijusių ligų išsivystymą bei padėti palaikyti tinkamas organizmo funkcijas. Tai tikrai žinome kalbėdami apie žmones, tačiau kaip yra su šunimis ir katėmis?

Žvelgiant iš pagrindinių fiziologinių principų, nėra jokios priežasties galvoti, kad šunims fizinė veiklos poveikis bus kitoks negu žmonėms. Panašiomis fiziologinėmis adaptacijomis kaip ir žmonės šunys reaguoja į širdies ir kraujagyslių sistemos treniravimo bei jėgos lavinimo pratimus. Nors nežinoma, ar katės prisitaiko  prie aerobinių pratimų mums įprastu būdu, nuo jėgos treniruočių joms tikrai vystosi raumenys. Deja, praktiškai nėra mokslinių įrodymų, tiesiogiai įvertinančių fizinių pratimų poveikį kačių ar šunų sveikatai bei ilgaamžiškumui.

Fizinės veiklos nauda gerinant sveikatą

Vienas dalykas yra labai akivaizdus ir daug kartų įrodytas - vienas pagrindinių kačių ir šunų ligų bei ankstyvos mirties rizikos veiksnių yra nutukimas. Mažas fizinės veiklos lygis susijęs su padidėjusia abiejų rūšių nutukimo rizika, todėl gali būti, kad reguliarus fizinis aktyvumas gali apsaugoti nuo antsvorio, taip pagerindamas gyvūnų sveikatą.

Keli tyrimai analizavo, ar fizinė veikla metant svorį turi kokį nors poveikį jau apribojus kalorijų kiekį. Kai kuriais atvejais tai pasirodė naudinga, bet ne visada. Akivaizdu, kad mankšta be kalorijų ribojimo greičiausiai nebus veiksmingas nutukimo gydymas. Tačiau antsvorį turintiems šunims vis tiek gali būti naudinga aktyviau gyventi ir laikytis dietos, nes tai išlaiko liesą kūno masę ir palaiko bendrą fizinę formą bei funkcijas. Yra mažai įrodymų, leidžiančių teigti, kad fizinės veiklos intervencijos yra praktiškos ar veiksmingos palengvinant kačių svorio metimą.

Fizinė veikla taip pat gali pagerinti šunų, kenčiančių nuo osteoartrito, komfortą ir funkciją (jau be  naudos, susijusios su svorio sumažėjimu). Taip pat fizinė veikla gali būti naudinga esant kai kurioms ne raumenų ir kaulų sistemos sveikatos problemoms. Pvz.,  mankštos programa naudinga prednizolonu gydomiems šunims, kenčiantiems nuo lėtinio viduriavimo - ji gerina apetitą, mažina svorį ir padeda valdyti  simptomus. Panašių tyrimų su katėmis nebuvo atlikta.

Fizinė veikla keičia su gliukozės apykaita susijusius medžiagų apykaitos kelius (bent jau kai kuriems šunims tam tikromis aplinkybėmis). Tie patys būdai susiję su kalorijų apribojimo poveikiu sveikatai ir ilgaamžiškumui, o tai rodo, kad pratimai gali pailginti šunų sveikatos ir gyvenimo trukmę. Šių procesų mechanizmai panašūs į pastebėtus kitų rūšių gyvūnams.

Fizinio aktyvumo poveikis reabilitacijoje

Sritis, kurioje bene intensyviausiai tiriama gyvūnų kompanionų fizinė veikla, yra palyginti nauja ir besiplečianti reabilitacinės medicinos sritis. Nors reabilitacijos praktikų tyrimų bazės vis dar gana ribotos, šios srities augimas skatina tyrinėti įvairių pratimų poveikį šunims ir katėms. Viena aišku – aktyvumo priešingybė imobilizacija yra žalinga. Visiškas nebudrumas mažina šunų kaulų ir raumenų masę, prastina jų funkcijas, o mažesnis savanoriškos veiklos lygis yra susijęs su šunų ir kačių nutukimu.

Įvairių tipų pasyviosios ir aktyviosios fizinės terapijos pratimai šunims naudingi, ypač turintiems ortopedinių sutrikimų ar sveikstantiems po ortopedinių operacijų, vis dar mažai tyrimų atlikta  apie jų tipus, intensyvumą, dažnumą ir daugelį kitų svarbių reabilitacinės medicinos kintamųjų. Šiuo metu šunų reabilitacijos sritis daugiausia pagrįsta hipotezėmis ir klinikine patirtimi, o ne kontroliuojamų tyrimų suteiktais įrodymais.

Gebėjimas atlikti aerobinius pratimus šunims, kaip ir žmonėms, su amžiumi prastėja. Drauge su ortopedinėmis ligomis ir kitais su amžiumi susijusiais sveikatos pokyčiais tai gali būti priežastis, dėl kurios vyresni šunys darosi ne tokie aktyvūs. Pagyvenusiems žmonėms reguliari fizinė veikla, įskaitant aerobines ir jėgos treniruotes, padeda ilgiau išlaikyti savo funkcijas. Tokia veikla greičiausiai bus naudinga ir senyviems šunims, o galbūt ir katėms, nepaisant kai kurių natūralių jų fizinio aktyvumo skirtumų.

Vis dar nėra konkrečių tyrimais pagrįstų įrodymų apie optimaliai naudingą šunims bei katėms skirtų pratimų tipą ir kiekį. Nors ir bandyta apibrėžti pagrindinius sveikų šunų vertinimo ir pratimų programų struktūrizavimo parametrus, tačiau iki šiol šių pasiūlymų empirinis patvirtinimas  lieka nereikšmingas. Panašiai ir su veterinarine reabilitacija – nors ji vystosi sparčiai, vos keli specifiniai raumenų ir kaulų sistemos ligų prevencijos ar gydymo pratimai pagrįsti tvirtais eksperimentiniais įrodymais. Galiausiai, nors žinome, kad fizinis aktyvumas gali turėti reikšmingos įtakos žmonių sergamumui ir mirtingumui, panašų poveikį šunims ar katėms patvirtinusių įrodymų nėra daug.

Judėjimo svarba

Daugybė augintinių gyvena pernelyg sėsliai ir kenčia nuo nutukimo, kas turi akivaizdų neigiamą poveikį sveikatai. Tikėtina, kad šiems gyvūnėliams didesnis aktyvumas būtų naudingas tiek siekiant pagerinti svorį, tiek bendrą sveikatą. Tai ypač svarbu kalbant apie vyresnio amžiaus gyvūnus, kurių savininkai kartais galvoja, kad sumažėjęs fizinis aktyvumas yra tiesiog normali senėjimo dalis. Vyresnio amžiaus žmonėms fizinis aktyvumas akivaizdžiai naudingas, ir beveik neabejotinai tai tinka ir vyresnio amžiaus veterinarų klientams.

Šunų skatinimas daugiau judėti naudingas ir šeimininkams. Vien tik šuns turėjimo faktas susijęs su geresniais žmonių psichinės ir fizinės sveikatos rezultatais, ypač mažinant širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Šunų vedžiojimas suteikia tiek fizinę, tiek psichologinę naudą. Tyrimai atskleidė, kad šunų savininkai, vedžiojantys savo keturkojus, juda daugiau negu neturintys šunų, tad šie gyvūnai gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Deja, daug savininkų nevedžioja savo augintinių, kas panaikina galimą abipusę fizinio aktyvumo naudą.

Fizinis aktyvumas -  įprasta žmonių prevencinės medicinos sudedamoji dalis. Vis dėl to su ja elgtis reikia atsargiai, stengtis remtis realiais terapines ir prevencines fizinės veiklos rekomendacijas pagrindžiančiais įrodymais. Tam vis dar reikia daugiau tyrimų. Vienok tikėtina, kad padidėjęs fizinis aktyvumas naudingas katėms ir šunims išlaikant sveikatą ir lėtinant senėjimą. Taip pat yra daug įrodymų, kad judėti su šunimis yra naudinga mūsų sveikatai. Taigi, išveskite savo šunį pasivaikščioti dabar!

 

What does the evidence say about feline fitness and dog aerobics? While more evidence is needed, it is likely increased physical exercise is beneficial in maintaining health and slowing aging. Brennen McKenzie, MA, MSc, VMD, cVMA; February 1, 2022

 

 


Fatal error: Allowed memory size of 268435456 bytes exhausted (tried to allocate 995328 bytes) in /home/aleksann/domains/vetvila.lt/public_html/includes/database/database.inc on line 2139