Fejerverkai šunis gali išgąsdinti dėl garsaus trenksmo, šviesų ir nemalonaus kvapo. Iš daugybės pusių pasigirsta trenksmai, tad šunys negali nustatyti jų krypties. Stiprūs netikėti garsai gali sukelti „kovok arba bėk“ reakciją. Paprastai reakciją į stiprų triukšmą daugiausia lemia asmenybė ir praeities patirtys. Jei keturkojis kažkada išsigando fejerverkų, tikėtina, kad jis tai prisimins ir vėl išsigąs. Netgi būdas, kaip šuo reaguoja į garsus, iš dalies gali priklausyti nuo genetikos, kadangi stresą patiriantys vokiečių aviganiai labiau linkę vaišktinėti, o borderkoliai ir australų galvijų šunys dažniau slepiasi.
Saugokite šunį nuo fejerverkų
Visų pirma, neveskite savo šunų į Naujų metų sutiktuves. Ir nepalikite jų lauke. Tai aktualu ir tada, kai šuo neturi baimių. Be to, niekada nebandykite priversti šuns susidurti su savo baimėmis – jis tiesiog dar labiau išsigąs.
Pasirūpinkite maistu ir gėrimais
Papildykite šuns vandens dubenį. Nerimaujantys šunys labiau lekuoja, dažniau ištrokšta ir daugiau geria. Pašerkite šunį iš anksto. Jei augintiniui būdingos labai stiprios baimės ar žinote, kad streso atveju jis linkęs viduriuoti, nuo ankstaus ryto maisto daugiau nebeduokite ir būtinai vakarop jį gerai pavedžiokite.
Įsitikinkite, kad pabėgusį šunį galėsite lengvai rasti
Nors "čipas" labai naudingas, ID pakabukas ant antkaklio - dar naudingiau. Dabar populiarėjantys GPS prietaisai kaip Tractive gali padėti itin greit rasti pasimetusį šunį.
Sukurkite saugų prieglobstį
Įsitikinkite, kad uždarėte visas namų duris ir langus ir nepamirškite užtraukti užuolaidų. Tai užblokuos bet kokius baisius šviesos blyksnius ir sumažins fejerverkų keliamą triukšmo lygį. Sukurkite kad ir laikiną vietą, kur šuo galės jaustis patogiai. Geriausia - atokiau nuo langų. Tam tinka spinta, vonia ar net rūsys. Svarbu, kad šuo negirdėtų ir nematytų fejerverkų. Galite naudoti dėžę ar uždengtą narvą, kuri gyvūnas jausis saugus (neuždarykite šuns, kad jis turėtų planą „B“, be to, elgesio problemų turintiems šunims narvas tik padidina stresą). būtinai aprūpinkite jį pažįstamais žaislais ir skanėstais (kongas, laižymo kilimėlis, natūralūs graužalai).
Elkitės įprastai
Stenkitės elgtis kaip įprasta, nes šuo pastebės bet kokį keistą elgesį. Išlikite ramus, laimingas ir linksmas, nes tai siųs teigiamus signalus jūsų šuniui. Neguoskite šuns, kai jis dar nieko nebijo. Nekreipkite dėmesio į fejerverkų garsus. Žaiskite su žaislu ir stebėkit, ar šuo norės prisijungti. Tačiau neverskite jo žaisti.
Leiskite foninį triukšmą
Galima įjungti televizorių, radiją ar tiesiog gartraukį, kad šie garsai maskuotų fejerverkų triukšmą. Taip pat, nors dalį šunų gali raminti klasikinė muzika, esant stipriam triuškmui lauke geriau leisti ką nors enegingesnio. Tačiau įsitikinkite, kad tai bus muzika, kurią šuo pažįsta ir yra girdėjęs. Juk nenorite, kad šuo susietų fejerverkų baimę su naujo tipo muzika.
Likite namuose
Jei galite, likite namuose su šunimi ar nuvežkite jį prižiūrėti nelinkusiems švęsti pažįstamiems. Jei šuo bijo, tikrai galite jį guosti. Svarbu išlikite ramus, kalbėkite ramiai ir tolygiai. Glostykite ilgais, lėtais, tvirtais judesiais. Nekalbėkite aukštesniu negu vidutinis tonas.
Pavedžiokite šunį dar iki fejerverkų
Išeikite į ilgą pasivaikščiojimą prieš saulei nusileidus, kad padidintumėte tikimybę, kad išvengsite garsų. Jeigu yra galimybė – sportas puiki išeitis, nes gyvūnas nuvargs. Prieš išeidami įsitikinkite, kad šuo gerai prisegtas prie pavadėlio. Net jei turite uždarą kiemą, šiuo atveju geriau augintinį vesti su pavadėliu.
Sumažinkite šuns jautrumą garsams
Jei įtariate, kad šuo bijos fejerverkų garsų, pabandykite leisti juos per youtube ar spotify (yra nemažai grojaraščių skirtingoms reikmėms) - iš pradžių labai tyliai. Leisdami garsus, galite pasiūlyti šuniui skanėstų ar graužalų.
Garsumas turi būti pakankamai mažas, kad šuo galėtų tai pastebėti, bet nepasireikštų streso požymių kaip lekavimas, žingsniavimas ar bandymas pasislėpti. Šiuos užsiėmimus reikia pradėti iki švenčių sezono likus kelioms savaitėms ar mėnesiams. Kai matote, kad šuo visiškai nereaguoja, garsą galite padidinti.
Specialūs rūbai
Specialūs rūbai/liemenės arba vyniojimai (pigesnis variantas) sukurti kovoti su baimėmis. Kai kurie šunys tikrai pasijunta geriau, kai būna aprengti prigludusiais rūbais (jų veikimo principas – kaip „nešiojamas apkabinimas“).
Apsilankykite pas veterinarą
Jeigu augintinis labai bijo, patiria stiprius baimės priepuolius, sunkiai po jų atsigauna ar net gali būti linkęs susižaloti, apsilankykite pas veterinarą. Pagal atvejo sunkumą gydytojas pasiūlys vartoti papildus (jų reikėtų imtis iš anksto) arba vaistus.
Nespjaukite į trenerį
Keli privatūs susitikimai su šunų treneriu gali išmokinti jus kaip tinkamai mažinti keturkojo jautrumą garsams.
2020 metų tyrimo duomenimis, minėtos specialias liemenes teigiamai įvertino 44% respondentų. Ruošiant šunį fejerverkų sezonui, tokie pratimai kaip skanėstų davimas ar žaidimai po triukšmo pasirodė efektyviausia technika (efektyvumas viršijo 70%). Atsipalaidavimo treniruotės (nujautrinimas) buvo beveik taip pat sėkmingos, o triukšmingų garsų grojimas padėjo 55% atvejų. Taip pat sėkmingai pasirodė receptiniai vaistai kaip alprazolamas ir Sileo.