Kaip maudyti katę

Esame įpratę, kad katės pačios pasirūpina savo higiena ir kad dauguma jų vengia vandens (aišku, pasitaiko ir išimčių), tačiau kartais maudynės būna neišvengiamos. Juk katė gali smarkiai išsipurvinti, užsikrėsti blusomis ar išsitepti kenksmingomis medžiagomis – tada be vonios procedūrų neišsiversime... Verta atsiminti, jog tiek kasdienei katės priežiūrai, tiek čiustijant augintinę parodai, reikalinga tinkama priežiūra ir kosmetika.

Išrinkime tinkamas priežiūros priemones

Šampūnas turi atitikti katės kailio struktūrą. Skirtingiems kailio tipams bei spalvoms gali prireikti skirtingų šampūnų. Kai kuriais atvejais gali tekti naudoti ir kondicionierius ar balzamus. Rinkitės tik tas priemones, ant kurių pakuotės pažymėta, jog jos skirtos katėms. Geriausias priežiūros priemones (ypač esant specifinėms problemoms) rekomenduos Jūsų veterinaras ar gyvūnų priežiūros specialistas.

Kaip dažnai maudyti katę

Maudykite katę tada, kada tai būtina – kai ji tikrai purvina ar išsivoliojo kenksmingose medžiagose. Augintinės negalima maudyti dažniau negu kartą per dvi savaites. Katės plaukai padengti apsauginiu tepalu, kurį gamina poodinės riebalinės liaukos. Pernelyg dažnos maudynės iš kailio pašalins riebalus, tad jis atrodys nutriušęs, praras natūralias apsaugines savybes. Katę, kuri nereikalauja specialios priežiūros, pakanka maudyti ne dažniau kaip 2-3- kartus per metus.

Kaip pasiruošti katės maudymui

Pirmiausia įsitikinkite, ar katei tikrai reikalinga vonia. Gali būti ir kitų būdų, kaip katę išvalyti, pvz., sausu šampūnu ar specialiomis putomis, šepečiu, šukomis ar tiesiog patrinant ją su audinio gabalėliu.

Dėvėkite tinkamus drabužius - kai kuriais atvejais Jums gali prireikti apsaugos, kadangi katė gali draskytis. Senas megztinis ar marškinėliai ilgomis rankovėmis gali šiek tiek padėti – geriausia bus, jei kyšos kuo mažiau plikos odos. Taip pat kai kuriais atvejais gali tekti „apsišarvuoti“ ir pirštinėmis. Prieš maudynes piktesnei katei galite pakirpti nagus – mažesnė tikimybė, kad ji Jus sužalos.

Prieš maudynes katės akis galite sudrėkinti specialiais drėkinančiais lašiukais, o ausis užkimšti vatos gabaliukais (į ausis patekus vandens, padidėja rizika susirgti infekcijomis).

Gera mintis į katės maudynes pakviesti dar vieną žmonį, kurį augintinė pažįsta ir kurio nebijo. Jis galės padėti, pvz., palaikyti katę.

Kaip maudyti katę

Stenkitės katės nemaudyti žiemą. Maudant katę temperatūra patalpoje turi būti bent 22˚C. Natūrali katės kūno temperatūra aukštesnė negu žmonių, todėl vanduo, kuris Jums atrodo drungnas, katei gali būti nemaloniai vėsus (geriausia, jei jis bus 38 – 40˚C temperatūros).

Vonią pripildykite vandeniu (gylis turėtų būti 10 – 13 cm, priklausomai nuo gyvūno dydžio). Stenkitės vonią užpildyti prieš atnešant katę į patalpą, nes dalis jų negali pakęsti bėgančio vandens garso ir pradeda panikuoti (tiesa, kadangi katės – itin subtilūs gyvūnai, kai kurioms kaip tik labiau patinka, kai vanduo pilamas į tuščią vonią). Vonioje patieskite guminį kilimėlį ar rankšluostį, kad katė neslidinėtų.

Geriausia, kad katės maudyme dalyvautų pora žmonių, ypač jei katė pakankamai stipri ir muistosi. Vienas asmuo turėtų laikyti visas keturias kojas ir katės žandikaulį, kad ši negalėtų atverti snukučio (tik įsitikinkite, kad ji gali laisvai kvėpuoti). Laikykite katę tvirtai, kad ši negalėtų išsisukti iš gniaužtų.

Plaukite katę žemyn nuo kaklo. Naudokite truputį šampūno ir vandens. Būkite itin atsargūs ir švelnūs, kai trinsite galvą ir papilvę. Neplaukite šampūnu akių, nosies, snukučio ir ausų. Niekada nekiškite katės galvos po vandeniu. Po muilinimo katę kruopščiai nuplaukite vonios vandeniu, tada porą kartų skalaukite vandeniu iš kaušo ar čiaupo. Būtinai iš kailiuko pašalinkite visą muilą.

Katę galima maudyti ir dušo kabinoje, ten taip pat patieskite jai guminį kilimėlį ar rankšluostį, kad ji neslidinėtų. Nesinaudokite aukšta kriaukle – katė gali iššokti, paslysti ir susižaloti.

Kaip nuraminti maudynių vengiančią katę

Kuo anksčiau pradėsite maudyti savo katę, tuo lengviau bus. Laikui bėgant jai tai taps įprasta rutinos dalis.

Pratindami augintinę prie maudymo, galite iš pradžių su kate vonioje žaisti jos mėgstamiausiais žaislais, pasiūlyti jos mylimo patiekalo ar katžolės (kai kas katžolės įberia ir į vandenį – tik prieš tai reikia įvertinti, kaip katė reaguoja į šį augalą). Jei katė supras, kad maudynės turi ir gerąją pusę, jomis mėgausis ir žinos, kad tai – smagi veikla su Jumis.

Maudymo metu su kate kalbėkite ramiai. Kartais ji gali bandyti iššokti iš vonios – už tai nešaukite ir nebauskite. Kai kurios katės mėgsta stovėti vandenyje ant užpakalinių kojų – nedrauskite to. Būkite kantrūs, niekada nepykite, net jei jūsų katė jus apdrasko.

Jeigu Jums sekasi sunkiai ir visos pastangos katę priversti nebijoti vonios bevaisės o kiekvienas bandymas augintinę išmaudyti baigiasi laukine kova, apsilankykite pas profesionalų gyvūnų kirpėją. Jis greičiausiai turės patirties ir žinos metodų, padedančių nuraminti kates.

Kaip džiovinti katę

Po maudynių katę nusausinkite rankomis nuspausdami vandenį, o tada apgobkite ją sausu rankšluosčiu. Kai rankšluostis pasidarys drėgnas, paimkite kitą. Galite pabandyti rankšluosčius dar prieš maudynes sušildyti džiovintuvu.

Trumpaplaukėms katėms nudžiūti galima leisti pačioms. Joms patiks gulėti ant sauso rankšluosčio šalia kokio nors šilumos šaltinio, pvz, radiatoriaus. Ilgaplaukėms katėms teks naudoti šukas ir daugiau rankšluosčių, kai kurios pakenčia ar net mėgsta sausinimo procedūras procedūras džiovintuvu.

12 valandų po vonios katę laikykite sausoje patalpoje 20 laipsnių temperatūroje.

 

Kiekviena katė yra asmenybė. Galite perskaityti daugybę patarimų, tačiau žinokite, kad su savo kate turėsite rasti būtent jai tinkančius elgesio būdus. Bet kokius atveju visada svarbiausia – Jūsų kantrybė ir atidumas.

 

 

 

 

© Autoriaus teisės priklauso UAB Vetvila.
Cituojant prašome nurodyti šaltinį. Ačiū.