Ar kastruoti jauną šuniuką?

Gonadektomija1 - dažniausiai veterinarų atliekama planinė operacija. Ji rekomenduojama populiacijų kontrolei, hormonų sukeltų elgesio problemų mažinimui, ligų gydymui ar profilaktikai ar tiesiog šeimininkų patogumui. Daug kur populiaru ją atlikti 4 - 6 mėnesių amžiaus šuniukams. Žiūrint iš techninės pusės, tokio amžiaus gyvūnėliams operacija lengva, greitai ir saugi dėl mažo jų dydžio, kūno riebalų trūkumo bei greito atsigavimo. Tačiau kastracija2 ar sterilizacija3 iki brandos gali turėti itin neigiamų pasekmių skeletui, ypač kai kurių veislių atstovams. Dėl to daugėja diskusijų apie tai, koks amžius geriausias šiai operacijai. Vienareikšmę nuomonę turėti sunku ir todėl, kad nėra patikimų tyrimų, kurie pateiktų aiškiais įrodymais grįstas gaires apie tinkamiausią amžių gonadektomijai. Didelė dalis literatūros šia tema yra retrospektyvinė ir pagrįsta nedidelėmis populiacijomis. 

Su hormonais susijusios problemos, kurias gonadektomija gydo ar padeda jų išvengti 

Dažniausiai gonadektomija padeda išvengti sėklidžių, kiaušidžių ir gimdos vėžio, piometros, prostatos hiperplazijos4 bei endometriumo polipų5. Gonadektomija taip pat padidina galimybę sėkmingai gydyti hormonines ligas (pvz., prostatos abscesus ir cistas, makšties prolapsą ir hiperplaziją, perianalines adenomas). Kiaušidžių pašalinimas gali padėti kontroliuoti diabetą ir vaginalinės lejomiomos6 regresiją.

Kiaušidžių pašalinimas ir pieno liaukų problemos 

Iki lytinės brandos atlikta gonadektomija sumažina pieno liaukų navikų išsivystymų riziką, nors kai kurie tyrimai yra ganėtinai šališki.  Dažniausiai cituojamas (ir dažnai klaidingai) tyrimas apie pieno liaukų auglius ir gonadektomiją parodė, kad kalytėms, sterilizuotoms iki pirmosios ar antrosios rujos, rizika buvo atitinkamai  0.5% arba 8% o operuotų po 2 ar daugiau rujų rizika buvo 26 %. Šią informaciją galima klaidingai interpretuoti darant prielaidą, kad patelių pieno liaukų navikų dažnis yra 0,5%, 8% ir 26%, priklausomai nuo kiaušidžių pašalinimo laiko. Tačiau šie skaičiai rodo santykinę riziką lyginant su neoperuotais šunimis. Tad norint taikyti tokią statistiką, reikia žinoti apie pieno liaukų navikų paplitimą tarp nepaveiktų patelių. Pvz., vienas tyrimas pranešė apie 250 atvejų 100 000 šunų, iš kurių 73,4 % neoperuoti. Remiantis santykinės rizikos procentais iš minėto tyrimo, toje populiacijoje metinis pieno liaukų navikų dažnis 100 000 kalyčių, sterilizuotų prieš pirmąjį, antrąjį arba trečiąjį rujos ciklą, būtų atitinkamai 1 (0,001 %), 15 (0,015 %) ir 48 (0,048 %).

Kalbant apie gyvūnus, kuriems pieno liaukų vėžio rizika yra pagrindinė priežastis, dėl kurios rekomenduojama priešpubertacinė7 gonadektomija, reikia atsižvelgti į veislės polinkį sirgti šia liga. Pvz., remiantis Švedijos draudėjų tyrimu, pieno liaukų navikai dažniausiai pasitaiko leonbergeriams, dobermanams, Berno zenehundams, valų terjerams, anglų springerspanieliams, amerikiečių kokerspanieliams ir bokseriams. Kiekvienai šių veislių pieno liaukos auglių išsivystymo tikimybė gyvenimo eigoje  didesnė negu 35%. Tuo tarpu basendžiams, koliams, suomių laphundams, Lankašyrio heleriams, norvegų buhundams, Norvidžo terjerams, vokiečių nykštukiniams špicams, mopsams ir Sibiro haskiams ši rizika mažesnė kaip 5%. 

JAV tyrime apie pieno liaukų navikų atvejus situacija truputį kitokia. Tarp Berno zenenhundų, bokserių, cvergšnaucerių, mopsų, senbernarų, šelčių ir Vakarų Škotijos baltųjų terjerų nebuvo užfiksuota dažnų šios ligos atvejų, o didelis sergamumas pastebėtas tarp amerikiečių kokerspanielių ir amerikiečių springerspanielių. Remiantis abiem tyrimais, kokerspanielių ir springerspanielių savininkams rekomenduotina apsvarstyti kiaušidžių pašalinimą iki pirrmosios ar antrosios rujos, o šelčių ar vestų savininkams toks sprendimas nebus labai vertingas. Duomenų neatitikimai apie Berno zenenhundus gali rodyti regioninės genetikos ar stebėjimų skirtumus, pvz., Švedijoje tiriamieji buvo iki 10 metų, o JAV - jaunesni negu 6 metų amžiaus. 

Kiaušidžių pašalinimas piometros profilaktikai

Kaip ir pieno liaukų auglių atveju, gonadektomijos laikas ar net poreikis piometros8 profilaktikai gali priklausyti nuo veislės. Piemotera tradiciškai pasireiškia vyresnėms nei 4 metų amžiaus kalytėms, tad daugeliu atveju siekiant išvengti problemų galima ramiai sulaukti brandos. Tačiau Bordo dogų atstovės piometra suserga anksčiau (vidutiniškai 3,3 metų amžiaus). 

Apie 19% patelių piometra išsivysto iki 10 metų amžiaus, tačiau didesnę riziką turi Berno zenenhundai, flamandų buvjė, bulterjeri, airių vilkogaudžiai, vokiečių didieji špicai, leonbergeriai, niūfaundlendai, rotveileriai ir Stafordšyro bulterjerai. Tokių veislių savininkams nebūtina operuoti augintinių, tačiau rekomenduojama susipažinti su piometros požymiais bei komplikacijomis, kad galėtų lengviau priimti sprendimus.

Padidėjusi sąnarių ligų rizika

Atlikus gonadektomiją tuo metu, kai gyvūno skeletas dar vystosi, galimas uždelstas kaulų augimo plokštelių užsidarymas. Tokie šunys paprastai pasižymi ilgesnėmis galūnėmis. Ankstyvos tokio tipo operacijos gali turėti įtakos ortopedinių ligų vystymuisi. Kai kurioms veislėms, ypač didelėms, gonadektomija sąnarių sutrikimų riziką didina 2–5 kartus. Pavyzdžiui, 27% auksaspalvių retriverių patinų, kastruotų iki 6 mėnesių amžiaus, diagnozuota sąnarių liga (tarp neoperuotų ji pasireiškė 5%). Vokiečių aviganių patinų ir patelių, kuriems pirmaisiais gyvenimo metais  atlikta gonadektomija, sąnarių ligų dažnis buvo atitinkamai 21 % ir 16 %, lyginant su 7% ir 5% neoperuotų. 

Ne visos didelės veislės paveikiamos vienodai. Pirmaisiais 6 - 12 gyvenimo mėnesių atlikta gonadektomija blogina Berno zenenhundų patinų, Labradoro retriverių, rotveilerių ir senbernarų patelių sąnarių sveikatą, tačiau neturi tokios blogos įtakos koliams, dobermanams, dogams ar airių vilkogaudžiams. Gonadektomijos poveikis sąnarių ligų rizikai gali būti susijęs su lytimi. Pvz., operacija iki vienerių metų padidino kokerspanielių patinų, miniatiūrinių pudelių ir biglių patinų, bet ne patelių rizikas. 

Didelių veislių šunims, kuriems gonadektomija atlikta iki 6 mėnesių amžiaus, 3 kartus padidėja rizika turėti per didelį blauzdikaulio plokštumos kampą, kas didina kryžminių raiščių traumų riziką. Tyrime, kuriame dalyvavo 750 auksaspalvių retriverių, nė vienas neoperuotas šuo neturėjo kelio sąnario priekinių kryžminių raiščių problemų - tačiau nuo jų kentėjo 5% iki 12 mėn. amžiaus kastruotų ir 7,7% sterilizuotų šunų. Kūno kondicija šiuo atveju neturėjo įtakos - tad problemas sukėlė struktūros pokyčiai, o ne svoris. 

Ilgalaikė suprafiziologinio liuteinizuojančio hormono koncentracija šunims, kuriems atlikta gonadektomija, gali keisti organų funkcijas ir netgi sukelti neoplastinius pokyčius. Pvz., lytinių liaukų pašalinimas turi didelį poveikį skydliaukės funkcijai ir yra svarbiausia šunų hipotirozės išsivystymo priežastis (hipotiroze šunys po gonadektomijos serga 30 proc. dažniau). Įdomu tai, kad liuteinizuojančio hormono receptoriai veikia kryžminių raiščių funkcijas - gali padidinti jų laisvumą, dėl ko atsiranda sąnarių nestabilumas. 

Klubo sąnario displazijos išsivystymui įtakos gali turėti lytis, veislė ir gonadektomijos laikas. Auksaspalvių retriverių atveju displazija iki 12 mėnesių amžiaus kastruotiems patinams dvigubai dažnesnė ir prasideda anksčiau (lyginant su neoperuotais). Tarp patelių akivaizdžių skirtumų nepastebėta. Bendrai šunų, kuriems ši operacija atlikta iki 5,5 mėnesio amžiaus, klubo displazijos dažnumas buvo 6,7 %, o tiems, kuriems buvo atlikta nuo 5,5 mėn.iki 1 metų – 4,7 %.

Padidėjusi šlapimo nelaikymo rizika

Nors šlapimo nelaikymas tiesiogiai nesukelia mirties, dėl savininkų gyvenimo kokybės suprastėjimo jis gali iššaukti eutanazijos sprendimą. Šlapimo nelaikymas dažniausiai pasireiškia didelių veislių (daugiau kaip 15 kg) šunims. Kalbant apie tyrimus, menki įrodymai teigia, kad kiaušidžių pašalinimas, ypač iki 3 mėnesių amžiaus, didina šlapimo nelaikymo riziką. Dauguma tokių atvejų pasireiškė šunims, operuotiems iki  1 metų amžiaus, o kai kurioms veislėms rizika dar didesnė. Pvz., šlapimo nelaikymas diagnozuotas 25% iki 6 mėn. amžiaus operuotų ir 19% 1 - 2 metų amžiaus operuotų dobermanų. Kitos veislės, kurioms po sterilizacijos dažniau pastebimos šlapimo nelaikymo problemos, yra anglų springerspanieliai, vokiečių aviganiai, rotveileriai, Šetlando aviganiai ir Vakarų Škotijos baltieji terjerai. Tokių veislių atstovams geriau kuo ilgiau tempti iki brandos. 

Nereprodukcinio vėžio rizika

Išskyrus reprodukcinės sistemos navikus, sunku nustatyti, ar gonadektomija padidina vėžio riziką. Šunys, kuriems atlikta ši operacija, dažnai gyvena ilgiau, o vėžio rizika su metais didėja. Kai kurie tyrimai rodo, kad gonadektomijos poveikis nereprodukcinio vėžio rizikai priklauso nuo veislės arba lyties. Pvz., po kastracijos vižlams putliųjų ląstelių augliai išsivysto greičiau negu neoperuotiems. Auksaspalvių retriverių kalytėms, kurioms atlikta gonadektomija, rizika didesnė negu patinams.

Komplikacijos, kiti sprendimai ir labiau išlauktos operacijos

Kai kurie savininkai planinę gonadektomiją laiko nepriimtina arba žalojančia, tad gali rinktis kokias nors lytines liaukas tausojančias operacijas. Jos turi ir pliusų, ir minusų. Pvz., patinams galima atlikti vazektomiją - tai paprasta operacija, sukelianti nedaug komplikacijų, gyvūnai po jos vis dar jaučia testosterono poveikį (įskaitant lytinio potraukio sukeltą elgesį ir prostatos hiperplaziją).

Kai kas kalytėms renkasi kiaušides išsaugančią histerektomiją. Neatlikus gimdos kaklelio rezekcijos, liaukinis endometriumo audinys gali išsikišti į gimdos kaklelį, taip sukeldamas net piometrą. Histerektomijai reikia ilgesnio pjūvio ir didesnio kruopštumo nei ovariohisterektomijai. Nėra žinių apie ilgalaikiį kiaušides išsaugančios histerektomijos poveikį, tačiau žinoma, kad kalytėms po netyčinių susiporavimų kartais pasitaiko makšties plyšimo ar peritonito atvejų. Po tokių operacijų jos vis dar būna patrauklios patinams. 

Gonadektomijos atidėjimas padidina išlaidas dėl didesnio paciento dydžio (daugiausia čia - anestezijos reikalai). Suaugusiems šunims atliekamos operacijos brangesnės ir sunkesnės negu šuniukams. Kai pacientai didesni, jiems atliekamos ilgesnės operacijos, dažnesnės būna ir komplikacijos.

Konsultacijų poreikis

Jei šeimininkas pasirenka šuns neoperuoti, jam gali prireikti konsultacijų kaip valdyti lytinio potraukio sukeltą patinų elgesį ar rujos metu izoliuoti pateles. Namuose žymintiems patinams ir kalytėms rujos metu gali prireikti specialių kelnaičių. Be to, rujos metu patelių negalima vedžioti palaidų. Tuo tarpu šunų, kuriems atlikta gonadektomija, savininkai turėtų būti informuoti kaip juos tinkamai šerti, kad būtų išvengta svorio padidėjimo. 

Kokį sprendimą priimti? 

Prieš gonadektomiją šunims reikia leisti pasiekti raumenų ir kaulų sistemos brandą (pilnai suaugti, turėti pilnai veikiantį šlaplės sfinkterį). Taip pat reikėtų atsižvelgti į veislės tipą ir temperamentą.

Rotveileriai gali būti puikus atvejo tyrimo pavyzdys. Paanalizuokime vieno tyrimo duomenis:

  • pieno liaukų vėžio dažnis veislėje 7,9 %, vidutinis amžius diagnozės nustatymo metu - 8,5 metų, o mirtingumas – 37%; 
  • piometros dažnis 6,6%, vidutinis amžius 5,4 metų, mirtingumas - 7%. 
  • kaulų sarkomos rizika 12,6 %. Šunims, kuriems iki 1 metų amžiaus atlikta gonadektomija, ta rizika didesnė negu 25% lyginant su 7,6–10,5% neoperuotų ar operuotų po 3,5 - 5 metų amžiaus. Mirštamumas nuo kaulų sarkomos didesnis negu 90%. 
  • šlapimo nelaikymo dažnis - 1% neoperuotų kalių. Tarp patyrusių gonadektomiją iki 6 mėn. ar 6 - 11 mėn. amžiaus, šlapimo nelaikymo dažnumas atitinkamai yra 4% ir 6%.

Tokie rezultatai rodo, kad rotveileriams iki brandos ar paauglystėje kiaušidžių pašalinimas gali pagerinti sergamumo pieno liaukų navikais ar piometra rezultatus. Tačiau kiaušidžių išlaikymas organizme ilgiau negu 4 metus susijęs su 17 mėnesių ilgesne gyvenimo trukme. Patelių, kurioms išsivysto pieno liaukų navikai, gyvenimo trukmė nelabai skiriasi nuo bendros populiacijos. Tačiau kaulų sarkoma ir limfoma turi reikšmingą neigiamą poveikį gyvenimo trukmei. Bent 4 pirmuosius gyvenimo metus rotveilerį palikus be gonadektomijos, verta rizikuoti dėl nedaug gyvenimo trukmę veikiančių pieno liaukų navikų ir mažinti tikimybę išsivystyti itin mirtinai sarkomai. Taip pat toks sprendimas sumažins šlapimo nelaikymo problemą. 

Sprendžiant, ar verta ir kada  atlikti gonadektomiją, reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių, įskaitant veislę, amžių bei savininko poreikius. Dar yra tam tikri individualūs atvejai - pvz., jei rujos metu kalytė tampa agresyvi, kiaušides jai teks pašalinti nedelsiant ir nedvejojant. 

Nėra vienintelio informacijos apie gonadektomijos poveikį kiekvienai veislei šaltinio, o dauguma dabartinių darbų pasižymi tam tikru šališkumu. Tyrimai apie gonadektomijos naudą ir žalą pateikia prieštaringus duomenis. Be to, kadangi po gonadektomijos pailgėja gyvūnų gyvenimo trukmė, vėžio išsivystymo rizika gali būti didesnė. Prieš priimant sprendimą reikia įvertinti esamus tyrimus ir atsižvelgti į teigiamus ir neigiamus aspektus atskiru atveju.

 

1Gonadektomija - chirurginis lytinių liaukų pašalinimas. Šunų atveju gonadektomija paprastai vartojama apimant drauge kastraciją ir sterilizaciją.

2 Kastracija - bet koks chirurginis, cheminis ar kitoks veiksmas, dėl kurio vyriškos lyties atstovas netenka sėklidžių. Terminas naudojamas ir kalbant apie pateles, tokiu atveju tai reiškia visų vaisingumo organų pašalinimą.. 

3Bendrai sterilizacija reiškia medicininį gimstamumo kontrolės metodą, kuris gali būti chirurginis ar nechirurginis. Patinams apima sėklinio latako perrišimą arba išpjaustymą jo nepašalinant, patelėms - kiaušintakių perrišimą arba išpjaustymą jų nepašalinant. Šunų atveju lietuvių kalboje sterilizacija dažnai vadinama ir patelių reprodukcinių organų (kiaušidžių ir gimdos) pašalinimas. Dar gali būti naudojami terminai ovariektomija - kiaušidžių pašalinimas, histerektomija - gimdos pašalinimas, ovariohisterektomija - kiaušidžių ir gimdos pašalinimas.

4Prostatos liaukos padidėjimas

5Gimdos polipai, dažniausiai gerybiniai ir nekenksmingi

6Gerai apribotas ir nuo hormonų priklausomas auglys, kartais dar vadinamas fibromioma, fibroidu ar mioma.

7Po brandos

8 Gimdos uždegimas

 

 

Gonadectomy in Dogs: Considerations & Review; Karen M. Tobias, DVM, MS, DACVS, University of Tennessee, 2022 cliniciansbrief.com

Age of Neutering in Large- & Giant-Breed Dogs; Clara S.S. Goh, BVSc, MS, DACVS (Small Animal), ACVS Founding Fellow (Surgical Oncology), Colorado State University, 2016

Michelle Anne Kutzler, Understanding the effects of sustained supraphysiologic concentrations of luteinizing hormone in gonadectomized dogs: What we know and what we still need to learn, Theriogenology, Volume 196, 2023, Pages 270-274,